Autonomia Palestyńska: Palestyńskie grupy zbrojne muszą zaprzestać narażania ludności cywilnej w strzelaninach i zamachach

W niedzielę, 2 października dwóch palestyńskich cywilów zostało zabitych, a wielu odniosło obrażenia w wyniku starć pomiędzy siłami bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej a członkami i zwolennikami palestyńskiej zbrojnej grupy Hamas w mieście Gaza oraz w ataku w Khan Younis w południowej Strefie Gazy, przeprowadzonym przez inną grupę zbrojną, przedstawiającą się jako ‘Armia Ludowa’.
            Do starć doszło, gdy siły bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej podjęły próbę zatrzymania samochodu wiozącego uzbrojonych członków Hamasu, prawdopodobnie, aby wyegzekwować zastosowanie się do wydanego w zeszłym tygodniu przez Autonomię Palestyńską zakazu noszenia broni przez grupy zbrojne w skupiskach ludności w Strefie Gazy.
            W starciach zginęli naczelnik policji Autonomii Palestyńskiej i członek sił bezpieczeństwa, a trzydziestu do czterdziestu spośród członków Hamasu oraz pracowników sił bezpieczeństwa zostało rannych. Prawdopodobnie członkowie Hamasu zaatakowali posterunek policji Autonomii Palestyńskiej pociskami rakietowymi.
            W poprzednim tygodniu, 23 września, około dwudziestu Palestyńczyków, głównie nieuzbrojonych cywilów, w tym kilkoro dzieci, zostało zabitych, a dziesiątki innych odniosło obrażenia wskutek wybuchu pojazdu przewożącego broń i materiały wybuchowe podczas parady Hamasu i jego grup zbrojnych w gęsto zaludnionym obozie dla uchodźców Jabalya w północnej Strefie Gazy.
            Amnesty International wzywa wszystkie palestyńskie grupy zbrojne, włącznie z  Hamasem i Brygadami Męczenników Al-Aksy, do zaprzestania nierozważnych strzelanin i innych ataków na terenach zamieszkanych i często uczęszczanych ulicach, i do nie narażania życia i spokoju palestyńskiej ludności cywilnej.
            Organizacja ponawia również apel do Autonomii Palestyńskiej o działanie w zgodzie z prawami człowieka, gdy niezwłocznie podejmie ona konkretne kroki by przywrócić porządek prawny i zapobiec podobnym atakom grup zbrojnych. Amnesty International apeluje również do Autonomii Palestyńskiej o przeprowadzenie dokładnych i niezależnych śledztw we wszystkich przypadkach, gdzie ludność palestyńska poniosła śmierć lub doznała obrażeń ze strony grup zbrojnych, jak i sił bezpieczeństwa oraz o dopilnowanie, aby osoby odpowiedzialne stanęły przed sądem.

Tematy