Kobiety w Polsce są silne, świadome i niezależne. Ale są też dyskryminowane, pozbawiane swoich praw i uciszane przemocą. Amnesty International od lat daje głos kobietom w walce o ich prawa. Ty też możesz pomóc – przekaż darowiznę na rzecz walki z dyskryminacją i przemocą wobec kobiet.
1/3 kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć
To może być Twoja sąsiadka, to może być kasjerka w sklepie, w którym kupujesz jedzenie dla siebie i bliskich. Czy za Twoją ścianą jest bezpiecznie?
Średnio 39% kobiet w UE wskazało, że znają w kręgu swojej rodziny i przyjaciół kobiety, które doświadczają przemocy w rodzinie.
Obarczanie winą i odpowiedzialnością osób doświadczających przemocy oraz założenie, że przemoc jest prywatną sprawą rodziny – zdejmuje odpowiedzialność ze sprawców.
To nie jest „ich sprawa”. To przemoc – sprawa nas wszystkich! Wspólnie z nami zbuduj świat, w którym z praw człowieka mogą korzystać wszyscy, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdują. Dołącz do nas!

Statystyki z Polski pokazują, że najczęściej przemocy doznają kobiety:
1/20 kobiet doświadczyła przemocy seksualnej
1/3 kobiet doświadczyła jakiejkolwiek formy molestowania seksualnego
1/10 zgłasza doświadczenie przemocy seksualnej na policję
Pomóż nam wywierać presję na rząd, aby ofiary przemocy otrzymały odpowiednie wsparcie, a sprawcy odpowiedzieli za swoje czyny!
Amnesty International złożyło w Ministerstwie Sprawiedliwości petycję w sprawie zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. W ramach prowadzonej w ostatnich latach kampanii podpisało się pod nią 70 tys. osób. Domagaliśmy się wprowadzenia w polskim prawie zmian zwiększających bezpieczeństwo kobiet. Chodziło w szczególności o artykuły kodeksu karnego definiujące pojęcie gwałtu. Prawo w Polsce, uznawało, że do gwałtu dochodzi wtedy, gdy występuje przemoc, a sprawiedliwości może szukać tylko osoba, która wyraziła w tej sytuacji głośny i wyraźny sprzeciw. Ta definicja wykluczała m.in. gwałty w sytuacjach, w których brak zgody nie został wyrażony ze względu na strach, „mimowolny paraliż”, brak możliwości krzyku i głośnego powiedzenia NIE, czy „obowiązek” w formalnych związkach, w których pytanie o zgodę może wydawać się niepotrzebne.
Po wielu latach działań i starań organizacji zmiana definicji zgwałcenia stała się faktem. Według nowego prawa, które w zeszłym roku podpisał prezydent, definicja gwałtu uwzględnia teraz także brak zgody na seks. Wprowadzenie tej poprawki jest historycznym zwycięstwem osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym, a także wszystkich zaangażowanych w walkę! Wiemy jednak, że praca w tym temacie się nie kończy. Teraz musimy monitorować jak w praktyce prokuratury i sądy stosują się do nowych przepisów. Aby zapewnić zmiany instytucjonalne i społeczne, trzeba położyć nacisk na szkolenia i podnoszenie świadomości u obywatelek i obywateli.


Polskie władze w ostatnich latach drastycznie ograniczyły dostęp do aborcji, zagrażając zdrowiu i życiu kobiet. Prawo aborcyjne w Polsce nie gwarantuje kobietom dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. Nie tylko osoby w ciąży ponoszą poważne konsekwencje jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie. Dotyczy to także osób, które im pomagają. Obowiązujące w Polsce prawo nie tylko nie gwarantuje dostępu do bezpiecznej aborcji w ramach systemu opieki zdrowotnej, ale także kryminalizuje lekarzy, rodziców, mężów, partnerów, przyjaciółki czy inne osoby, które chcą pomóc kobietom.
Przez ostatnie lata mobilizowaliśmy się w masowych protestach w całej Polsce przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Ponad 80% społeczeństwa jest przeciwko regresywnym zmianom wprowadzonym w ostatnim czasie. Dlatego apelujmy do wszystkich partii politycznych, aby za swój priorytet obrały prawa kobiet i wprowadziły dostęp do bezpiecznej aborcji. Domagamy się podjęcia działań legislacyjnych w celu dekryminalizacji aborcji. Nie damy sobie odebrać głosu! Nie przestaniemy upominać się o empatię, szacunek, godność i prawa dla kobiet.