Jeden podpis może uratować ludzkie życie, jeden list może przywrócić nadzieję, jeden głos może zostać usłyszany na drugim końcu świata. Sprzeciw jednego człowieka, Petera Benensona, dał początek naszemu ruchowi.

PODPISZ PETYCJĘ

WESPRZYJ NASZE
DZIAŁANIA

Ikonka "Ludzie"

DOŁĄCZ DO GRUPY LOKALNEJ

TWÓRZ Z NAMI SIEĆ EDUKATOREK_ÓW

DZIAŁAJ Z NAMI W SZKOLNYCH GRUPACH PRAW CZŁOWIEKA

WŁĄCZ AMNESTY ALERT


POZNAJ AKTYWISTÓW I AKTYWISTKI AMNESTY

Maciej Śliwa – Zabrze

“Szukam takich jak ja – oburzonych na niesprawiedliwość świata, ale idących za amnestyjnym przesłaniem: zamiast narzekać na ciemność, zapal światło”
!

Sandra Grzelaszyk – Poznań

“Czasami nawet mały gest może mieć znaczenie, dlatego nauczyłam się, że kiedy uważam, że coś jest słuszne i powinno zostać zrobione, to to robię”
!

Paweł Piekara – Katowice

“Do działania napędzają mnie warsztaty praw człowieka. (…) Uważam, że edukacja praw człowieka to najlepsze co mnie w życiu spotkało”
!

Wiktoria Woźnicka – Kraków

“Istotne jest dla mnie to, że zasadą działania Amnesty International jest niepodzielność praw człowieka, dlatego zajmujemy się wszelkimi naruszeniami”
!

Grupa Lokalna ze Szczecina

“W działalności Amnesty zachwyca nas walka o prawa człowieka – walka o świat, w którym każda osoba czuję się wolna i równa, bo przecież wszyscy tacy jesteśmy, rodzimy się tacy i tak powinniśmy móc się czuć”
!

Dominika Faber – Warszawa

“Grupa to ludzie, którym zależy i którzy chcą zmieniać świat. Jedną z moich ulubionych chwil są nasze spotkania i potrzeba, by zrobić jakąś akcję”
!

Angel Kmiecik – Trójmiasto

“W działaniach społecznych jest siła. Nie zawsze na dużą skalę tak jakbyśmy oczekiwali, ale nawet małe działania mają sens”
!

Tomek Ptasiński – Kraków

“(…) wrażliwość społeczna i doświadczenie wykluczenia na własnej skórze skutecznie motywują mnie do działania, bo to właśnie aktywizm pozwala mi rozładować frustrację związaną ze świadomością istnienia nierówności”
!

Asia Nalazek – Warszawa

“Równie ważne w aktywizmie są dla mnie także relacje międzyludzkie. W czasie kilku lat mojej działalności aktywistycznej spotkałam na swej drodze wiele wspaniałych osób”
!

Weronika Miłkowska – Łódź

“Dla mnie najważniejsi są ludzie. Ci, którym pomagamy, poprzez nasze liczne działania, jak i ci, z którymi współpracuję w Amnesty. Każdy aktywista i każda aktywistka jest dla mnie źródłem ogromnej energii”
!

Ola Broda – Trójmiasto

“Razem mamy ogromną siłę i jesteśmy w stanie wpływać na otaczającą nas rzeczywistość. Zmieniamy się też i my sami – rozwijamy się, nabywamy nowe umiejętności, podejmujemy przełomowe decyzje”
!

Agnieszka Skura-Garbaciak – Radomsko

“Jeśli boli cię krzywda słabszych, wykluczonych, prześladowanych, działaj z Amnesty International. Myślisz, czujesz, przewidujesz – działaj z Amnesty”
!

DZIAŁAJ Z NAMI

Możesz poświęcić tylko chwilę?

Chcesz się naprawdę mocno zaangażować?

Ikonka "Ludzie"

Czym jest Aktywizm w Amnesty?

Aktywizm to czynna postawa wobec życia. Niezgoda na zastany stan rzeczy i dążenie do jego zmiany. Aktywiści i aktywistki działający na rzecz praw człowieka są sercem Amnesty International.

Aktywizm w Amnesty International wyraża się poprzez globalne, regionalne i krajowe kampanie, projekty tematyczne, podejmowanie działań na rzecz osób indywidualnych, reagowanie na kryzysy oraz edukację o prawach człowieka.

Amnesty International mobilizuje ludzi do działania na wiele sposobów. Wierzymy, że każda najmniejsza akcja ma znaczenie i może zmienić los osoby potrzebującej pomocy. Tak dzieje się co roku np. podczas Maratonu Pisania Listów – największego święta praw człowieka. Podpisywanie petycji lub wysyłanie listów w obronie osób, których prawa są łamane, może uratować czyjeś życie. Takie zamiany są możliwe dlatego, że pojedynczych osób wysyłających listy jest tak wiele.

Aby skutecznie bronić praw człowieka, organizujemy ludzi w grupy lokalne, sieci tematyczne oraz społeczności – zarówno online, jak i offline. Eventy, happeningi, konferencje, współpraca z innymi organizacjami, akcje publiczne to przykłady działań, które może podjąć grupa, by zwiększać świadomość otoczenia na temat praw człowieka i zachęcać do reagowania na przypadki ich łamania poprzez napisanie listu czy podpisanie petycji.

Grupa osób wykonująca transparenty.
Maraton Pisania Listów

Dlaczego warto zostać aktywistą i aktywistką Amnesty?

Zmienisz świat na lepsze

Chcemy zbudować świat wolny od dyskryminacji, gdzie wszystkie osoby – bez względu na to kim są, skąd pochodzą, w co wierzą i kogo kochają – mogą cieszyć się pełnią wolności i praw człowieka. Z twoją pomocą jest to możliwe. Angażując się w kampanie Amnesty International, możesz przyczynić się do zmiany opresyjnego prawa, czy też przywrócenia wolności tym, którzy zostali uwięzieni za wyrażanie swoich poglądów.

Poznasz fantastycznych ludzi

Jako aktywista/aktywistka dołączysz do innych, pełnych pasji osób w swoim lokalnym środowisku, by organizować wydarzenia i aktywności, które motywują do walki o ważne sprawy. Dołączając do naszej sieci, stajesz się częścią globalnego ruchu ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście.

Zdobędziesz nowe umiejętności

Aktywiści i aktywistki Amnesty International regularnie uczestniczą w warsztatach, mają też dostęp do materiałów edukacyjnych, webinariów i wsparcia ekspertów i ekspertek. Dzięki temu rozwijają swoją wiedzę o prawach człowieka, przypadkach ich łamania w Polsce i na świecie, zdobywają kluczowe umiejętności, by skutecznie bronić praw człowieka.

Chcesz dołączyć do grupy lokalnej?

Działaj teraz!