Co jest łamane? 08/2013

WYDARZENIA
Dzieci-żołnierze, o wykorzystywaniu dzieci w konfliktach zbrojnych, Zielona Góra, Aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, 25.04, 11:00
Konferencja naukowa, na której naukowcy podzielą się swoimi badaniami na temat wykorzystania dzieci-żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Wśród podejmowanych tematów pojawią się odczyty na temat historii udziału dzieci w konfliktach zbrojnych, ich wykorzystywania seksualnego, mechanizmów stawania się ofiarą, ale także relacje świadków i ofiar. Zorganizowana przez Fundację Kombinat Kultury oraz Katedrę Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji UZ konferencja naukowa odbędzie się z udziałem przedstawicieli Fundacji UNESCO, Terre des Hommes. My mamy nadzieję, że BROŃ POD KONTROLĄ i Traktat o Handlu Bronią pomoże zapobiegać wykorzystywaniu dzieci-żołnierzy.
Festiwal “disORIENTit: odczaruj orient”, Kraków, Galeria Pauza, 22-27.04
Festiwal, idąc tropem klasyka postkolonializmu, rozprawia się z Zachodnim wyobrażeniami na temat tzw. “orientu”. Mamy nadzieję, że zaprezentowane wystawy, filmy pełnometrażowe i dokumentalne oraz debaty z ekspertami odczarują nieco Bliski Wschód i nasze przesądy na jego temat.
RAZEM / OSOBNO, Warszawa, CSW, Piwnice, 25.04-30.06, otwarcie 18:00
System prawny państw zachodnich zdaje się wspierać wolność i odpowiedzialność jednostki. Z drugiej strony obywatel pada w nim często ofiarą wielkich ekonomicznych mechanizmów, a indywidualizm wtłoczony zostaje w pola walczących ze sobą dyskursów i pojęć. Prezentowane na wystawie prace podejmą się ambitnej próby skomentowania relacji między jednostką a społeczeństwem.
TELEWIZJA
Twierdza Europa (La Citadelle Europe), reż. Gilles de Maistre, TVP Kultura, 25.04, 08:25 i 17:20
Ten wielokrotnie nagradzany dokument śledzi losy dwóch mężczyzn, migrantów. Przeprawiają się przez Saharę do północnych wybrzeży Afryki, skąd będą mają zamiar dostać się do UE. Wiedzą, że nigdy nie wrócą do domu i prawdopodobnie już nigdy nie zobaczą swoich bliskich. Wzruszający i sugestywny obraz pokazuje jak trudną i niebezpieczną drogę muszą przebyć, by dostać się do Europy. Czy Europa okaże się ziemią obiecaną? Polecamy z myślą o polityce wypychania migrantów poza granice UE, która prowadzona jest przez niektóre państwa członkowskie.
Mogadiszu, rozbita perła Oceanu Indyjskiego, TVP Info, 27.04, 23:25
Mogadiszu, największe miasto Somalii, dawniej było portem morskim i prawdziwym centrum handlowym. Na skutek trwającego od 1991 roku konfliktu zbrojnego, obecnie przypomina widmo. Rząd kontroluje tylko niewielkie skrawki terytorium Somalii. W lipcu 2011 roku na jego terenie ogłoszono stan klęski głodowej, spowodowany długotrwałą suszą, plagami szarańczy i konfliktem zbrojnym.
Kobiety Hamasu, TVN 24, 28.04, 12:20

Intelektualistki, matki, które straciły synów, kim są “kobiety Hamasu”? Film jest opowieścią czterech kobiet o ich bezpośrednich lub pośrednich związkach z Hamasem. “Męczennicy za życia nie odczuwają bólu, a po śmierci trafiają do nieba, gdzie kąpią się w rajskich rzekach i jedzą owoce” – przekonuje radykalna aktywistka.
Walka stulecia – Kliczko kontra Janukowycz, TVP 2, 29.04, 23:45

Władimir Kliczko jest ukraińskim mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie. Z jego pięściarskim dorobkiem równać się mogą już tylko najwięksi: Muhammad Ali i Mike Tyson. Razem z bratem, też pięściarzem, dzielą między sobą bokserski świat. Ich partia, Ukraiński Demokratyczny Alians na rzecz Reform, w wyborach samorządowych i parlamentarnych w 2012 r. zdobyła mandaty. Przeciw nim stoi jednak Wiktor Janukowycz – prezydent Ukrainy i przywódca Partii Regionów. Czy jest to równa walka?
W otchłani (Into the Abyss. A Tale of Death, a Tale of Life), reż. Werner Herzog, TVP 2, 30.04, 22:50

W październiku 2001 r. Jason Burkett i Michael Perry z Conroe w stanie Teksas zabili trzy osoby. Chcieli tylko ukraść wóz. Burketta skazano na dożywocie, Perry’ego – na karę śmierci. Michael 10 lat przebywał w celi śmierci. Egzekucja została zaplanowana na 1 lipca 2010 r. Kilka dni przed wykonaniem wyroku Werner Herzog rozmawia z bliskimi ofiar, z detektywami, z personelem więziennym oraz ze sprawcami. Werner Herzog – przeciwny karze śmierci – zastanawia się, dlaczego państwo zmienia się w kata. My przypominamy nasze marzenie: Świat wolny od kary śmierci i Raport o karze śmierci w 2012 roku.
W SIECI
Leslie T. Chang: Głosy chińskich pracowników
W trwającej debacie na temat globalizacji brakuje głosu samych robotników, tych milionów ludzi, którzy migrują do chińskich fabryk i innych rozwijających się krajów po to, by wytwarzać towary sprzedawane na całym świecie. Reporterka Leslie T. Chang odszukała kobiety pracujące w jednym z szybko rosnących megamiast i teraz opowiada ich historie.
FILM

W służbie mroku, reż. Martha Davis, pokazy filmu i dyskusje w Krakowie, we Wrocławiu, w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku.
Powszechnie znane są koszmarne zdjęcia tortur z więzienia Abu Ghraib w Iraku. Nie wszyscy jednak są świadomi faktu, iż w podobny sposób torturowano więźniów w tajnych więzieniach CIA w różnych zakątkach świata (zapewne także w Polsce, w Starych Kiejkutach). Jeszcze mniej osób wie, że lekarze i psycholodzy odegrali kluczową rolę w przygotowaniu i wykonywaniu tych tortur. Zamiast stanąć w obronie więźniów, przeistoczyli się we wspólników kata. O tym opowiada dokument Marthy Davis, która przyjechała do Polski na jego specjalne pokazy. Stop torturom w wojnie z terroryzmem!
KSIĄŻKI

Agata Bielik-Robson, Żyj i pozwól żyć, Wyd. Krytyki Politycznej
Najnowsza historia Polski opowiedziana przez jedną z najważniejszych polskich filozofek. W rozmowie z Michałem Sutowskim pozwala poznać źródła swoich postaw i intelektualnych decyzji. To książka o “dławiącym życie gnijącym socjalizmie i witalnym, lecz coraz bardziej nieludzkim kapitalizmie”.