Pilna Akcja Chiny: gdzie jest Zhuang Lu?

27-letnia Zhuang Lu jest księgową w Open Constitution Initiative (OCI, Otwarta Inicjatywa Konstytucyjna, chiń. Gongmeng). 29 lipca zatrzymano ją wraz z jednym z założycieli organizacji, prawnikiem Xu Zhiyong. 13 sierpnia postawiono im zarzut -uchylania się od płacenia podatków.-
23 sierpnia Xu Zhiyong został zwolniony za kaucją, przy czym powiedziano mu, że Zhuang Lu została zwolniona dzień wcześniej. Nie wróciła jednak do domu. 26 sierpnia zadzwoniła tylko do swojej matki mówiąc, że została wypuszczona za kaucją, ale wciąż pozostaje pod nadzorem policji i nie ma zezwolenia ani powrót do domu, ani na opuszczenie Pekinu. Od tamtej pory ani rodzina, ani znajomi nie mieli żadnego kontaktu z zaginioną. Amnesty International obawia się, że Zhuang Lu może wciąż pozostawać w rkach policji.
17 lipca pekińskie władze ogłosiły, że zamkną biura OCI, ponieważ ta nie dokonała poprawnej rejestracji jako organizacja obywatelska.
Źródła w Chinach twierdzą, że władze chińskie zwolniły Xu Zhiyong-a by uciszyć protesty dotyczące zamknięcia OCI. Źródła obawiają się, że Zhuang Lu została zatrzymana by powstrzymać personel i wolontariuszy OCI przed mówieniem publicznie o zamknięciu biur organizacji, jak również po to, by przerwać działalność OCI na rzecz praw człowieka.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku chińskim (mandaryńskim) lub ojczystym:
– apelujących do władz o natychmiastowe i bezwarunkowe zwolnienie z aresztu Zhuang Lu, o ile nie jest oskarżona o czyny uznawane na całym świecie jako przestępstwa;
– nalegających, by władze zagwarantowały, że Zhuang Lu nie jest torturowana albo źle traktowana podczas pobytu w areszcie;
– nalegających, by władze dostarczyły informacji o miejscu jej pobytu, powodach aresztowania i podstawie prawnej dla kontynuowania aresztu.
ADRESACI APELI
Prosimy o wysyłanie apeli przed 23 października 2009 do następujących adresatów:
Dyrektor Biura Bezpieczeństwa Publicznego w Pekinie
MA Zhenchuan Juzhang
Beijingshi Gong’anju
9 Qianmen Dongdajie
Dongchengqu
Beijingshi 100740
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86 10 85222320
Nagłówek: Szanowny Panie Dyrektorze
Minister Bezpieczeństwa Publicznego Chińskiej Republiki Ludowej
MENG Jianzhu Buzhang
Gong-anbu
14 Dongchang-anjie
Dongchengqu
Beijingshi 100741
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86 10 63099216
( mogą być trudności z dostarczeniem wiadomości faksem, ale proszę próbować)
Nagłówek: Jego Ekscelencjo
KOPIE DO:
Premier
WEN Jiabao Guojia Zongli 
The State Council General Office 
2 Fuyoujie
Xichengqu 
Beijingshi 100017
Chińska Republika Ludowa
Fax: +86 10 65961109
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
fax (0-22) 635 42 11
Internet: www.chinaembassy.org.pl
DODATKOWE INFORMACJE
14 lipca OCI otrzymała wiadomość z krajowego i pekińskiego urzędu podatkowego nakazującą jej zapłacić grzywnę w wysokości 1,42 miliona juanów (ponad 200 tys. USD) za naruszenia podatkowe; ta kwota jest pięciokrotnie wyższa niż podatki, których według władz organizacja nie zapłaciła. 17 lipca przedstawiciele pekińskiego Biura Spraw Cywilnych przybyli do siedziby organizacji z informacją, że zostaje ono zlikwidowane, po czym zabrali komputery i inny sprzęt biurowy oraz dokumenty. Reprezentanci OCI podjęli próby zapłaty grzywny, ale pozostaje niejasne, czy wpłaty zostały zaakceptowane i jak to wpłynie na rządowe śledztwo.
Od czasu utworzenia w 2003 r., OCI udzielała pomocy prawnej ofiarom łamania praw człowieka, m.in. ofiarom przymusowych eksmisji czy rodzinom ofiar skandalu z zatrutym mlekiem. Ostatnio organizacja powołała się na przepis o otwartym dostępie do informacji na temat działalności instytucji rządowych, by zaapelować do różnych organów rządowych o wykazywanie przejrzystości w wydatkach publicznych.
Pilna Akcja Nr 230/09, Indeks AI: ASA 17/051/2009, Data wydania: 01.09.2009
Tłumaczenie: Jacek Gorycki; Korekta i redakcja: Marcin Natorski