Zarząd to jeden z organów władz Stowarzyszenia Amnesty International. Składa się z członków wybieranych w głosowaniu tajnym przez Walne Zgromadzenie – czyli przez Was! Spośród swoich członków Zarząd wybiera Prezesa, Skarbnika i Sekretarza, którzy sprawują swoje funkcje przez rok.
Zarząd:
- Przede wszystkim decyduje o kierunkach bieżącej działalności Amnesty International – opracowuje projekty i uchwala plany działania Stowarzyszenia.
- Reprezentuje Stowarzyszenie „na zewnątrz”, czyli w kontaktach z władzami, innymi organizacjami oraz ogółem społeczeństwa.
- Zajmuje się kwestiami finansowymi, tj. zarządza majątkiem Stowarzyszenia, opracowuje i uchwala jego budżet oraz przyjmuje darowizny w jego imieniu.
- Prowadzi sprawy członkowskie – m.in. nadaje członkostwo oraz ustala wysokość i sposoby opłacania składek członkowskich (jeśli znajdujesz się w wyjątkowej sytuacji, Zarząd może zwolnić Cię z obowiązku opłacania składki).
- Zwołuje Walne Zgromadzenie.
- Czuwa nad współpracą Amnesty International Polska z sekcjami Stowarzyszenia w innych krajach, w tym nad udziałem organizacji w procesie podejmowania decyzji na poziomie globalnym.
- Zatrudnia pracowników Stowarzyszenia, uchwala regulaminy wewnętrzne oraz opiniuje projekty zmian w Statucie.
- Co więcej, Zarząd ponosi odpowiedzialność za swoje działania i podjęte decyzje, a Wy, jako członkowie i członkinie Amnesty International, macie prawo do zapoznania się z jego działalnością – na Walnym Zgromadzeniu podczas składania sprawozdania przez Zarząd.
Poznaj członków i członkinie Zarządu kadencji 2022/2023

Maciek Czapliński
Prezes Zarządu Amnesty International. Pracuje jako prawnik w administracji centralnej, ale realizuje się przede wszystkim poza pracą. Angażuje się społecznie, próbuje zmieniać na lepsze swoje miasto. Interesuje się kolejami i transportem. Hoduje pszczoły, uprawia ogród, a najbardziej w życiu lubi podróżować. Gdy starcza mu czasu na pisanie, dzieli się wrażeniami z wypraw.

Dorota Łyszkowska
Skarbniczka Zarządu. Zaczyna swoją przygodę w Amnesty International. Absolwentka Technologii Żywności i Żywienia Człowieka na SGGW. Jednak zawodowo od kilkunastu lat zajmuje się finansami publicznymi. Otwarta na świat i ludzi. Uwielbia aktywny tryb życia, podróże i język hiszpański. Ostatnio zaczęła poznawać i pokochała góry.

Jacek Różycki
Mentalnie związany z Amnesty „od zawsze” – formalnie od 2021 roku. Adwokat należący do Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz do Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy, członek działającej przy tej organizacji inicjatywy pn. „Komitet Obrony Sprawiedliwości – KOS” świadczącej profesjonalną pomoc obrończą represjonowanym polskim prawnikom. Od 2015 roku przeciwstawia się aktywnie systemowym naruszeniom praworządności w Polsce. Jako aktywista społeczny w lipcu 2017 roku współorganizował tzw. „Łańcuch Światła” w Opolu i w całym kraju. Współorganizator inicjatywy edukacyjnej pn. „Opolska Kafejka Prawna” oraz prowadzący zajęcia w szkołach w ramach każdej z ośmiu dotychczasowych edycji „Tygodnia Konstytucyjnego”.

Michał Kurpiński
Związany z Amnesty od 2006 roku. Koordynator pilnych akcji, tłumacz i edukator. Z wykształcenia filolog. Absolwent Szkoły Praw Człowieka UAM, Szkoły prawa humanitarnego CK oraz Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Doświadczony pracownik humanitarny na Bliskim Wschodzie. Czas wolny dzieli między pisanie, góry i piątkę dzieci.

Kacper Gwardecki
Z Amnesty związany od 2013 roku. Aktywista, edukator, koordynator grupy lokalnej w Krakowie oraz Akcji Letnich. Uczestnik wielu międzynarodowych spotkań Amnesty. Naukowo związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Pracuje w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zajmując się prawami migrantów i mniejszości narodowych. W kręgu jego zawodowych zainteresowań pozostaje prawo migracyjne oraz antydyskryminacyjne.