Co jest łamane? 06/2014

WYDARZENIA
Konferencja: Wirtualne media – realne problemy, Lublin, Wydz. Politologii UMCS, 15.04, 17:00 Kto tylko jest dzisiaj w Lublinie, powinien zainteresować się organizowaną przez UMCS i Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce konferencją. Nie tylko dlatego, że nowe media zmieniają nasze rozumienie komunikacji, a w związku z tym i dialogu. Nie tylko dlatego, że tematy prawa prasowego w sieci, samorządności w Internecie, odpowiedzialności dostawców usług elektronicznych czy związków mediów z wyborami dotyczą każdego z nas. Organizatorzy postarali się przyciągnąć prawdziwe autorytety nowych mediów, m.in. Piotra “VaGli” Waglowskiego czy Michała Zaremby czy prof. Ireneusza C. Kamińskiego. Polecamy!
Murale Ireny Sendlerowej Ogólnopolska, oddolna inicjatywa Fundacji KLAMRA, której celem jest stworzenie w kilku miastach Polski murali poświęconych legendzie – Irenie Sendlerowej. Ta działaczka społeczna i charytatywna, wzór dla wszystkich osób walczących z dyskryminacją i niesprawiedliwością, uhonorowana medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zasługuje na pamięć jak mało kto. W realizacji projektu pomóc może dosłownie każdy i wszędzie – pozyskując zgodę na pomalowanie ściany, projektując mural, pomagając zdobyć środki niezbędne do malowania i malując. I ten jego wspólnotowy wymiar podoba nam się najbardziej!
Akademia Feministyczna: Nie/naturalność seksu, nie/naturalność związków?, Wykład dr Marii Pawłowskiej, Warszawa, Fundacja Feminoteka, 16.04, 18-20:00 Co to znaczy, że te czy inne związki są zgodne z naturą? I z jaką naturą? Ludzką, czy tą, która jest wcieleniem całej przyrody? Różne kultury tę “naturalność” definiują całkiem inaczej. Czy znaczy to, że niektóre błądzą i wymagają korekty do jednego wzorca? I dlaczego wcieleniem tego wzorca miałyby być tradycyjne relacje heteroseksualnej, monogamicznej i, nie zapominajmy, europejskiej rodziny, która też jest przecież pewnym konstruktem? A może pod postulatami naturalności kryje się przemoc wzorców i postaw, którą stosuje się wobec mniejszości? I właśnie tu docieramy do uniwersalnego prawa każdego człowieka – do prawa decydowania o swoim życiu rodzinnym.
Tabu dzisiaj: o czym się w Europie nie mówi?, Warszawa, Krytyka Polityczna, 22.04, 19:00 W Europie, w której panuje wolność wypowiedzi, otwartość na odmienności i żywa debata publiczna, pojęcie tabu może wydawać się bezużyteczne. Jednak także w Europie raz na jakiś czas wybuchają wielkie batalie o pamięć i historię, tożsamość i dopuszczalne wzorce. Każą one pytać o swe źródła – ukryte, zapomniane, wyparte z dyskursu grzechy i wstydliwe kwestie, które wolelibyśmy przemilczeć. Czy dojrzałe społeczeństwa to społeczeństwa bez tabu? Czy w ogóle społeczeństwa bez tabu są możliwe? W warszawskiej Krytyce Politycznej zapowiada się kolejna ciekawa dyskusja!
TELEWIZJA
Siła kobiet, reż. Jr., TVP Kultura, 20.04, 23:25
Francuski artysta uliczny, fotograf Jr., zrealizował projekt, w ramach którego odwiedził państwa znane z biedy i z wojen. Za pomocą wkomponowanych w miejski krajobraz zdjęć autor pokazuje kobiety mieszkające na tamtych terenach. Dzięki projektowi powstał film, w którym Jr. prezentuje kulisy przedsięwzięcia, w tym wywiady z bohaterkami. Tworzą one portrety upokorzonych, stłamszonych i wzgardzonych mieszkanek Liberii, Sudanu i Kenii. STOP przemocy wobec kobiet! Droga do Guantanamo, reż. Mat Whitecross, Michael Winterbottom, TVP Kultura, 24.04, 2:15
Film opowiada prawdziwą historię. Mieszkający w Anglii 19-letni Asif dowiaduje się, że matka znalazła mu w Pakistanie żonę. Zgadza się na wesele i jedzie do ojczyzny, skąd telefonicznie prosi przyjaciela, Ruhela, by zastąpił jego drużbę. Ruhel postanawia pojawić się na ślubie z Shafiqiem i Monirem. Przyjaciele spotykają się w Karaczi. Po wysłuchaniu płomiennej mowy imama postanawiają pojechać do Afganistanu. Ich wyprawa ma niespodziewany finał w Guantanamo. My oglądamy ten film domagając się prawdy o programie tajnych więzień CIA, także tych w Polsce.
ON-LINE
Laura Pawela, Różowy horyzont Laura Pawela wciąż na tropie utopii – społecznych, kulturowych i artystycznych. Posiłkując się Historią niebyłą kina PRL prof. Tadeusza Lubelskiego, tworzy mockument – świadomą filmową mistyfikację na temat potrzeby nieosiągalnego i instytucjonalnej kontroli nad potrzebami. Zobaczcie zwiastun filmu!

RÓŻOWY HORYZONT / PINK HORIZON from Różowy Horyzont on Vimeo.
KSIĄŻKA
Małgorzata Radkiewicz, Oblicza kina queer, Korporacja Ha!art Wyjątkowa monografia filmowej “odmienności”. Małgorzata Radkiewicz demaskuje złożoność filmowej obecności kultury queer i poetykę jej obrazowania. Obok czysto filmoznawczej analizy konkretnych tytułów autorce udaje się uchwycić wywrotowy potencjał kultury queer, który spychany bywa poza margines oficjalnego porządku: “bałagan, trywialność, żargon, poezja, zjadliwość, prawdziwe twarze, intelektualizm, naukę, zły humor, dobry humor, zuchwalstwo, wzorce, anarchię, prostactwo, romantyzm, klasycyzm, optymizm, aktywizm, wyzwania, radości, swawolę, napuszoność, sprzeciw, dowcip, walkę, kolory, wdzięk, pasję, piękno”. To potencjał, o którym wszyscy powinniśmy pamiętać.
Przypominamy też tej samej autorki Władczynie spojrzenia – książkę o kobiecym paradygmacie w kinie:

TEATR
Komornicka. Biografia pozorna, reż. Bartek Frąckowiak, Bydgoszcz, Teatr Polski, 23-25.04 Piotr Włast czy, jak wolą niektórzy, Maria Komornicka to bohaterka bydgoskiego spektaklu Bartka Frąckowiaka. Wybitna, pełna pasji młodopolska poetka to jedna z najlepiej znanych w polskiej kulturze osób, które dokonały seksualnej transgresji. Twórcy spektaklu mierzą się z wielością wcieleń pisarki, kłamstwami i legendami, jakimi obrosła jej postać. Badają je i dochodzą do szczególnego splotu performatywności tożsamości, ambiwalencji szaleństwa, kreacji artystycznego mitu i wizerunku.

Komornicka. The Ostensible Biography / Komornicka. Biografia pozorna from HOBO Art Foundation on Vimeo.