Grafika promująca festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity.

Amnesty na 21. festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Filmy o Izraelu i Palestynie, prawach kobiet czy opozycji w Rosji, o drodze do sprawiedliwości, konfrontacji z przeszłością i ludzkich wyborach spośród wyselekcjonowanych, najlepszych tytułów wybierzemy zwycięski obraz w konkursie Amnesty International na 21. festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Konkursowi towarzyszyć będą dwie debaty – 11 maja w Warszawie i 18 maja w Poznaniu.

Filmy oglądać można od 10 do 19 maja w wybranych kinach w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Wrocławiu i innych miastach, a od 21 maja do 3 czerwca online na stronach festiwalu w każdym zakątku Polski. 

Spotkajmy się w kinie! 

Konkurs na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka 

Konkurs Amnesty International to filmy, które pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie, odbijają się na naszej wolności i prawach. To tytuły o doświadczeniach opresji, skutkach wojny i przemocy, o manipulacji czy nadużywaniu władzy, ale też o sile charakteru, ludzkiej solidarności, aktywizmie i nadziei. 

Nagroda w wysokości 3000 euro to podziękowanie dla tych, którzy językiem filmowym opowiadają o ważnych problemach. Pokazują, czym są prawa człowieka i dlaczego są tak ważne dla każdego i każdej z nas. 

Sprawdź, jakie filmy obejrzysz w tegorocznym konkursie.

Wydarzenia dodatkowe 

Filmy dokumentalne to okazja, aby uważniej przyjrzeć się rzeczywistości i poznać, jak wygląda ona dla innego człowieka. To także okazja do pogłębionych rozmów i próby zrozumienia złożonych problemów.  

Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące, podczas których przyjrzymy się palącym kwestiom dzisiejszej rzeczywistości – zarówno w Polsce, jak i na świecie.


Wojny też mają zasady. O konfliktach zbrojnych i sprawiedliwości międzynarodowej

Debata po filmie Nie chcemy innej ziemi” (reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor)  
11 maja, Kinoteka (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1), Warszawa 
godz. rozpoczęcia seansu: 15:30 

Wojna to śmierć i zniszczenie – ale nawet wojny mają zasady. Tak jak okupacja. Jakimi regułami rządzą się konflikty zbrojne? Co decyduje o tym, czy doszło do ludobójstwa, zbrodni wojennej czy zbrodni apartheidu? Jak tropi się te zbrodnie, jak je udowadnia i jak upominać się o sprawiedliwość w trybunałach karnych? Czy da się mówić o konflikcie izraelsko-palestyńskim rzetelnie i obiektywnie, nie obierając stron? I co możemy zrobić, aby wpłynąć na bieg wydarzeń?  

Rozmowę z Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska oraz dr Agnieszką Bryc, ekspertką ds. Izraela i Bliskiego Wschodu, poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz. 


W stronę równości i bezpieczeństwa zdrowotnego. Dlaczego aborcja to prawo człowieka?

Rozmowa po filmie Nie jesteś sama” (reż. Karolina Domagalska) 
18 maja, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30, Poznań 
godz. rozpoczęcia seansu: 16:30 

Jak sprawić, by kobiety w Polsce miały zapewnioną pełnię praw? Dlaczego tylko kompleksowe podejście do praw kobiet – w tym dostęp do antykoncepcji, aborcji i rzetelnej edukacji seksualnej – pozwoli uchronić przed nadużyciami i zapewnić równość szans i bezpieczeństwo zdrowotne? Jak sprawić, by prawa o decydowaniu o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości dotyczyły w Polsce wszystkich – na równi?  

Rozmowę poprowadzi Magdalena Chrzczonowicz, a udział wezmą: Miko Czerwiński, Kierownik zespołu kampanii w Amnesty International Polska, reżyserka filmu Karolina Domagalska, a także Natalia Broniarczyk i Justyna Wydrzyńska, bohaterki obrazu, aktywistki Aborcyjnego Dream Teamu.

Po debacie zapraszamy na Kręgi dialogowe o (s)prawach kobiet. Poszukamy odpowiedzi na pytania związane z aborcją – w duchu wzajemnej akceptacji dla różnic w poglądach i życiowych wyborach. Zadbamy o równe szanse wypowiedzi i postaramy się nawzajem siebie usłyszeć.