Joan Baez i Ai Weiwei Ambasadorami Sumienia Amnesty International

Nagroda Ambasadora Sumienia jest najwyższym wyróżnieniem, które Amnesty International przyznaje osobom, które w swoim życiu i pracy wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w walkę o prawa człowieka.
Nagroda zostanie wręczona 21 maja podczas ceremonii w Berlinie. Wśród mówców i gości znajdzie się między innymi Patti Smith, amerykańska piosenkarka i poetka.
“Nagroda Ambasadora Sumienia Amnesty International jest wyróżnieniem tych wyjątkowych osób, które inspirują wielu innych by niesprawiedliwość traktować jako sprawę osobistą. Dlatego też Joan Baez i Ai Weiwei są tak wartościowymi odbiorcami naszej nagrody; stanowią inspirację dla tysięcy aktywistów praw człowieka od Azji aż po Amerykę”, powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.
Joan Baez przez większość swojego życia była pokojową aktywistką praw człowieka. Razem z Martinem Lutherem Kingiem uczestniczyła w marszach na rzecz praw obywatelskich; sprzeciwiała się karze śmierci, prowadziła kampanie dla pokoju i przeciw naruszeniom praw człowieka w Wietnamie; broniła praw migrantów pracujących na farmach w Kalifornii, brała udział w wiecach przeciwko torturom, a także wspierała kampanie na rzecz praw gejów i lesbijek. Ponadto pomogła założyć grupę Amnesty International w San Francisco, czy też wspierała muzyczne kampanie prowadzone przez organizację.
Ai Weiwei jest światowej sławy artystą i krytykiem polityki rządu Chin. Jego uznane prace pokazują granice do wyrażania siebie, jakie rząd nakłada na mieszkańców Chin, ale także pokazuje własne doświadczenia z więzienia. Jego działalność i praca często ukazują drażliwe kwestie, których rząd Chin wolałby nie poruszać. W 2010 roku Ai Weiwei został uwięziony i dotkliwie pobity przez służby bezpieczeństwa. Stało się to tuż przed tym, jak miał zeznawać w obronie innego aktywisty, Tana Zuorena, który wraz z Ai Weiweiem udokumentował listę nazwisk tysięcy dzieci, które zginęły w 2008 roku podczas trzęsienia ziemi w Syczuanie. Ai Weiwei został ponownie uwięziony w 2011 roku, spędził 81 dni bez jakichkolwiek zarzutów. Aktualnie Ai Weiwei pozostaje pod nadzorem policyjnym i nie może opuścić kraju.
Joan Baez i Ai Weiwei dołączą do grona Ambasadorów Sumienia Amnesty International, wśród których znajdują się już: Vaclav Havel (2003); Mary Robinson i Hilda Morales Trujillo (2004); U2 i Paul McGuinness (2005); Nelson Mandela (2006); Peter Gabriel (2008); Daw Aung San Suu Kyi (2009); Harry Belafonte i Malala Yousafzai (2013).