O projekcie
Projekt No war, know rights! angażuje społeczności szkolne w działania na rzecz globalnego pokoju. Pokazujemy, że prawa człowieka nie znikają w czasie wojny – właśnie wtedy stają się najważniejsze. Przez warsztaty, kampanie i wspólne inicjatywy młodzi ludzie uczą się, jak mówić o pokoju, reagować na niesprawiedliwość i działać razem. Budujemy świadomość, ale przede wszystkim odwagę, empatię i kompetencje liderskie, które pozwalają młodym osobom realnie wpływać na świat.
Projekt skierowany do młodych osób w wieku 13-19 lat i nauczycielek_nauczycieli z miejscowości poniżej 500 tys. mieszkańców_mieszkanek.
Działania w projekcie
- Szkolenie stacjonarne dla uczniów_uczennic i kadry pedagogicznej.
- Mentoringowy program wsparcia – konsultacje z zespołem edukacji Amnesty w zakresie wiedzy merytorycznej związanej z tematyką projektu oraz akcji młodych osób w szkołach.
- Opracowanie pięciu scenariuszy zajęć o prawach człowieka podczas konfliktów zbrojnych: Aktywizm na rzecz pokoju, Globalna architektura pokoju, Nawet wojny mają zasady, Niewidzialne wojny, Wojny w mediach.
- Warsztaty w szkołach przeprowadzone przez nauczycieli_nauczycielki w oparciu o przygotowane scenariusze.
- Akcje młodzieżowe na rzecz pokoju w szkołach.

Scenariusze zajęć
Załączniki:
Akcje młodzieżowe

Młodzież i nauczyciele_nauczycielki ze szkół w Jarosławiu, Gdańsku, Gliwicach, Łomży, Kielcach, Mińsku Mazowieckim, Narwi, Paczynie, Studzionce i Wińsku, zrealizowała w swoich szkołach akcje i warsztaty promujące pokój i prawa człowieka oraz fotoakcje solidarnościowe z dziećmi ze Strefy Gazy w ramach globalnej kampanii Let Children Live.
W akcjach wzięły udział:
- VI Liceum Ogólnokształcące im. Obrońców Helu w Gdańsku
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 im. Henryka Sienkiewicza w Gliwicach
- Szkoła Podstawowa nr 12 im. Bohaterów Westerplatte w Kielcach
- Bursa Szkolna nr 3 w Łomży
- Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim
- Szkoła Podstawowa w Paczynie
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Studzionce
- Szkoła Podstawowa w Wińsku
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Narwi
- I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu
Projekt No war, know rights! – angażowanie społeczności szkolnych na rzecz globalnego pokoju ma na celu zwiększanie wśród młodzieży szkolnej świadomości na temat globalnych uwarunkowań wojny i pokoju, naruszeń praw człowieka podczas konfliktów zbrojnych oraz budowanie u młodych osób kompetencji i postaw umożliwiających podejmowanie działań aktywistycznych w tym zakresie. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.








