USA: Omar Khadr musi być natychmiastowo repatriowany do Kanady

Nagranie wideo jest pierwszym, które pokazuje aresztowanego podczas przesłuchania w Guantanano przez oficerów kanadyjskich w 2003 roku. Khadr miał wówczas zaledwie 16 lat.

W pokazanym nagraniu Khadr nie jest traktowany skrajnie nagannie, pokazane jest jednak jak płacze, cyklicznie wzywa pomocy i pokazuje swoje rany oficerom. Nie widać też żadnych legalnych reprezentantów.

-Traktowanie Omara Khadra pogwałca amerykańskie zobowiązania składane w świetle prawa międzynarodowego, wymagającego, aby we wszystkich akcjach dotyczących dzieci zachowany był priorytet kierowania się dobrem dziecka- – komentuje Amnesty international.

-USA pogwałciły międzynarodowe standardy prawne poprzez odmowę uznania Omara Khadra za nieletniego i traktowania go zgodnie z tym statusem-
19 czerwca Omar Khadr zjawił się na wstępnym przesłuchaniu komisji wojskowej w Guantanamo.

 -Nikt, kto był dzieckiem podczas popełnienia domniemanego przestępstwa nie powinien być przesłuchiwany przez komisję wojskową, która nie rozróżnia prawa na stosowane wobec młodocianych podejrzanych oraz wobec dorosłych- twierdzi AI.

-Omar Khadr powinien być repatriowany i poddany przesłuchaniom w Kanadzie przez zwykły sąd lub powinien zostać uwolniony.-
Tłumaczyła Iza Kołsut

Tematy