Nagroda Dziennikarska Amnesty International 2007 wręczona

Decyzją Kapituły w składzie:
– prof. Andrzej Zoll – profesor prawa, były Rzecznik Praw Obywatelskich,
– Joanna Podgórska – publicystka -Polityki-,
– Ewa Siedlecka – dziennikarka -Gazety Wyborczej-,
– Mirosław Chojecki – publicysta i reportażysta, były więzień sumienia,
– Kinga Dąbrowska – Prezeska Amnesty International Polska
statuetkę odebrał Tomasz Kwaśniewski za artykuł -Gej i lesbijka uczą dzieci twoje-, poświęcony problemom, na jakie w swojej pracy nauczyciela napotykają aktualnie geje i lesbijki. Tekst został opublikowany w -Dużym Formacie-, dodatku do -Gazety Wyborczej- w dniu 26. marca 2006 r.
Kapituła zdecydowała o przyznaniu dodatkowo trzech wyróżnień:
– Agnieszce Jędrzejczak z -Przekroju- za tekst -Kara przed wyrokiem-, poświęcony przedłużającym się tymczasowym aresztowaniom w Polsce (-Przekrój nr 34/2006 z dnia 24 sierpnia 2006 r.)
– Adamowi Leszczyńskiemu z -Gazety Wyborczej- za artykuł -50 szylingów do nieba-, dotyczący mikrokredytów jako sposobu wyjścia z ubóstwa mieszkańców krajów rozwijających się (-Gazeta Wyborcza- z dnia 17-18 marca 2007 r.)
– Annie Szulc z -Przekroju- za tekst -Romowisko-, opisujący sytuację ludności romskiej w Polsce (-Przekrój- nr 05/2007 z dnia 1 lutego 2007 r.)
Konkurs zorganizowano po raz szósty. Teksty do konkursu, poświęcone problematyce praw człowieka nadsyłać mogli dziennikarze, redakcje oraz organizacje pozarządowe. W tym roku Kapituła wyłoniła laureatów Nagrody i wyróżnień spośród autorów 41 nadesłanych na konkurs artykułów.
Nagrodę i wyróżnienia wręczyła, przebywająca z wizytą w Polsce Kate Gilmore, Zastepca Sekretarz Generalnej ogólnoświatowego ruchu Amnesty Interantional.
 -O prawach człowieka trzeba mówić głośno, cieszymy się, że coraz więcej dziennikarzy i dziennikarek chce pisać o łamaniu praw człowieka w Polsce i na świecie- – powiedziała Kinga Dąbrowska z Amnesty International.

Uroczyste wręczenie nagród zainaugurowało obrady XVII Walnego Zgromadzenia Członków i Członkiń Stowarzyszenia Amnesty International w Polsce, które odbywa się w siedzibie Collegium Civitas w Warszawie w dniach 19-20 maja 2007 r.

Tematy