Nigeria: Próba interwencji AI w sprawie ponownego rozpatrzenia przyznania azylu byłemu prezydentowi Liberii – Charlesowi Taylorowi

31 maja 2004 roku Najwyższy Sąd Federalny zdecydował się na ponowne rozpatrzenie spawy przyznania azylu Charlesowi Taylorowi. W chwili obecnej odbywają się przesłuchania. Sąd rozpatrzy wniosek Amnesty International w dniu 13 października 2004 roku.

 

„Charles Taylor został oskarżony przez Trybunał Specjalny dla Sierra Leone o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości oraz zbrodni wojennych. W związku z tym na mocy międzynarodowych i afrykańskich konwencji, które Nigeria podpisała, nie powinien zostać objęty ochroną jako uchodźca,” powiedziała Amnesty International, podsumowując wnioski notatki.

 

„Ta zasada prawa międzynarodowego ma na celu zapewnienie, iż państwa nie będą oferować międzynarodowej ochrony osobom oskarżonym o ohydne zbrodnie oraz uciekającym przed wymiarem sprawiedliwości.”

 

W notatce Amnesty International twierdzi, iż Nigeria powinna albo wydać Charles’a Taylora Trybunałowi Specjalnemu, aby ten zadecydował o jego winie lub niewinności albo rozpocząć narodowe dochodzenia mające na celu ustalenie czy postępowanie karne lub ekstradycyjne powinno odbywać się w sądach nigeryjskich.

 

Tło

W marcu 2003 roku Charles Taylor został oskarżony o „ponoszenie ogromnej odpowiedzialności” za zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne oraz inne poważne pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego, które podlegają jurysdykcji Trybunału Specjalnego dla Sierra Leone. Wśród tych zbrodni są morderstwa, okaleczenia gwałty i inne formy przemocy na tle seksualnym, niewolnictwo seksualne, pobór dzieci do wojska, porwania oraz praca przymusowa – popełnione przez siły zbrojne opozycji Sierra Leone, które Charles Taylor aktywnie wspierał.

 

Notatka złożona przez Amnesty International w Najwyższym Sądzie Federalnym jest notatką amicus curiae (przyjaciel sądu), w której organizacja przedstawia analizę prawną tych aspektów prawa międzynarodowego, które są istotne dla sprawy. Notatka ma na celu pomóc Najwyższemu Sądowi Federalnemu w ponownym rozpatrzeniu sprawy przyznania azylu byłemu prezydentowi Liberii, Charlesowi Taylorowi.

 

Notatka została podpisana również przez profesora Guya Goodwina Gilla, jednego z największych autorytetów w międzynarodowym prawie o uchodźcach. Jest on starszym rangą członkiem All Souls College w Oxfordzie oraz byłym wykładowcą międzynarodowego prawa o uchodźcach w Oxfordzie, profesorem prawa azylowego na Uniwersytecie w Amsterdamie, oraz Redaktorem Naczelnym International Journal of Refugee Law (międzynarodowe pismo poświęcone prawu o uchodźcach). Jest autorem wielu książek w tym „Uchodźca w świetle prawa międzynarodowego” (The Refugee in International Law, Oxford: Clarendon Press, wydanie drugie, 1996). Profesor Goodwin Gill jest również Członkiem Adwokatury Anglii i Walii oraz praktykuje w kancelarii Blackstone Chambers w Londynie.

 

31 maja 2004 roku Sąd Specjalny odrzucił apelację Charlesa Taylora, w której twierdził on, że oskarżenie było zabronione prawem międzynarodowym, jako że w czasie wystosowania oskarżenia był on głową państwa Liberii. (patrz: http://www.sc-sl.org/SCSL-03-01-I-059.pdf)

Tematy