GAMBIA – Zatrzymanie bez możliwości kontaktu/ obawa stosowania tortur lub maltretowania

Major Sang Pierre Mendy (m)
Kapitan Muhammed Jah (m)
Kapitan Bunja Darboe (m)
Porucznik Wassa Camara (m)
Famara Jammeh (m)
Starszy sierżant Alpha Bah (m)
Sierżant Abdoulie Sanyang (m)
Mamadou Cadi Cham (m), były minister
Antouman A. B. Gaye (m), prawnik
Ramzia Diab (k), była członkini parlamentu z ramienia       
rządzącej partii APRC
Musa Seydikam (m), redaktor naczelny The Independent
Madi Cisey (m), administrator The Independent
Co najmniej 16 innych osób
Co najmniej 28 osób, w tym wymienieni powyżej, zostało aresztowanych w  związku z próbą przeprowadzenia zamachu stanu 21 marca. Wszyscy zostali zatrzymani w stolicy – Bandżulu – i są obecnie przetrzymywani bez możliwości kontaktu ze światem. Władze nie podają, gdzie są trzymani, a rodziny i prawnicy są odprawiani z więzień, gdzie uważa się/wiadomo, że niektórzy przebywają. Są narażeni na tortury i złe traktowanie.
22 marca kancelaria prezydenta ogłosiła, że -wszyscy zamieszani [w planowany przewrót] znajdują się obecnie w areszcie i pomagają siłom bezpieczeństwa w śledztwie oprócz przywódcy, który pozostaje na wolności-. Prezydent Alhaji Yahya Jammeh zadeklarował 25 marca w państwowym radiu i telewizji, że -jakiekolwiek próby niekonstytucyjnego obalenia tego rządu zostaną zmiażdżone bez litości-; i że on -da przykład, który położy ostateczny kres… zdradzie i sabotażowi-.
Żołnierze wymienieni powyżej zostali, według doniesień, aresztowani 22 marca. Jeżeli chodzi o pozostałych aresztowanych, to Mamadou Cadi Cham był ministrem w rządzie Dawdy Jawary, który sam został usunięty przez Alhajiego Yahayi Jammeha w bezkrwawym przewrocie w 1994 roku. Został aresztowany w domu 24 marca. Prawnik Antouman A. B. Gaye został aresztowany przez siły bezpieczeństwa w Sądzie Najwyższym w Bandżulu 27 marca. Późnym wieczorem następnego dnia siły bezpieczeństwa przyszły do domu Musy Seydikama, redaktora naczelnego gazety The Independent i aresztowały go bez podawania powodu. Jego rodzina nie wie, dokąd został zabrany. The Independent, który jest wydawany dwa razy w tygodniu, był krytyczny wobec rządu i władze systematycznie utrudniały jego działalność. Administrator gazety, Madi Cisey, został aresztowany rankiem 28 marca. Uniemożliwiając komukolwiek wejście do biura, żołnierze doprowadzili do zamknięcia gazety.
28 marca część zatrzymanych została pokazana w państwowej telewizji, gdzie odczytali oświadczenia potwierdzające ich udział w próbie przewrotu. Nic nie wiadomo o tym, żeby którykolwiek z nich został formalnie oskarżony lub postawiony przed sądem.
TŁO WYDARZEŃ
W tym roku mają się odbyć wybory prezydenckie, a prezydent Jammeh ogłosił, że będzie się ubiegał o trzecią z kolei kadencję na czele Przymierza Patriotycznej Reorientacji i Konstrukcji (APRC). Prześladowania dziennikarzy i członków partii opozycyjnych są zgłaszane w ostatnich kilku latach. W listopadzie 2005 roku trzech członków świeżo powstałej koalicji opozycyjnej zostało aresztowanych za, jak to określiły władze, -działalność wywrotową-;. Aresztowani nastąpiły po wyborach dodatkowych, w których koalicja opozycyjna zdobyła trzy z czterech miejsc, o które walczono.
ZALECANE DZIAŁANIA: Prosimy o natychmiastowe wysyłanie listów, emaili, faxów w języku angielskim lub polskim:
– wyrażając zaniepokojenie, że co najmniej 28 osób jest przetrzymywanych bez możliwości kontaktu za ich domniemany udział w próbie przewrotu, w tym wymienieni powyżej (należy podać ich nazwiska) i nakłaniając władze do ujawnienia miejsca ich pobytu;
– szukając potwierdzenia, że nie są torturowani ani źle traktowani i wzywając władze do umożliwienia im systematycznych kontaktów z rodziną, prawnikami i dostępu do koniecznej opieki medycznej;
– wzywając władze do natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych, chyba że zostaną im postawione zarzuty popełnienia przestępstwa;
– jeżeli mają zostać oskarżeni, prosząc o szczegóły stawianych im zarzutów i termin, w którym mają stanąć przed sądem.
PROSIMY O NATYCHMIASTOWE WYSYŁANIE APELI NA ADRES:
1. Prezydent i Minister Obrony
Captain (retd.) Alhaji Yahya A. J. J. Jammeh
Office of the President
State House, Banjul
Republika Gambii
Fax: + 220 4227 034
Zwrot grzecznościowy: Your Excellency/ Szanowny Panie Prezydencie
2.Minister Spraw Wewnętrznych
M. Baboucarr Jatta
Ministry of Interior
71 Dobson Street, Banjul
Republika Gambii
Fax: +220 420 1320
Zwrot grzecznościowy: Dear Minister/ Szanowny Panie Ministrze
W razie wysyłania apeli po 9 maja 2006 r. prosimy najpierw skontaktować się z Zespołem Pilnych Akcji