Wystarczy kilka minut Twojego czasu, by zmienić czyjś los na lepsze. Tyle trzeba, by podpisać apel w sprawie osoby, której właśnie gdzieś grozi niebezpieczeństwo. Tylko tyle i aż tyle. Tysiące takich apeli to presja, pod którą władze nieraz się uginały. Dlatego wspólnie tworzymy Grupę ALERT, która natychmiastowo odpowiada na Pilne Akcje w sprawie osób w niebezpieczeństwie.

BUDUJ Z NAMI SIEĆ PILNYCH AKCJI – AMNESTY ALERT

KROK 1: DOŁĄCZ

Dołącz do naszej sieci, by otrzymywać powiadomienia o Pilnych Akcjach. Możesz zdecydować, czy chcesz otrzymywać wszystkie wezwania do działania.

KROK 2: DZIAŁAJ

Działanie na rzecz obrony praw człowieka jest bardzo proste. Wystarczy, że będziesz członkinią_członkiem sieci, odpowiesz na “Alert” i podejmiesz działanie. Twoje proste i szybkie działanie, jak podpisanie petycji, może zmienić czyjeś życie.

Podpisz Pilną Akcję!

KROK 3: UDOSTĘPNIAJ

Powiadom znajomych i bliskich o sieci Amnesty Alert. Udostępnij na Facebooku, tweetnij na Twitterze.

[formularz w budowie]

Ikona megafonu

Czym jest Amnesty Alert?

Grupa Alert natychmiastowo odpowiada na Pilne Akcje w sprawie osób w niebezpieczeństwie, wysyłając maile i podpisując apele. Otrzymuje dodatkowe i bieżące informacje o sprawach, które podejmujemy. Spotykamy się również podczas rozmów i warsztatów specjalnie przygotowanych dla ALERTU, w czasie których odsłaniamy kulisy naszej pracy.

Czym jest Pilna Akcja?

Wysyłając Pilną Akcję żądamy od władz, by natychmiast podjęły właściwe działania w sprawach osób, którymi się zajmujemy.

Może to być żądanie zwolnienia z więzienia dziennikarza, który relacjonował protesty przeciw władzy czy przyznania ochrony obrończyni środowiska, której przeciwnicy grożą śmiercią – to tylko kilka przykładów sytuacji, których dotyczyły Pilne Akcje.

Świadomość, że o Tobie nie zapomniano, że ktoś upomina się o Twoje prawa, że walczy o Ciebie – i to ktoś, kogo nigdy nie spotkałeś – niezwykle wzmacnia i daje osobom, których spotkała niesprawiedliwość siłę, by przetrwać i nie poddać się.

Nasze zwycięstwa

Anula i Bartek

Polska: Anula i Bartek

W czerwcu 2021 r., po rocznej kampanii, otrzymaliśmy dobrą wiadomość w sprawie Anuli i Bartka – bohaterów Pilnej Akcji ALERTU. Ich akcja plakatowa dotycząca działań Ministra Zdrowia podczas pandemii była wyrazem wolności słowa, z której każdy z nas ma prawo korzystać. Po roku Prokuratura umorzyła dochodzenie w ich sprawie dochodząc do wniosku, że nie popełnili zarzucanych im wcześniej czynów, czyli włamania do gablot reklamowych na przystankach autobusowych i przywłaszczenia mienia.  Tym samym kończymy tę kampanię. Cieszymy się razem z nimi i dziękujemy Wam wszystkim, którzy okazaliście Anuli i Bartkowi solidarność i wsparcie, podpisując petycję w ich sprawie. Nasze działania mają moc!

Arabia Saudyjska: Nassima i Samar

Nassima al-Sada oraz Samar Badawi, bohaterki ubiegłorocznego Maratonu Pisania Listów, zostały uwolnione! Nasima oraz Samar to prominentne aktywistki działające w Arabii Saudyjskiej, aresztowane w 2018 roku. Nasima w więzieniu była źle traktowana. Przez rok była przetrzymywana w samotnej celi, w pełnej izolacji od innych aresztowanych. Obie aktywistki przed aresztowaniem były wielokrotnie nękane, atakowane i przesłuchiwane przez władze Arabii Saudyjskiej. Obecnie, dzięki masowemu wsparciu z różnych stron świata, obie kobiety zostały warunkowo zwolnione i choć obowiązuje je 5-letni zakaz podróżowania, to najważniejsze, że są już poza więzieniem! Twoje wsparcie może uwolnić także inne kobiety niesprawiedliwe przetrzymywane w aresztach i więzieniach tego świata!

Nassima i Samar