PILNA AKCJA EKWADOR: Obrońcy praw człowieka w niebezpieczeństwie.

Joel, Wilmar i Etelvina są członkami organizacji skupionych w Ośrodku Koordynacyjnym na rzecz Obrony Życia i Suwerenności (hiszp. Coordinadora Nacional por la Defensa de la Vida y la Soberania, w skrócie CNDVS, ang. National Coordinating Body for the Defense of Life and Sovereignty) z siedzibą w południowo-wschodniej części kraju. 9 maja Joel i Wilmar wzięli udział w demonstracji zorganizowanej przez jedną z organizacji wchodzących w skład CNDVS w mieście San Miguel de Conchay (prowincja Morona Santiago). Protestowali przeciwko odbywającemu się spotkaniu pomiędzy przedstawicielem rządu narodowego w prowincji (hiszp. Teniente Politico), a lokalnymi farmerami i reprezentantami kanadyjskiej spółki górniczej, której licencja na działalność na tym terenie (wg informacji CNDVS) wygasła.
Gdy demonstranci przybyli przed miejsce spotkania, Teniente Politico zaczął krzyczeć na Wilmara i Joela: -Wynoście się stąd, zmywajcie się do Gualaquiza (pobliskie miasteczko), nie macie co robić w moim mieście, nie jesteście stąd, prowadzę spotkanie- (hiszp. –Tú lárgate de aquí, lárgate a Gualaquiza, no tienes nada que hacer en mi parroquia, tú no sois de aquí, yo estoy haciendo mi reunion-). Następnie wskazał na Joela i powiedział: -Jesteś już martwy- (hiszp. –Eres hombre muerto-). Policjanci musieli interweniować, żeby go uspokoić. 12 maja Joel i Wilmar zgłosili te groźby Rzecznikowi Praw Obywatelskich prowincji (hiszp. Defensor del Pueblo de Morona Santiago), jednakże do tej pory nie rozpoczęto żadnego dochodzenia dotyczącego zachowania Teniente Politico.
22 kwietnia Etelvina została zaatakowana przez czterech mężczyzn, mieszkających blisko niej w mieście Molleturo (Kanton Cuenca, Prowincja Azuay). Była już koło domu, gdy mężczyźni zaczęli krzyczeć: -Leniwa, sprawiasz kłopoty, ponieważ jesteś leniwa… Jesteś przeciwko kopalni, bo jesteś leniwa- (hiszp. –Vaga, por vaga andas haciendo problema – por vagos están en contra de las mineras-). Potem przewrócili ją na ziemię, bijąc i kopiąc. Zdołała uciec do domu, lecz napastnicy podążyli za nią i ponownie zaatakowali. Napadli także na syna Etelviny, który próbował ją obronić. Napastnicy wycofali się dopiero po interwencji sąsiadów, którzy zobaczyli, jak mężczyźni wywlekają Etelvinę z domu za włosy.
23 kwietnia Etelvina złożyła skargę w prokuraturze. Nie wiadomo nic o prowadzeniu jakiegokolwiek śledztwa w związku z tym napadem. Uważa się, że atak został przeprowadzony w odwecie za prowadzoną przez Etelvinę kampanię przeciwko kanadyjskiej spółce wydobywającej złoto w tym rejonie.
TŁO SPRAWY
Groźby kierowano też pod adresem kilku innych działaczy pracujących na rzecz ochrony praw społeczności zagrożonych przez projekty górnicze, w tym członków CNDVS. W przypadku żadnej z tych gróźb nie przeprowadzono rzetelnego śledztwa i zgodnie z wiedzą Amnesty International nikt nie został za nie postawiony przed sądem.
Co więcej, członków lokalnych organizacji pozarządowych (zarówno wchodzących w skład CNDVS, jak i innych) sprzeciwiających się projektom górniczym i polityce rządu w sprawie górnictwa postawiono w stan oskarżenia za różne przestępstwa, w tym terroryzm. W styczniu Amnesty International wystosowało pismo do władz Ekwadoru wyrażając obawy, że Joel Vicente Zhunio Samaniego i inni mogą być ofiarami arbitralnego zatrzymania i nadużycia siły. Co najmniej 20 osób zostało zatrzymanych w styczniu po wzięciu udziału w demonstracjach przeciwko wprowadzeniu nowego prawa górniczego.
ZALECANE DZIAŁANIA
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku hiszpańskim lub swoim własnym, w których:
– wyrażą Państwo troskę o bezpieczeństwo Joela Vicente Zhunio Samaniego i Wilmara Fernando Mejia Reinoso, którym grożono 9 maja, oraz Etelviny de Jesus Misacango Chu-ir, która została zaatakowana 22 kwietnia;
– wezwą Państwo władze do uczynienia wszystkiego, co możliwe, w celu zagwarantowania bezpieczeństwa im oraz wszystkim innym członkom CNDVS;
– zaapelują Państwo o przeprowadzenie szybkiego i bezstronnego dochodzenia w związku z groźbami wymierzonymi w Joela Vicente Zhunio Samaniego i Wilmara Fernando Mejia Reinoso oraz w związku z atakiem na Etelvinę de Jesus Misacango Chu-ir, oraz o postawienie winnych przed sądem;
– przypomną Państwo, że zgodnie z Deklaracją ONZ w sprawie Obrońców Praw Człowieka na władzach ciąży obowiązek uznania legalności działań obrońców praw człowieka i ich prawa do prowadzenia działalności bez przeszkód i obawy przed odwetem.
ADRESACI APELI
Minister Sprawiedliwości i Praw Człowieka
Ab. Néstor Arbito Chica
Ministro de Justicia y Derechos Humanos   
Ministerio de Justicia y Derechos Humanos
Edificio Anexo al Ministerio de Educación
Av. Amazonas 4545 y Atahualpa
Quito – Ecuador
Fax:  +593 2 246 4914
Nagłówek:  Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister / Se-or Ministro
Prokurator Krajowy
Dr. Washington Pesántez Mu-oz                     
Ministro Fiscal General del Estado
Fiscalía General del Estado
Av. 12 Octubre y Patria
Quito – Ecuador
Fax:   +593 2 256 1701 ext. 2300
E-mail:  [email protected]
Nagłówek: Szanowny Panie Prokuratorze/ Se-or Fiscal General /  Dear Prosecutor
KOPIE DO
Ambasada Republiki Ekwadoru
ul. Rejtana 15 m.15, 02-516 Warszawa
fax (0-22) 848 81 96
e-mail: [email protected]
Prosimy wysyłać apele najpóźniej do 3 lipca.
Pilna Akcja Nr 132/09
AI Index: AMR 28/002/2009
Tłumaczenie: Mirona Maria Klorek
Korekta i redakcja: Marcin Natorski