Lesbos, Grecja. Uchodźcy docierają do greckiego wybrzeża, a wolontariusze pomagają im bezpiecznie opuścić łódź.

Musimy działać!

W czerwcu tego roku na Morzu Śródziemnym doszło do kolejnej tragedii. Setki ludzi utonęły, próbując znaleźć schronienie i lepszą przyszłość w Europie. Zaledwie kilka dni później obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy.   

Chociaż słowo „uchodźca” nie schodzi z nagłówków medialnych od lat, a kryzysy humanitarne dotykają wszystkich kontynentów, rządzący wciąż nie przyjmują rozwiązań wspierających osoby uciekające przed wojną i prześladowaniem.  

Zamiast pokazać prawdziwe przywództwo i chronić uchodźców, większość państw zatrzaskuje przed nimi drzwi. Wpływowe media i politycy manipulują rzeczywistością dehumanizując uchodźców, przedstawiając ich jako „nielegalnych” albo anonimowych „najeźdźców”, którzy są „zagrożeniem dla bezpieczeństwa”.  

Przywódcy unikają odpowiedzialności za ochronę osób, które uciekają przed przemocą, prześladowaniami i konfliktami. Każdego dnia brak decyzji i reakcji powoduje ogromne cierpienie ludzi. Jeśli nie możemy polegać na naszych politykach, to czas najwyższy abyśmy my stali się tą siłą zmieniającą świat! 

W Amnesty od lat monitorujemy sytuację uchodźców na świecie. Zbieramy dowody, publikujemy raporty i rekomendacje. Nagłaśniamy sytuacje takie jak tragedia rozgrywająca się na granicy polsko-białoruskiej nadając jej globalny rozgłos.  

Nie możemy jednak działać sami! Potrzebujemy odważnych osób, które staną u boku uchodźców i razem z nami będą dążyć do stworzenia bezpiecznej przyszłości dla nich. Dlatego zwracamy się z prośbą o wsparcie naszej pracy poprzez przekazanie darowizny. Nawet najmniejsza kwota ma ogromne znaczenie i pozwoli nam wzmocnić nasze działania na rzecz ochrony i walki o prawa uchodźców. Przywołajmy słowa Sherian, syryjskiej uchodźczyni przesiedlonej do Norwegii:

Gdybym miała powiedzieć o czym marzę, to jest to praca, niezależność i bycie z moimi bliskimi. Normalne, bezpieczne życie – tylko tyle.  

Sherian

Spełnij marzenie Sherian o bezpiecznej przyszłości i już dzisiaj dołącz do naszej walki o prawa uchodźców, przekazując darowiznę! Razem możemy naprawdę zmienić ich świat! 

Wspieraj