Respect My Rights (szanuj moje prawa) – nowy interaktywny serwis o prawach człowieka skierowany do młodzieży

Platforma przedstawia dwie interaktywne prezentacje. Pułapka ubóstwa pozwala wczuć się w rolę szesnastolatki z ubogiej dzielnicy, a prawo do mieszkania skłania do refleksji nad pojęciem domu.
Społecznościowa sekcja scrapbook pozwala na dodanie swojego głosu. Prezentujemy dwa tematy, które pokazują w jaki sposób naruszenia praw człowieka pogłębiają ubóstwo: przymusowe wysiedlenie społeczności Romów w Kluż-Napoce w Rumunii i represje wobec młodzieżowego ruchu Girifna w Sudanie.
17 grudnia 2010 r., około 350 osób, głównie Romów, zostało siłą wysiedlonych ze swoich domów w mieście Kluż-Napoka w Rumunii. Czterdzieści rodzin przesiedlono na obrzeża miasta, do pomieszczeń z nieodpowiednimi warunkami zamieszkania, znajdujących się obok miejskiego wysypiska śmieci i byłego składowiska chemicznego. Wejdź na szanujmojeprawa.pl i wesprzyj społeczność z Rumunii w walce o sprawiedliwość na Respect My Rights!
Grupa studentów w Sudanie stworzyła sieć o nazwie “Girifna” (pol. “mamy dość”). W pokojowy sposób walczą z niesprawiedliwością, korupcją i łamaniem praw człowieka przez rząd. Ich kreatywność i odwaga są inspirujące, ale są stale narażeni na represje, byli aresztowani, molestowani seksualnie i torturowani. Okaż solidarność z członkami i członkiniami ruchu Girifna na Respect My Rights.
Pojęcie godności leży u podstaw człowieczeństwa. Powszechna Deklaracja Praw Człowieka stanowi, że “wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”. Jednak ideał ten wciąż nie jest ogólnoświatową rzeczywistością. Ubóstwo jest tego kluczową przyczyną.
Spraw, aby twój głos przeciwko ubóstwo i niesprawiedliwości został usłyszany! Wejdź na respectmyrights.org.
Platforma Respect My Rights powstała w ramach projektu Edukacja dla Godności współfinansowanego ze środków Komisji Europejskiej (DCI-NSAED/2009/201-905).