Co jest łamane? 04/2014

WYDARZENIA

Rune Eraker, Wysiedleni, Kraków, MOCAK, do 27.04

Rune Eraker to norweski fotograf, którego prace przesiąknięte są społecznym zaangażowaniem. Na wystawie w krakowskim MOCAK-u prezentuje 72 fotografie z cyklu Zapach tęsknoty, dokumentującego podróże po 22 krajach, w których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Cykl rozpoczęty w 1988 roku stara się prześledzić powody, dla których ludzie opuszczają swoje domy i decydują się na niebezpieczną wyprawę w nieznane. Wystawa Rune Erakera jest nam szczególnie bliska w kontekście kampanii o prawa migrantów i uchodźców.

Józef Robakowski, Sztuka to potęga – CDN, 18.03 do 9.04, 18:00

Multimedialny performans Józefa Robakowskiego mierzy się z militarno-politycznymi manipulacjami rządów , co w oczywisty sposób stanowi krytykę aktualnego kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. Performans uzupełniony jest wideoinstalacją, na którą składają się audiowizualne komentarze, pokazujące szerszy kontekst podejmowanej przez władze dezinformacji. W starciu sztuki z "wielką" polityką trzymamy kciuki za sztukę.

Tomasz Grzyb, Jestem z Koczo, 19.03, 18:00

Pod koniec marca zeszłego marca dotarła do nas wieść o planowanym przez władze Wrocławia przymusowym wysiedleniu społeczności Romów rumuńskich z ulicy Kamieńskiego. Rozpoczęliśmy Pilną Akcję, która miała uzmysłowić władzom miasta konieczność postępowania w zgodzie z prawami człowieka. W tej chwili w sprawie wrocławskich Romów toczy się wytyczone przez miasto postępowanie. Fotorelacja Tomasza Grzyba i opowieść romskich dzieci: Florina, Elvisa, Alexa dają szansę poznania codziennego życia na koczowisku. Wierzymy, że to szczególne spotkanie pozwoli pogrzebać narosłe na sprawie uprzedzenia, stereotypy i negatywne emocje… i wsłuchać się w potrzeby ludzi, którzy marzą o lepszym życiu.

KINO

Co się stało z tym miastem?, reż. Deepa Dhanraj, Warszawa, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 20.03, 19:00

Co się stało z tym miastem? Co stało za konfliktem muzułmańsko-hinduskim w 1984 roku w Indiach? Reżyserka Deepa Dhanraj unika łatwych odpowiedzi i stara się przeprowadzić wiwisekcję politycznych i ekonomicznych relacji, które doprowadziły do wybuchu zamieszek. I wreszcie – rzuca światło na konsekwencje sąsiedzkiej przemocy.

Zamknięte morze, reż. Andrea Segre, Stefano Liberti

Niezwykła okazja, by od podszewki przyjrzeć się nielegalnej praktyce zawracania. Film obnaża kulisy niewpuszczania przez włoskie służby migrantów, którzy drogą morską starali się dotrzeć do Unii Europejskiej. Twórcy filmu próbują dotrzeć do zawróconych uciekinierów i wyciągnąć na jaw jedną z najbardziej brutalnych akcji włoskiego rządku przeciwko migrantom. Projekcja uzupełniona będzie rozmową z Weroniką Rokicką z Amnesty International, która opowie o problemach migrantów próbujących uzyskać schronienie w Europie.

ON-LINE

http://www.people4ukraine.com/

Dziś Ukraina potrzebuje naszego wsparcia, jak nigdy dotąd. Miesiące determinacji i demonstrowania postawy obywatelskiej nie przełożyły się na happy end. Dziś życie pokojowych demonstrantów na wschodzie kraju wciąż bywa narażane na niebezpieczeństwo, a na Krymie znikają aktywiści Euromajdanu i ograniczana jest wolność słowa. Wyrazy solidarności z Ukraińcami, których prawa człowieka zostały złamane to zaledwie drobny gest z naszej strony. Dla Ukraińców i Ukrainek może znaczyć bardzo wiele. Przyłączmy się!

May El-Khalil: Czynienie pokoju maratonem

W targanym wewnętrznymi konfliktami Libanie raz do roku pada wystrzał, który wzywa do pokoju i dialogu ponad podziałami. Podczas tamtejszego maratonu biegną obok siebie muzułmanie i chrześcijanie, przedstawiciele różnych partii politycznych i cudzoziemcy. Wszyscy odkładają codzienne konflikty na bok i biorą udział w biegu, który daje nadzieję na nowy, pozbawiony przemocy Liban.


TV

Misja kadrowego, TVP Kultura, 27.03, 00:15

Bohaterem jest samolubny i bezduszny kadrowy jednej z piekarń w Jerozolimie. Praca jest treścią jego życia. Przez nią zaniedbał rodzinę, z żoną jest w separacji, nie za bardzo interesuje się córką. Pewnego dnia jedna z pracownic piekarni, Julia, popełnia samobójstwo. Media oskarżają kierownictwo o obojętną postawę wobec zatrudnionych obcokrajowców. Kadrowy musi załagodzić skandal i pokazać, że piekarnia dba o godność pracowników. Dostaje od firmy niecodziennie zadanie. Musi przewieźć trumnę z ciałem Julii do domu dziewczyny w Rumunii. Czy możliwa będzie jego przemiana?


TEATR

Miss HIV, reż. Maciej Kowalewski, Warszawa, Och-Teatr, 23.03, 16:00

Miss HIV to spektakl-szczepionka. Szczepionka przeciwko pozbawianiu godności i praw osób zarażonych wirusem HIV. Pełna ironii i zjadliwego humoru, bezczelna, ale i bolesna, dowartościowuje chore osoby i oddaje im głos.