Wieści ze szkolnych grup AI

Szkolna Grupa AI nr 29

Akcja przeciwko homofobii

Dnia 26 września szkolna grupa Amnesty International z I LO miała przyjemność gościć panią Martę Abramowicz, wiceprezeskę Kampanii na Rzecz Walki z Homofobią. Spotkanie to połączono z małym happeningiem,uświadamiającym, że homoseksualizm nigdy nie byłi nie jest chorobą (mimo że często właśnie tak jest postrzegany). W specjalnej -Poradni Przeciwhomofobicznej-, otoczonej dającymi do myślenia plakatami, członkowie Amnesty przebrani za lekarzy i pielęgniarki wręczali ulotki i odpowiadali na pytania zainteresowanych.
Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Pani Abramowicz zrobiła na nas naprawdę pozytywne wrażenie. Przybliżyła szczegóły dotyczące jej aktywności, odpowiadała na liczne pytania. Kampania rozpoczęła działalność w 2003 roku słynną akcją pod hasłem -Niech nas zobaczą-. Organizacja pani Abramowicz prowadziła także między innymi związane z tematem homofobii szkolenia dla nauczycieli, pracuje również przy przygotowaniach do imprez w stylu Parady Równości. I mimo że Polska nie jest krajem szczególnej tolerancji, od tego czasu rozpoczęły się zmiany. Orientacja seksualna odmienna od powszechnej przestaje już być tematem tabu. Ludzie zaczynają rozmawiać o homoseksualizmie. Pierwsze kroki zostały więc poczynione. Jest to niewątpliwie wielkie osiągnięcie.
Mimo działań prowadzonych przez panią Abramowicz, w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia na rzecz tolerancji. I to nie tylko wobec homoseksualistów, ale także wobec innych mniejszości. Jak słusznie zauważyła nasza rozmówczyni, wiele zależy od nas, młodych.
Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę wizytę i wierzymy, że nie jest ona ostatnią w naszym liceum.

Spotkanie z przedstawicielem Federacji Anarchistycznej

Dnia 10 października naszą  Szkolną Grupę Amnesty International z I LO
w Kędzierzynie – Koźlu odwiedził pan Kamil Nowak, należący do Federacji Anarchistycznej.
W ramach naszej akcji -Rozmowy dla tolerancji- podjęliśmy ten właśnie temat – temat anarchizmu, który  jest kontrowersyjny sam w sobie. Krąży jednak wokół niego wiele mitów i stereotypów. Dzięki tej ciekawej wizycie poznaliśmy wiele faktów dotyczących zarówno ideologii, jak i działań grup anarchistycznych.
Czym tak właściwie jest anarchizm- Czy to bezmyślna negacja wszystkiego, połączona z wywoływaniem zamieszek- Okazuje się, że wbrew obiegowym opiniom – nie. Pan Nowak wyjaśnił nam, że celem anarchizmu jest zdobycie przez społeczeństwo prawdziwego wpływu na sytuację w państwie – wpływu, który wywierać można przez cały czas, a nie jedynie w momencie wrzucania głosu do urny.
Nasz rozmówca przyznał, ze anarchizm jest niejako utopią – bardziej niż cel liczy się w nim droga, którą się do tego celu dąży. Trudność realizacji idei anarchistycznych wynika również z tego, że – wbrew pozorom – liczba prawdziwych anarchistów jest bardzo mała. Być może dlatego tak trudno dotrzeć do wiarygodnych informacji na temat tego ruchu.
Pan Nowak zaimponował nam znajomością różnych podstaw prawnych, dotyczących życia politycznego w naszym mieście. O niektórych rzeczach nigdy wcześniej nawet nie słyszeliśmy. Zachęcił nas do wzięcia aktywnego udziału w sesjach Rady Miasta – w ten sposób można bowiem zmienić sytuację naszego otoczenia. Mamy szansę – musimy jednak mieć także chęć, by przyczynić się do zmian.
Nasz gość chętnie odpowiadał na liczne pytania. Temat anarchizmu bardzo zainteresował naszą grupę, więc każde pytanie pociągało za sobą następne. Liczymy, że będziemy mieli jeszcze okazję do ponownej rozmowy.
K.Zielińska, M.Pogorzelska, I LO K-Koźle

Tematy