Aung San Suu Kyi "Ambasadorką Sumienia" Amnesty International

Wyróżnienie zostało ogłoszone w Dublinie przez Amnesty International i zespół U2, który otrzymał tytuł w 2005 roku i od wielu lat wspiera Aung San Suu Kyi.
-W tym miesiącu mija dwudziesta rocznica aresztowania Aung San Suu Kyi i dwudziesta rocznica uznania jej przez Amnesty International za więźnia sumienia. W ciągu tych długich i czasami mrocznych lat Aund San Suu Kyi cały czas była symbolem nadziei, odwagi i niestrudzonej obrony praw człowieka, nie tylko dla mieszkańców Birmy, ale dla całego świata- – powiedziała Irene Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International.

Gratulacje dla Aung San Suu Kyi przesłał Vaclav Havel, były prezydent Czech i były więzień sumienia Amnesty: –Z własnego doświadczenia wiem, że międzynarodowa uwaga może do pewnego stopnia chronić prześladowanych przed karami, których by w przeciwnym razie doświadczyli. Wkrótce po tym, jak zostałem prezydentem, nominowałem panią Suu Kyi do Pokojowej Nagrody Nobla, którą później dostała. Bóg jeden wie, co by się stało, gdyby jej losy nie zostały nagłośnione tak, jak się to dzieje teraz. Cieszę się z decyzji Amnesty i z solidarności, którą razem z U2 okazujecie tej odważnej kobiecie. Jest Ambasadorką Sumienia każdego z nas-.
Daw Aung San Suu Kyi, liderka opozycyjnej birmańskiej partii Narodowa Liga Demokracji, była pozbawiona wolności przez ponad 13 z ostatnich 20 lat, najczęściej pod postacią aresztu domowego. Jej areszt domowy miał się zakończyć 27 maja 2009, ale 18 maja została aresztowana i jest sądzona po raz kolejny. Oprócz Aung San Suu Kyi, w Birmie ponad 2100 osób przebywa w więzieniu za swoje poglądy polityczne. Wszyscy oni powinni zostać zwolnieni.
Proces Aung San Suu Kyi, w którym zarzuca się jej złamanie warunków aresztu domowego, został wznowiony 24 lipca. Jeżeli zostanie uznana za winną, grozi jej do 5 lat więzienia.
O nagrodzie -Ambasador Sumienia-
Nagroda ta jest przyznawana od sześciu lat za wyjątkowe działania w walce o ochronę i upowszechnianie praw człowieka. Wśród jej laureatów są Nelson Mandela, Peter Gabriel i Mary Robinson.
Nagroda – zainspirowana wierszem napisanym dla Amnesty International przez laureata Nagrody Nobla, irlandzkiego poetę Seamusa Heaneya – ma za zadanie wyróżniać osoby, które swoim życiem i działalnością ucieleśniają przesłanie Amnesty International.
Tutaj można podpisać petycję do władz Birmy domagającą się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Aung San Suu Kyi

Tematy