Ponad 450 000 osób popiera międzynarodowe wezwanie Desmonda Tutu do uwolnienia laureata Nobla – Liu Xiaobo

W kampanii prowadzonej przez arcybiskupa Desmonda Tutu i Międzynarodowy Komitet na rzecz Liu Xiaobo, a wspieranej przez Amnesty International, setki tysięcy ludzi na całym świecie zjednoczyło się w środę, by wesprzeć Liu Xiaobo, uwięzionego laureata Nobla, oraz jego żonę, Liu Xia. Osoby, które dołączyły się do akcji, dostarczą petycję jako część kampanii stworzonej przez arcybiskupa Desmonda Tutu na change.org, by domagać się ich natychmiastowego uwolnienia. Kampania rozpoczęła się jako gest solidarności z listem napisanym przez 134 laureatów Nobla, domagających się uwolnienia Liu.

Dzisiaj do chińskich władz w Hong Kongu, Paryżu, Waszyngtonie i innych miastach dostarczono 450 000 petycji – powiedział arcybiskup Tutu, który stworzył petycję domagającą się wolności dla Liu, współlaureata nagrody Nobla. – Petycje te reprezentują głosy ludzi z całego świata błagających nowe chińskie władze o uwolnienie Liu Xiaobo i jego żony, Liu Xia. Mamy nadzieję, że to pokaże Chinom, iż świat nakłania je do wysłuchania głosów ich obywateli.

Liu Xiaobo jest uwięziony od grudnia 2008 roku, a jego żona pozostaje w areszcie domowym od października 2010 roku. Laureat Nobla odsiaduje 11-letni wyrok za “podżeganie do obalenia władzy państwowej”. Liu Xiaobo jest głównym autorem Karty 08, manifestu wzywającego do uznania podstawowych praw człowieka w Chinach.
Przed podpisaniem petycji osoby wspierające, od Hong Kongu po Waszyngton, zrobiły sobie na tle rozpoznawalnych miejsc w okolicy symboliczne fotografie ze zdjęciem Liu na pustym krześle, by podkreślić jego uwięzienie.
Każdy nowy podpis pod petycją na stronie change.org – od uruchomienia kampanii w grudniu zeszłego roku – wysyłał e-mail do urzędników chińskich konsulatów i ambasad na całym świecie.

Liu Xiaobo i Liu Xia reprezentują nadzieje i aspiracje milionów Chińczyków zmuszonych obecnie do milczenia. Ta manifestacja solidarności ludzi z całego świata wysyła chińskim władzom potężne przesłanie, by uwolnić tę odważną parę i wszystkich więźniów sumienia – powiedział Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International.

– To wspaniałe zobaczyć tak masowe i szczere przejawy wsparcia Liu Xiaobo I Liu Xia – powiedział Jared Genser, założyciel Freedom Now, jednej z organizacji wspierających Międzynarodowy Komitet na rzecz Liu Xiaobo, i założyciel międzynarodowej rady pro bono wspierającej rodzinę Liu. – Po prostu, ruch obywatelski pod przewodnictwem arcybiskupa Tutu mówi jednym głosem, wzywając do natychmiastowego uwolnienia rodziny Liu. Wzywamy władze Chin do zastosowania się do tego moralnego obowiązku.