Pilna Akcja ? Armenia ? Arbitralne aresztowanie / Zagrożenie torturami lub znęcaniem się

Aleksandr Arzoumanian (m), polityk opozycji
Ararat Zurabian (m), polityk opozycji
Dziesiątki działaczy opozycyjnych
Aleksandr Arzoumanian i Ararat Zurabian zostali zabrani do kwatery głównej Narodowych Służb Bezpieczeństwa w Erewaniu i według źródeł rządowych zostali oskarżeni o -przygotowywanie spisku w celu obalenia rządu przemocą-. Wydano nakazy aresztowania wielu innych ważnych opozycjonistów, którzy według doniesień ukrywają się.
Aleksandr Arzoumanian był ministrem spraw zagranicznych w późnych latach dziewięćdziesiątych za prezydentury Leona Ter-Petrosiana i szefem sztabu jego kampanii podczas ostatnich wyborów. W maju 2007  Aleksandr Arzoumanian została aresztowany pod zarzutem prania pieniędzy, ale zwolniono go 6 września, ponieważ śledczy nie potrafili udowodnić zarzutów. Ararat Zurabian jest przewodniczącym rady politycznej dawnej partii rządzącej – Armeńskiego Ruchu Narodowego.
TŁO WYDARZEŃ
Według oficjalnych wyników zwycięzcą wyborów prezydenckich z 19 lutego, z wynikiem 52,8% głosów, został Serge Sarkisian, dotychczasowy premier namaszczony na następcę przez odchodzącego prezydenta Roberta Koczariana. Jego główny rywal Lewon Ter-Petrosian zajął drugie miejsce z 21,5% głosów. Lewon Ter-Petrosian i jego zwolennicy nie uznali oficjalnych wyników i ogłosili swoje własne zwycięstwo. Międzynarodowi obserwatorzy uznali, że co do zasady wybory nie odbiegały od międzynarodowych standardów, ale odnotowano pewne uchybienia, szczególnie przy liczeniu głosów.
Po wyborach zwolennicy Lewona Ter-Petrosiana rozpoczęli nieprzerwane demonstracje w centrum Erewania. Rankiem 1 marca doszło do brutalnej pacyfikacji manifestantów przez policję,  w wyniku której osiem osób zostało zabitych, a 131 rannych. Są też doniesienia o innych aktach przemocy, do których doszło w Erewaniu jeszcze tego samego dnia. Prezydent Koczarian ogłosił stan wyjątkowy. W tym czasie Lewon Ter-Petrosian został według doniesień zamknięty w areszcie domowym, chociaż władze temu zaprzeczają. Władze twierdzą także, że część demonstrantów była uzbrojona, podczas gdy opozycja, a także część działaczy praw człowieka twierdzi, że to władze podrzuciły broń na Plac Wolności.
Stan wyjątkowy oznaczał także ścisłe ograniczenie dostępu do informacji, jedynie wiadomości rządowe są publikowane przez armeńskie media. Jednak Amnesty International otrzymała sygnały od kilku organizacji praw człowieka, że w całym kraju aresztowano do 100 działaczy, wśród nich członków Armeńskiego Ruchu Narodowego wspierającego Lewona Ter-Petrosiana, szczególnie tych zaangażowanych w kampanię. Członkowie innej partii opozycyjnej, Partii Republikańskiej, a także urzędnicy, którzy prawdopodobnie odmówili wydawania fałszywych oświadczeń przeciw działaczom opozycji również zostali aresztowani.  Amnesty International otrzymała także doniesienia, że niektórzy z aresztowanych byli torturowani lub poddawani innym formom znęcania się.
PROSIMY O NIEZWŁOCZNE WYSYŁANIE APELI W JĘZYKU ANGIELSKIM, ORMIAŃSKIM, ROSYJSKIM, FRANCUSKIM LUB OJCZYSTYM:
– wyrażających zaniepokojenie tym, że Aleksandr Arzoumanian i Ararat Zurabian prawdopodobnie zostali aresztowani tylko po to, żeby ograniczyć ich polityczną działalność;
– wzywających władze do zapewnienia, że Aleksandr Arzoumanian i Ararat Zurabian nie będą torturowani ani w żaden inny sposób źle traktowani oraz że będą mieli dostęp do wybranych przez siebie przedstawicieli prawnych;
– wyrażających zaniepokojenie doniesieniami, że wielu działaczy opozycyjnych zostało zatrzymanych i pozbawionych kontaktu z rodzinami i prawnikami;
– wyrażających zaniepokojenie doniesieniami, że niektórzy z zatrzymanych są torturowani i wzywających władze do zapewnienia, że wszystkie takie doniesienia zostaną dokładnie i bezstronnie zbadane.
APELE PROSIMY WYSYŁAĆ DO:
Minister Spraw Zagranicznych
Vartan Oskanian
Foreign Minister of the Republic of Armenia
Ministry of Foreign Affairs
2 Republican Square
Yerevan 0010, Armenia
Fax:  +37410 543925
Nagłówek:  Dear Minister/Szanowny Panie Ministrze
Komendant Główny Policji
Hayk Harutyunyan
Chief of Republic of Armenia Police
130 Nalbandian Street,
Yerevan, Armenia
Fax:   +37410 520 310
Nagłówek:  Dear Lt-Gen Harutyunyan/ Szanowny Panie Generale Harutyunyan
Prokurator Generalny
Agvan Hovsepyan
Prosecutor-General
5, V. Sargsyan Street
Yerevan 375010
Armenia
Fax:   +37410 511 646
Email:   [email protected]
Nagłówek:  Dear Prosecutor General/Szanowny Panie Prokuratorze Generalny
KOPIE DO:
Recznik Praw Obywatelskich
Dr Armen Harutiunian
Ombudsman of the Republic of Armenia
56A Pushkin Street
Yerevan 0002
Armenia
Fax:   +374 10 530 858
Email:   [email protected]
Ambasada Republiki Armenii
ul. Aleksandra Waszkowskiego 11
02-913 Warszawa
fax (0-22) 642 06 43
e-mail: [email protected]
W przypadku wysyłania apeli po 30 kwietnia prosimy o kontakt z Zespołem Pilnych Akcji ([email protected]).