Toomajowi Salehiemu, irańskiemu raperowi, grozi egzekucja. Sąd Rewolucyjny w Isfahanie skazał go na śmierć w kwietniu 2024 r. Powodem był udział rapera w protestach „Kobieta Życie Wolność” i jego krytyczne wobec irańskich władz wpisy w mediach społecznościowych. Proces Toomaja był rażąco niesprawiedliwy, a władze zlekceważyły jego skargi na tortury, w tym elektrowstrząsy, groźby śmierci i wielokrotne pobicia, które doprowadziły do złamań kości i utraty wzroku w jednym oku. 

Władze arbitralnie aresztowały Toomaja Salehiego 30 października 2022 r. w prowincji Chaharmahal i Bakhtiari. Przez miesiąc odmawiały rodzinie ujawnienia jego miejsca pobytu, popełniając zbrodnię wymuszonego zaginięcia. Przeniesiono go do aresztu prowadzonego przez Organizację Wywiadowczą Strażników Rewolucji w centralnym więzieniu w Isfahanie, a po 252 dniach przeniesiono na oddział publiczny. Po zwolnieniu za kaucją w dniu 18 listopada 2023 r., powiedział w filmie opublikowanym na jego kanale YouTube, że był torturowany podczas aresztowania, w tym poprzez wielokrotne bicie, co spowodowało złamania rąk i nóg oraz utratę przytomności na dwa dni. Twierdził, że agenci wstrzyknęli mu w szyję niezidentyfikowaną substancję i poddali go torturom psychicznym, w tym odosobnieniu przez osiem do dziewięciu miesięcy.  

Według źródeł Amnesty International, służby irańskie polewały go wodą i raziły prądem jego stopy; trzymały pistolet przy jego głowie i groziły, że go zabiją i zakopią w wykopanej przez niego dziurze; stawały na jego klatkę piersiową; rozbiły mu nogę drzwiami samochodu i zostawiły go z urazem oka wpływającym na jego wzrok. Toomaj został ponownie aresztowany 30 listopada 2023 r. i jest więziony w centralnym więzieniu w Isfahanie. Nadal cierpi z powodu obrażeń związanych z torturami, w tym bólu nogi i rąk. Raper potrzebuje operacji, ale władze odmawiają mu dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.   

Wezwij Ambasadora Iranu, aby egzekucja Toomaja Salehiego została wstrzymana. Wezwij do unieważnienia wyroku skazującego i wyroku śmierci oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia go, ponieważ jest on przetrzymywany wyłącznie za pokojowe korzystanie z przysługujących mu praw człowieka.