Aktualizacja 12 lipca 2020:12 lipca odbyła się pierwsza rozprawa Patricka Zakiego, po wielokrotnym odraczaniu terminów. Egipski sąd zdecydował o przedłużeniu aresztu o kolejne 45 dni.Aktualizacja 17 kwietnia 2020:Właśnie rozpoczyna się 3 miesiąc aresztu Patricka Zakiego. To pozbawienie wolności od początku jest niesprawiedliwe i nieuzasadnione – spowodowane wyłącznie jego działalnością na rzecz praw człowieka. Teraz w więzieniu sytuację Patricka dodatkowo pogarsza pandemia koronawirusa, która doprowadziła do zawieszenia działalności sądu. Przesłuchania są wciąż przekładane (ostatnio miało się odbyć 6 kwietnia). Patrick stał się zakładnikiem tej sytuacji.Do Egiptu, z którego pochodzi, Patrick przyjechał tylko na krótką przerwę akademicką, by spotkać się z bliskimi. Jednak zatrzymano go zaraz po dotarciu na lotnisko w Kairze i pozbawiono wolności na kolejne tygodnie i miesiące.Patrick zmaga się z problemami astmatycznymi, co wystawia go na dodatkowe ryzyko, jeśli będzie mieć kontakt z zarażonymi osobami w więzieniu.Chcemy, żeby Patrick wiedział, że ludziom na całym świecie na nim zależy; wierzymy, że nasza akcja pozwoli wywrzeć nacisk na władze Egiptu.Dlatego wspólnie WEZWIJMY do uwolnienia Patricka, by mógł wrócić do swoich bliskich.
7 lutego 2020, na lotnisku w Kairze służby migracyjne arbitralnie aresztowały, a następnie torturowały obrońcę praw człowieka Patricka Zakiego.Zatrzymanie miało miejsce o 4:30 rano, zaraz po tym jak Patrick dotarł na lotnisko w Kairze. Przedstawiono mu zarzuty »rozpowszechniania fałszywych wiadomości«, »podżegania do protestów« oraz »nawoływania do przemocy i działalności terrorystycznej«. Zanim kolejnego dnia dotarł do prokuratora, był torturowany w trakcie przesłuchań.Amnesty International uznaje Patricka za więźnia sumienia, jego zatrzymanie jest związane wyłącznie z jego aktywizmem na rzecz praw człowieka. Patrick pracował jako badacz praw człowieka w ramach Egipskiej Inicjatywy na rzecz Praw Osobistych, jego badania koncertowały się wokół płci i praw mniejszości seksualnych.Patrick miał przyjechać do Polski w ramach programu Erasmus, by podjąć naukę na Uniwersytecie Łódzkim.DZIAŁAJ TERAZPODPISZ LIST DO PROKURATORA W KAIRZEDOMAGAJ SIĘ NATYCHMIASTOWEGO UWOLNIENIA PATRICKA
Działaj w social media!Oznacz prezydenta Abdel Fattah al-Sisiego @alsisiofficial i Ministra Spraw Zagranicznych @mfaegypt w tweetach.Użyj następujących hasztagów:#FreePatrickZaki#الحرية_لباتريك_زكيSugerowane tweety:Patrick Zaki is a researcher detained solely for his human rights work and political opinions he has expressed on social media. Call on @alsisiofficial to release him now!The authorities in #Egypt are arbitrarily detaining human rights’ defender and political opponent on several charges, including incitement to violence and terrorist crimes. Tell @alsisiofficial and @mfaegypt to release him immediately and unconditionally!