Co jest łamane? 11/2014

WYDARZENIA
Festiwal Transatlantyk, Poznań, 8-14.08
Wybitne światowe kino i muzyka – tak można streścić odbywający się już 3 raz w Poznaniu festiwal, którego twórcą jest Jan Kaczmarek, kompozytor i laureat Oscara. Na festiwalu nie zabraknie filmów i spotkań dotyczących praw człowieka, szczególnie w specjalnej sekcji filmowej “Konfrontacje”, której patronuje Amnesty International. 11 sierpnia po filmie No fire zone: Killing fields of Sri Lanka będziecie mogli spotkać się z reżyserem filmu, Callum Macrae, oraz z Weroniką Rokicką, koordynatorką kampanii Amnesty International. Natomiast 13 sierpnia po filmie Rozważania o przemocy wyjątkowym gościem będzie profesor Gayatri Chakravorty Spivak – teoretyczka, autorka licznych prac na temat globalizacji, guru postkolonializmu. Gorąco polecamy!
Anna Baumgart | Zaśpiewajcie, niewolnicy, Kraków, 5.07-17.08.2014
Anna Baumgart jest jedną z tych artystek audiowizualnych, których prace zawsze posiadają krytyczne ostrze wymierzone w opresyjne wzorce społecznych zachowań. Jednym z najważniejszych topików jej prac są narzucone kobiecie role i gra między realnością a sposobem jej prezentowania. Nie inaczej jest i tym razem. Jej instalacja zderza ze sobą wideo przedstawiające kobiety, które próbują wyrwać się z pułapki, z rekonstrukcją scenografii Księcia Niezłomnego w reżyserii Jerzego Grotowskiego. Przywołanie kanonicznej już roli Ryszarda Cieślaka – mężczyzny, umierającego aktora, wcielenia Chrystusa – każe pytać się o rolę artystek w patriarchalnej kulturze. I przypomina o konieczności walki o ich prawa!Poza Zaśpiewajcie, niewolnicy kurator Tomasz Plata zadbał o reprezentatywny przegląd całej twórczości Anny Baumgart.
Akcja letnia Amnesty, Przystanek Woodstock, 31.07-2.08To już 20 edycja najgłośniejszego festiwalu w Polsce. Nie zabraknie na niej również Amnesty International. Nasi aktywiści i aktywistki przyjeżdżają z dwiema kampaniami: STOP TORTUROM oraz S.O.S. Europo! Zatem oprócz dobrej zabawy znów będzie można zostać obrońcą praw człowieka – powstrzymać tortury i pomóc migrantom i uchodźcom. Jak to ma zwyczaju mawiać Jurek Owsiak: “Oj, będzie się działo!”
Kongres Rysowników Pawła Althamera, Gdańsk, Targ Węglowy, 19-21.07Sztuka Pawła Althamera zaciera tradycyjne granice między artystą a odbiorcą. Althamer zaprasza na Targ Węglowy w Gdańsku nie tylko innych artystów, ale i przechodniów, których zachęca do dialogu – wspólnego, demokratycznego aktu twórczego, które w zamyśle jest chyba nawet ważniejszy niż dzieło. Punktem wyjścia i tematem malarskiej debaty ma być “tkanina wolności”, na której powstać na arras “wolności, tożsamości, sąsiedztwa, wspólnego bycia, dyskusji czy więzi społecznych”.
Together for BurmaBirma przez ostatnie lata wymieniana była jednym tchem z takimi państwami, jak Korea Północna. W 2015 roku w Birmie odbędą się pierwsze demokratyczne wybory. Projekt Together for Burma dąży do wspierania niezależnych dziennikarzy i aktywistów – poprzez warsztaty, dostarczanie niezbędnego sprzętu. Jak mówią organizatorzy: “Wolność narodziła się w Polsce. Eksportujmy ją do Birmy!”
TV
Pogorzelisko, reż. Denis Villeneuve, TVP Kultura, 18.07, 20:10, 19.07, 01:30

Śmierć matki mieszkających w Kanadzie dwójki dorosłych bliźniąt konfrontuje je z jej mroczną przeszłością. Jej ostatnia wola stanowi także wyzwanie. Córka ma odnaleźć nieznanego ojca i wręczyć mu kopertę. Syn ma odszukać brata, o którego istnieniu nie wiedział. Wspólnie rekonstruują bezmiar bólu, krzywdy i tęsknoty. Każą też inaczej spojrzeć na współczesny Liban i migrantów z tego kraju.
Nakarmić kruki, reż. Carlos Saura, TVP Kultura, 22.05, 23:25
Carlos Saura w najlepszej formie kreśli pesymistyczny obraz hiszpańskiego społeczeństwa z czasów reżimu generała Franco widzianego oczami dziecka. Ana mieszka z dwiema siostrami, chorą matką pianistką i podporządkowanym ideologii frankistowskiej ojcem kobieciarzem. Czy ucieczka w świat wyobraźni uchroni ją przed rzeczywistością?
KINO
T-Mobile Nowe Horyzonty, Wrocław, 24.07-03.08

Nowe Horyzonty to festiwal, który stworzył pokolenia miłośników dobrego kina. Od lat poszerza horyzonty języka filmowego, pokazuje odważne produkcje, które często nie znajdują sobie miejsca w komercyjnym mainstreamie. Drażni, frapuje i pobudza do samodzielnego krytycznego myślenia. Gorąco polecamy także ze względu na towarzyszące mu wydarzenia artystyczne!
Podejrzany: Ai Weiwei, reż. Andreas Johnsen, premiera 1.08
Dokument o najbardziej znanym współczesnym chińskim artyście i architekcie, ale także o dysydencie, upartym krytyku chińskich władz, mężu i ojcu. Kamera towarzyszy Ai Weiweiowi od chwili wyjścia z więzienia w czerwcu 2011 r. Artysta musi zmierzyć się z ciągłym ograniczaniem wolności i powtarzającymi się niesprawiedliwymi zarzutami chińskich władz. Wygląda jednak na to, że ratunek może znaleźć wśród swoich bliskich, dzięki międzynarodowemu zainteresowaniu jego osobą oraz w sztuce. Doskonały obraz nieprzeciętnej osobowości i absurdów chińskiego systemu.

ON-LINE
Edward Snowden: Oto jak odbierzemy Internet

Rok od ujawnienia masowej inwigilacji prowadzonej przez tajne służby zachodnich państw wciąż tak naprawdę nie wiesz czym jest PRISM, a NSA i GCHQ bierzesz za offowe zespoły muzyczne? TED daje nam niezwykłą okazję spotkania z Edwardem Snowdenem. Najsłynniejszy już chyba sygnalista wyjaśnia tajemnice naruszeń prawa do prywatności ludzi z całego świata i opowiada o swoich motywacjach:

< /br>
Żeby oddać cesarzowi co cesarskie, kilka dni później TED zaprosił także Richarda Ledgetta wicedyrektora NSA, który odpowiada na zarzuty Snowdena:

< /br>
TEATR
“Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w adaptacji, reżyserii i z udziałem Krystyny Jandy, Warszawa, Muzeum Powstania Warszawskiego, 2-5.08, 20:00

Muzeum Powstania Warszawskiego na okrągłą, 70. rocznicę jego wybuchu zaprosiło do stworzenia spektaklu ikonę polskiego kina i teatru – Krystynę Jandę. Szczególnym bohaterem tego spektaklu będzie stworzona przez Jerzego Satanowskiego muzyka. Razem z tekstem Pamiętnika… stworzy ona litanię modlitw, krzyków, pieśni i błagań – wszystko to, czego słowo pisane nie odda.

Tematy