PILNA AKCJA: Japoński minister przywraca egzekucje

Toshio Ogawa, nominowany 13 stycznia nowy Minister Sprawiedliwości Japonii, ogłosił że zamierza przywrócić wykonywanie egzekucji. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od 19 lat, Japonia nie wykonała ani jednego wyroku kary śmierci. Zapowiedź ministra oznacza, że zwiększa się ryzyko egzekucji około 130 skazanych.
15 stycznia nowy minister publicznie zapowiedział, że planuje przywrócenie wykonywania kar śmierci, co uważa za swój obowiązek. W 2011 jego poprzednik, Hideo Hiraoka, oparł się silnym naciskom na przeprowadzanie egzekucji, wyjaśniając, że zanim to nastąpi, konieczne jest staranne rozważenie zasądzania kar śmierci.
Mimo że bezpośrednie zagrożenie śmiercią dotyczy wszystkich skazanych, egzekucja członków  sekty  Aum Shinrikyo, z ich przywódcą Chizuo Matsumoto (znanym również jako Shoko Asahara) jest tym razem mniej prawdopodobna. To efekt zatrzymania członka sekty, Makoto Hirata, który oddał się w ręce policji 21 grudnia 2011. Jego sprawę będzie teraz rozpatrywał sąd, co wymaga czasu. Zgodnie z artykułem 475 Kodeksu Postępowania Karnego egzekucje nie mogą być przeprowadzane do czasu zamknięcia spraw wszystkich współoskarżonych.
Prosimy o pilne pisanie apeli po japońsku, angielsku lub we własnym języku:
–      nalegając aby japoński minister sprawiedliwości nie podpisywał jakichkolwiek nakazów egzekucji i wspierał prace grupy ds. kary śmierci, ustanowionej przez Ministerstwo w 2010 roku przez byłego ministra Keiko Chibę.
–       naciskając na wprowadzenie moratorium na egzekucje w Japonii i wspieranie debaty społecznej na temat kary śmierci z możliwością jej całkowitego zniesienia.
APELE NALEŻY WYSYŁAĆ NA ADRES:
Ministerstwo Sprawiedliwości Japonii
Minister of Justice
OGAWA Toshio
1-1-1 Kasumigaseki
Chiyoda-ku
Tokyo
Japan 100-8977
Fax: +81 3 3592 7008
Forma grzecznościowa: Dear Minister/ Szanowny Panie Ministrze
Kancelaria Premiera Japonii
Prime Minister
NODA Yoshihiko
1-6-1 Nagata-cho
Chiyoda-ku
Tokyo
Japan 100-8968
Fax: +81 3 3581 3883
Email: przez stronę internetową premiera
https://www.kantei.go.jp/foreign/forms/comment_ssl.html
Forma grzecznościowa: Dear Prime Minister/ Szanowny Panie Premierze
Kopie prosimy również wysyłać do przedstawicielstw dyplomatycznych Japonii akredytowanych przy twoim kraju:
Ambasador Japonii w Polsce
Makoto Yamanaka
Ambasada Japonii
Al. Ujazdowskie 51, 00-535 Warszawa
Fax: 022 584 73 01
INFORMACJE DODATKOWE
W Japonii obowiązuje kara śmierci przez powieszenie a egzekucje są zwykle przeprowadzane w tajemnicy. Skazańcy dostają informację kilka godzin przed terminem, ale niektórzy nie są wcale uprzedzani. Oznacza to, że więźniowie, którzy wyczerpali wszystkie formy apelacji spędzają czas w celi ze świadomością, że w każdej chwili mogą zostać straceni. Rodziny zwykle dowiadują się o egzekucji po fakcie.
Amnesty International bezwarunkowo sprzeciwia się karze śmierci, bez względu na przestępstwo, skazanego i metodę jej wykonywania. Jest to naruszenie prawa do życia, kara w najwyższym stopniu okrutna, nieludzka i poniżająca.
Ostatnia egzekucja została przeprowadzona w Japonii 28 lipca 2010 – powieszono dwie osoby. W październiku 2011 ówczesny minister Hideo Hiraoka zapowiedział, że będzie rozpatrywał każdy przypadek kary śmierci indywidualnie, po tym jak – według nieoficjalnych doniesień – minister spraw wewnętrznych, szef gabinetu Osamu Fujimura, naciskał na niego aby przywrócił egzekucje.
Amnesty International i organizacja Anti-Death Penalty Asia Network (ADPAN) zaapelowały do Ministra Sprawiedliwości, aby powstrzymał się od decyzji przywrócenia wykonywania kar śmierci.