Białoruś: Kres uciszaniu obrońców praw człowieka

-Oczyściwszy- organizacje pozarządowe, ale nie osiągnąwszy celu, jakim jest powstrzymanie ich działalności, władze najprawdopodobniej uciekną się do innych form ich dyskredytowania, już nie na poziomie organizacyjnym, ale indywidualnym.
Jelena Tonkaczewa, przewodnicząca niedawno zamkniętej organizacji Niezależne Społeczeństwo za Badaniami Prawnymi

W ostatnich miesiącach, na podstawie kontrowersyjnych przepisów i regulacji, powszechnie uważanych za restrykcyjne, zamknięto niepokojącą liczbę organizacji pozarządowych pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych w promowanie i obronę praw człowieka na Białorusi. Decyzje wydały sądy, których niezależność była wielokrotnie kwestionowana przez społeczność międzynarodową.

W sytuacji, kiedy zamyka się coraz więcej stowarzyszeń, Amnesty International obawia się o ludzi kontynuujących działalność na rzecz praw człowieka, którzy mogą stać się celem ataków personalnych, jako że nie są już członkami uznanych, -zarejestrowanych- organizacji. Składając apelację w sądzie, na sukces nie mogła liczyć żadna z organizacji, którą zamknięto, ani człowiek, którego arbitralnie aresztowano lub ukarano grzywną.

Obrońcom praw człowieka odmawia się praw do swobody stowarzyszania się i zgromadzeń.

Okaż solidarność z białoruskimi obrońcami praw człowieka. Wezwij władze Białorusi, by zapewniły, że jednostki i grupy będą mogły swobodnie promować i bronić praw człowieka.

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Napisz do Walerija Wacławowicza Mickiewicza, wiceministra sprawiedliwości, wzywając go, by podjął kroki, aby zapewnić, że białoruscy obrońcy praw człowieka będą mogli korzystać ze swych praw do swobody stowarzyszania się i zgromadzeń. Wyślij list, e-mail lub faks, możesz wykorzystać poniższy przykład:

Tłumaczenie:

  

Adresat:

V.V. Mitskevich

Deputy Minister of Justice

Kollektornaya Str. 10

220004 g. Minsk

Belarus

Fax: +375 172 20 96 84 lub +375 172 20 97 55 
Jeśli ktoś odbierze telefon, poproś o FAX. Radzimy wysyłać faksy w godzinach pracy 

E-mail: [email protected]
kopia na adres: Wiosna’96 ([email protected]) oraz Karta’97 ([email protected])

 

    

Więcej informacji: