Każdy z nas może być obrońcą praw człowieka

Augustów, Cieszyn, Szczecin, Rzeszów – to tylko niektóre z 80 miejsc, gdzie młodzi ludzie dowiedzą się jak rozpoznawać naruszenia praw człowieka w swojej lokalnej społeczności i działać na rzecz ich rozwiązania.
– Większość z nich zaczyna już dziś i przez 12 tygodni będzie uczyć się o prawach człowieka za pomocą platformy e-learningowej, gdzie przygotowaliśmy dla nich specjalny kurs. Grupy będą się też spotykać co tydzień i realizować zadania, które pomogą im zdobyć umiejętności niezbędne do skutecznego działania na rzecz praw człowieka w ich najbliższym otoczeniu – tłumaczy Weronika Rokicka, koordynatorka projektu.
– Prawa człowieka: TERAZ! To jest w Twoich rękach- to pierwszy projekt dotyczących praw człowieka na tak ogromną skalę realizowany w Polsce. Przez ostatni miesiąc napływały do Amnesty International zgłoszenia z wielu miast i miejscowości. Na rzecz praw człowieka będą działać zarówno gimnazjaliści z Lipia na Śląsku, licealiści z Wrocławia, harcerki z Działdowa i inni, którzy zdecydowali się podjąć wyzwanie. Już wkrótce rezultaty ich działań będzie można zobaczyć stronie internetowej amnesty.org.pl.
Po 3 miesiącach Amnesty International będzie zachęcać grupy, żeby wykorzystały swoją wiedzę i napisały własny projekt mający na celu pozytywną zmianę w swojej lokalnej społeczności.
– Liczymy, że udział w projekcie będzie dla nich jedynie początkiem, inspiracją do działania i zaowocuje 80 małymi projektami na rzecz praw człowieka – mówi Weronika Rokicka.
Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.