Iran: Delara Darabi stracona

Delara Darabi, skazana na karę śmierć za zbrodnię, którą rzekomo popełniła w wieku 17 lat. Egzekucja odbyła się w Centralnym Więzieniu w mieście Raszt. Delara jest drugą już osobą w tym roku, której zostało odebrane życie za zbrodnię, którą rzekomo popełniła będąc jeszcze nieletnią.
-Amnesty International jest oburzona egzekucją Delary Darabi, szczególnie, że jej prawnik nie został poinformowany o tej egzekucji. Według obowiązującego prawa władze miały obowiązek poinformowania prawnika na co najmniej 48 godzin przed egzekucją,- powiedziała Hassiba Hadż Sahraoui, zastępczyni Dyrektora Programu Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. -Wydaje się, że był to cyniczny krok ze strony władz, które chciały uniknąć demonstracji w kraju i na całym świecie, a które mogły ocalić życie Delary Darabi-.
Iranka została stracona, pomimo że 20 kwietnia br. Sąd Najwyższy odroczył jej egzekucję o dwa miesiące. -To jest wskazówka, że decyzje Sądu Najwyższego nie są respektowane i są ignorowane w prowincjach,- mówi Hassiba Hadż Sahraoui.
Amnesty International uważa, że proces Delary nie był sprawiedliwy, gdyż sąd odmówił uwzględnienia dowodów, które według jej prawnika wskazywały na niewinność. Od 2006 roku, gdy sprawa wyszła na jaw, Amnesty International prowadziła kampanię na rzecz Delary Darabi, apelując do władz Iranu o zawieszenie wyroku śmierci i o ponowne przeprowadzenie procesu w zgodzie ze standardami międzynarodowymi. Egzekucja Delary Darabi to już 140-ta w tym roku w Iranie. Jest ona drugą kobietą, która została stracona. Od 1990 roku Iran wykonał egzekucje na co najmniej 42 nieletnich przestępcach, w tym ośmioro zostało straconych w 2008 roku i jeden 21 stycznia 2009. Jest to pogwałcenie prawa międzynarodowego, które bardzo jasno i stanowczo zakazuje egzekucji osób, które popełniły przestępstwo nie mając ukończonego 18-go roku życia.