Kampania Odważ się poznać! skierowana jest do każdego, kto nie jest obojętny na sytuację osób queerowych w Polsce. Stanowi cegiełkę w fundamencie nowej, bardziej otwartej Polski. Dołącz do niej. Odważ się poznać!

W idealnym świecie nikt nie bałby się być sobą

Wyrażanie siebie wiązałoby się z poczuciem komfortu, spełnienia i dumy. Coming out nie byłby potrzebny. Orientacja i tożsamość nie byłyby tematem tabu. Zamiast uprzedzeń, pierwszym odruchem byłaby ciekawość, chęć poznania drugiego człowieka.

Masz moc by współtworzyć ten świat. Taki, w którym chęć poznania owocuje próbą zrozumienia, wzajemnym szacunkiem. Świat nowy, różnorodny, otwarty.

Stań po stronie osób LGBTI i razem z nami zabiegaj o:

  • wprowadzenie przesłanek orientacji seksualnej, tożsamości płciowej i cech płciowych do kodeksu karnego w ramach tzw. przestępstw z nienawiści i nawoływania do nienawiści,
  • możliwość zarejestrowania związków jednopłciowych w Polsce,
  • godną procedurę uzgodnienia płci dla osób transpłciowych,
  • skuteczną ochronę marszy równości i innych zgromadzeń osób LGBTI,
  • zaprzestanie prześladowania osób aktywistycznych za ich pokojowe działania.

ODWAŻ SIĘ WESPRZEĆ OSOBY LGBTI

Wezwij polskie władze, aby zagwarantowały i chroniły podstawowe prawa osób LGBTI

W kraju stref wolnych od LGBT szczególnie potrzebne są bezpieczne przestrzenie

Bezpieczne dla każdego, kto nie wpisuje się w heteronormatywność, kto czuje się w niej odosobniony, niezrozumiany, niewspierany. Przestrzenie zarówno internetowe, jak i rzeczywiste.

Zapraszamy do grupy facebookowej “Odważ się poznać!”. Tam odnajdziesz osoby podobne do Ciebie – zarówno nieheteronormatywne jak i sojusznicze, swobodnie podzielisz się swoimi doświadczeniami i zbudujesz wartościowe więzi.

Śledź profil Queer Amnesty na Facebooku, aby być na bieżąco!

Ada Łukaszewicz odważ się poznać
Odważ się poznać - Izabela Wolf

Kampania skierowana jest do każdego

Także sojuszników i sojuszniczek, potrzebujących wiedzy i wsparcia w działaniu na rzecz społeczności LGBTI. Dla tych, którzy – choć nie należą do społeczności – traktują sprawę osobiście. Dla osób, których empatia motywuje do działania, nawet jeśli nie są pewni jak działać.

Dla osób sojuszniczych – które nie rozumieją wszystkiego, ale chcą zrozumieć – stworzyliśmy Q&A. Znajdziesz w nim odpowiedzi na pytania – podstawowe, jak i te bardziej zaawansowane.

Zobacz także zbiór pogłębionych informacji o prawach osób LGBTI, który znajdziesz na stronie amnesty.org.pl/prawa-osob-lgbti.

Jak być osobą sojuszniczą?

Osoby queerowe mówią: “Zasługujemy na szeroką reprezentację w mediach”

Ich głos powinien być słyszany, ich obraz kreowany zgodnie z rzeczywistością. Zasługują na miejsce w społeczeństwie jako jego wartościowi członkowie i wartościowe członkinie, wzbogacający je o nową paletę kolorów.

Z naszych badań opinii publicznej wynika, że ponad połowa osób dowiaduje się o kwestiach osób LGBTI z mediów lub z Internetu.

Reprezentacja osób LGBTI w mediach

Domagaj się respektowania i ochrony praw osób LGBTI w Polsce
Podpisz petycje do polskich władz

Polska wolna od nienawiści: NIE dla represji wobec osób LGBTI
Protest solidarnościowy z osobami LGBTI+ oraz aktywistami_kami, których spotkały represje 7 sierpnia 2020, podczas tzw. tęczowej nocy. Osoba na zdjęciu trzyma karton z namalowanymi tęczowymi barwami i z napisem "kochamy was".
PODPISZ PETYCJĘ
Prawo musi chronić osoby LGBTI przed przemocą!
Białystok, marsz równości, LGBT, lipiec 2019. Copyright Agata Kubis / OKO.press.
PODPISZ PETYCJĘ
Marsze Równości muszą być bezpieczne!
Marsz Równości w Białymstoku
PODPISZ PETYCJĘ

Odważ się poznać osoby LGBTI

Pogłęb swoją wiedzę na temat tego czym jest orientacja seksualna i tożsamość płciowa.

Dowiedz się, co oznacza literka I w skrócie LGBTI.

Masz więcej pytań na tematy związane z orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową?
Sprawdź nasze PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Kolorowanka_Samsara_Odwaz-sie-poznac

Pobierz wyjątkową kolorowankę

Czy wiesz, co kryje się pod skrótami LGBTQIAP? Kiedy została zaprojektowana pierwsza tęczowa flaga? Czym jest panseksualność lub aseksualność? Dowiesz się tego z edukacyjnej kolorowanki przygotowanej w ramach kampanii “Odważ się poznać!”. Grafiki zostały zaprojektowane przez queerową artystkę – SamSara Pizzeria. Każda z przedstawionych postaci kolorystycznie odpowiada społecznościom osób niewpisujących się w powszechny obraz płci i seksualności. Odkryj je i odważ się je poznać!

Pobierz plakaty Pawła Szlotawy w formatach B2 lub B3

Nadesłane do kampanii przez Dandelion Ink, Izabelę Wolf, Nataniela Lindberga, Pawła Szlotawę i Adę Łukaszewicz

Grafika: aż 94 procent osób LGBTI w Polsce boi się chwycić na ulicy swojego partnera lub partnerkę tej samej płci za rękę

DZIAŁAJ TERAZ

Odważ się wesprzeć osoby LGBTI w Polsce

Amnesty Queer

Queer Amnesty

Działający w ramach ruchu Zespół Queer Amnesty powstał, aby skuteczniej działać i edukować o prawach osób LGBTI. Jesteśmy osobami działającymi aktywistycznie, które chcą, by prawa osób LGBTI były respektowane oraz by żadna osoba nie musiała obawiać się tego, kim jest lub z kim jest w związku. Mamy nadzieję, że Polska będzie kiedyś przyjaznym miejscem dla społeczności LGBTI i naszymi działaniami staramy się zmierzać w tym kierunku.

FB: facebook.com/queeramnestypl
IG: instagram.com/queeramnestypl/