1 procent w nowych formularzach podatkowych

W formularzach PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 wprowadzono specjalne pole dotyczące przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Podatnicy tak jak dotychczas chcąc wesprzeć wybraną organizację OPP będą podawać jej nazwę, numer KRS oraz wyliczać właściwą kwotę. Jednocześnie za pośrednictwem nowego pola będą mogli przekazać organizacji dodatkowe informacje, zawierające na przykład sugestię odnośnie wykorzystania części podatku, czy dane kontaktowe. W ten sposób resort finansów chce unormować praktykę, która usankcjonował już przy okazji rozliczeń za 2007 r..
Przypomnijmy krótko, że w tym roku podatnicy po raz pierwszy przekazywali 1 proc. w uproszczony sposób – za pośrednictwem urzędów skarbowych. Wcześniej robili to osobiście, odliczając później kwotę od podatku należnego państwu. Poprzedni system był skomplikowany, ale umożliwiał bezpośredni kontakt podatnika z organizacją otrzymująca wsparcie. Gdy ów tryb uległ zmianie ta bezpośrednia więź została zerwana, co wzbudziło sprzeciw niektórych organizacji i podatników traktujących 1 proc., jako formę darowizny. W wyniku tych protestów, pod koniec 2007 r. Ministerstwo Finansów, doraźnie zezwoliło na przekazywanie dodatkowych informacji organizacjom za pośrednictwem standardowego pola znajdującego się w formularzach podatkowych, przeznaczonego na -informacje inne-. Urzędnicy, choć początkowo odrzucali taką możliwość, zmienili zdanie. Zgodzili się choć z formalnego punktu widzenia sugestie podatnika dotyczące wykorzystania 1 proc. przez organizację nie są dla niej zobowiązujące, a sama procedura przekazywania takich danych oznaczała dodatkowe komplikacje całej procedury rozliczeniowej.
Teraz ta praktyka zostanie dodatkowo usankcjonowana przez modyfikację formularzy. To swoisty kompromis między zwolennikami i przeciwnikami uproszczonego trybu przekazywania 1 proc.. Być może jednak należałoby się zastanowić, czy jest on w ogóle potrzebny. Przekazywanie informacji od podatników do organizacji OPP, których odbiorca w zasadzie nie musi uwzględniać, oznacza jednocześnie dodatkową pracę dla urzędników skarbowych i zwiększa koszty obsługi. Ponadto nie ma gwarancji, że wszystkie informacje od podatników rzeczywiście są przekazywane. W końcu nierozwiązana pozostaje kwestia przekazywania danych osobowych tą drogą. Takie działanie prawdopodobnie narusza ustawę o ochronie danych osobowych (choć jak donosi Rzeczpospolita w nowym polu podatnik będzie mógł również wyrazić zgodę na obracanie jego danymi).
Oprócz dodatkowego pola w formularzach PIT w 2009 r. pojawi się jeszcze jedna innowacja. Resort finansów wprowadzi nowy formularz PIT-39 przeznaczony dla osób sprzedających mieszkanie. Za pośrednictwem tego dokumentu również będzie można przekazać wybranej organizacji OPP 1 proc. od podatku od dochodu pochodzącego ze sprzedaży lokalu. Mechanizm procentowy zostanie więc rozszerzony o nowe źródła.
Jednocześnie trzeba przypomnieć, że w 2009 r. wchodzą nowe dwie, niższe stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (18 i 32 proc.). Trudno na razie przewidzieć jak ta zmian wpłynie na przychody organizacji pożytku publicznego z tytułu 1 proc.
Rzeczpospolita, Gazeta Prawna, materiały własne ISP , www.isp.org.pl
Informacja pochodzi z portalu organizacji pozarządowych www.ngo.pl