Najwięksi artyści zagrają w hołdzie dla Aung San Suu Kyi

Irlandzcy i zagraniczni artyści ze świata muzyki, teatru, kina i tańca wystąpią w Dublinie dla zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla i przywódczyni Narodowej Ligi Demokratycznej Birmy Aung San Suu Kyi. Koncert odbędzie się w poniedziałek 18 czerwca o 16.45 w Bord Gais Energy Theater w Dublinie.
Główną atrakcją wieczoru będzie wręczenie Aung San Suu Kyi prestiżowej Nagrody Ambasadora Sumienia Amnesty International. Wręczenia nagrody dokona Bono. Przyznanie tytułu ambasadorki sumienia dla Aung San Suu Kyi zostało ogłoszone przez Bono już w lipcu 2009 roku podczas koncertu U2 w Croke Park.

Electric Burma to uroczystość pełna muzyki, tańca i słowa. Wezmą w niej udział m.in. Damien Rice, Angelique Kidjo, Vanessa Redgrave, Bob Geldof, Riverdance, Jack Gleeson i wielu innych. Reżyserem artystycznymi projektantem scenografii jest uznany kataloński scenarzysta i reżyser Llui-s Dane-s.
Informacje o kolejnych artystach i szczegółach koncertu będzie można znaleźć na stronie www.electricburma.com. Bilety na koncert trafiły do sprzedaży w piątek 2 czerwca o 9 rano i zostały wyprzedane w 20 minut.
Organizatorem i propagatorem koncertu Electric Burma jest Bill Shipsey, założyciel Art for Amnesty, międzynarodowego programu Amnesty International zrzeszającego artystów. Aung San Suu Kyi pojedzie do Irlandii prosto z Oslo, gdzie wygłosi przemowę z okazji przyjęcia Nagrody Nobla, którą dostała w 1991 roku podczas pobytu w więzieniu. To będzie jej pierwsza wyprawa do Europy od 1988 roku.
Podczas konferencji prasowej odnośnie szczegółów koncertu Electric Birma w Bord Gais Theatre 30 maja, Bill Shipsey powiedział:
-“Dlaczego wybraliśmy Irlandię na koncert dla Aung San Suu Kyi- Zapytano raz Samuela Becketta o to skąd w Irlandii tylu muzyków, pisarzy i tancerzy. Powiedział: Jak się mieszka na ostatnim krańcu Europy, to pozostaje tylko śpiewać. Główna gwiazda wieczoru będzie siedziała przez większość uroczystości na widowni. Każdy artysta który wystąpi, nieważne jak znany i utalentowany, to tylko suport dla Aung San Suu Kyi, od 2001 wolnej kobiety Dublinu, a teraz wolnej kobiety całego świata.
Jak skomentował Dyrektor Wykonawczy Amnesty International w Irlandii Cole O-Gorman:
– Wizyta Aung San Suu Kyi to doniosłe wydarzenie dla tych wszystkich w Irlandii i na świecie, którzy niestrudzenie walczyli o jej uwolnienie od ponad 20 lat. W imieniu członków Amnesty International z całego świata mamy zaszczyt powitać ją na uroczystości, która jest uczczeniem jej wolności i nadzwyczajnej walki o zapewnienie wolności i respektowanie praw jej ludzi.
– Niezwykle rzadko widzi się jak wdzięk bierze górę nad potęgą militarną. Kiedy tak się dzieje, należy narobić wokół tego jak najwięcej radosnego hałasu – powiedział Bono, lider zespołu U2. – Wdzięk i odwaga Aung San Suu Kyi przechyliły chwiejny świat w stronę demokracji. Wszyscy mamy wrażenie, że znamy Aung San Suu Kyi, ale spotkanie na żywo to będzie dopiero emocjonujące przeżycie. Jesteśmy ogromnie zaszczyceni, że wzięła pod uwagę Irlandię jako cel swojej pierwszej prawdziwej podróży z dala od domu.
– Móc uhonorować tę kobietę to już zaszczyt sam w sobie. Ta bohaterka godności, prawości, odwagi i żelaznej energii moralnej straciła swoją wolność i rodzinę na rzecz narodu. Jej wizyta jest ogromnym zaszczytem dla Irlandii – skomentował Bob Geldof.
Amnesty International poprowadzi uroczystość poza Bord Gais Theatre w dzień koncertu, na którym Aung San Suu Kyi wygłosi krótkie przemówienie do tłumu. Dalsze informacje będą podawane na bieżąco.
Aung San Suu Kyi jest przywódczynią demokratycznej opozycji w Birmie, Sekretarzem Generalnym Narodowej Ligi na Rzecz Demokracji. Od 20 lipca 1989 do 13 listopada 2010, czyli w ciągu 21 letniego okresu aż 15 lat spędziła w areszcie domowym. Stała się jednym z najbardziej znanych więźniów sumienia. W 1991  została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. W ostatnim czasie otrzymała paszport i po raz pierwszy od 24 lat pozwolono jej wyjechać za granicę.
Bill Shipsey jest założycielem Art For Amnesty – programu Amnesty International zrzeszająceo artystów na całym świecie. Zainicjował również i organizował wręczanie nagrody Ambasadora Sumienia Amnesty International. Nagroda ta został przyznana tak różnym osobom, jak Nelson Mandela, Mary Robinson, Václav Havel, Peter Gabriel i U2.
Nagroda Ambasadora Sumienia Amnesty International jest najbardziej prestiżową nagrodą związana z ochroną praw człowieka. Przyznawana jest co rocznie osobom, które wykazały się wyjątkowym przywództwem w walce o ochronę i promocję praw człowieka i ludzkiej godności. Nagroda ma na celu promowanie pracy Amnesty International przez nawiązywanie do życia i pracy uhonorowanych Ambasadorów oraz przykładu, jaki dają innym.
Lluís Danés to reżyser filmowy i teatralny, producent telewizyjny i scenarzysta z Barcelony, posiadający ponad 19-letnie doświadczenie w branży. Stał się sławny z powodu niekonwencjonalnych, zachwycających wizualnie i bardzo licznych prac. Z łatwością pracuje łącząc różne dyscypliny, zawsze wywołując bardzo silne wrażenie na odbiorcach. Jego twórczość ma na celu umieszczenie estetyki w służbie etyki przedstawiając magiczny i baśniowy świat.
Tłumaczyła Alicja Cieślar