Afgańska para ukamienowana przez Talibów

Amnesty International ostatecznie potwierdziła dzisiaj informację, że para poniosła śmierć przez ukamienowanie w niedzielę w kontrolowanej przez Talibów wiosce w Kunduzie, w północnym Afganistanie. Zostali skazani za -ucieczkę z kochankiem-.
-Ukamienowanie tej pary jest okrutną zbrodnią. Talibowie i inne ugrupowania rebelianckie stają się coraz bardziej brutalne w swoich działaniach przeciwko Afgańczykom,- powiedział Sam Zarifi, Dyrektor Amnesty International ds. Azji i Pacyfiku.
Do ukamienowania doszło w dwa dni po tym, jak najwyższe ciało religijne w Afganistanie, Rada Ulemów, wezwała rząd do bardziej restrykcyjnego przestrzegania kar cielesnych przewidzianych przez szariat (hudood), jako ustępstwo na rzecz Talibów w zamian za zakończenie wojny. Za panowania Talibów, hudood obejmowały takie kary jak ukamienowanie, amputacje i chłosta.
-Rząd Afganistanu i Rada Ulemów muszą potępić tą obrzydliwą egzekucję przez ukamienowanie, której dopuścili się Talibowie,- powiedział Sam Zarifi. -Przywódcy Afgańscy powinni sprzeciwić się ukamienowaniu i innym okrutnym nadużyciom praw człowieka przywlekających maskę -sprawiedliwości-, bez względu na presję jaka jest na nich wywierana podczas negocjacji z Talibami.-
To ukamienowanie jest pierwszym potwierdzonym w Afganistanie od upadku Talibów w 2001 roku. Lokalne źródła powiedziały Amnesty International, że para zbiegła do Pakistanu, ale powróciła do swojej wioski Mullah Quilli w dystrykcie Archi w Kunduzie po tym, jak otrzymali informacje, że rodziny zgodziły się na ich ślub. Zamiast ślubu, 15 sierpnia ponieśli śmierć przez ukamienowanie wyrokiem rady Talibów.
Jeden przypadek ukamienowania za cudzołóstwo, najprawdopodobniej decyzją lokalnych liderów religijnych, został odnotowany w Afganistanie w 2005 roku, jednak Amnesty International nie zweryfikowała tego przypadku w sposób niezależny. 9 sierpnia w prowincji Badghis została publicznie zastrzelona kobieta, którą Talibowi oskarżyli o cudzołóstwo.
Amnesty International ostrzegała już wcześniej, że rząd Afganistanu nie może poświęcać praw człowieka, w szczególności praw kobiet i mniejszości, w imię porozumienia z Talibami i innymi ugrupowaniami rebelianckimi.
Organizacja wezwała niedawno rząd Afganistanu do rozpoczęcia współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w celu zbadania zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez Talibów i inne strony konfliktu w Afganistanie.
KONIEC/