Chcesz zaangażować się w działania Amnesty International, ale nie wiesz jak i w czym najlepiej się sprawdzisz? Przychodzimy z pomocą! Oto kilka naszych propozycji. Niektóre z nich to proste, codzienne działania, które będziesz w stanie wykonać w autobusie w drodze do pracy. Inne wymagają nieco więcej czasu i wysiłku. To od Ciebie zależy, którą formę wybierzesz – każdy gest jest ważny!
Podpisuj petycje
Jedną z najprostszych form aktywności jest podpisywanie składanych przez nas petycji. Złożenie podpisu zajmuje mniej niż minutę, a każdy głos ma ogromne znaczenie. Sprawdź czym obecnie się zajmujemy i wesprzyj nasze inicjatywy – aktualną listę petycji znajdziesz na stronie UWAGA AKCJA!


Udostępniaj treści w social mediach
Udostępniając nasze treści sprawiasz, że trafiają one do szerszego grona odbiorców. Popierasz nasze inicjatywy? Zainteresowała Cię opublikowana przez nas infografika? Podziel się tym ze swoimi znajomymi! Udostępniaj, zostawiaj reakcje, komentuj – zapraszaj swoich bliskich do rozmowy o prawach człowieka. Spraw, że zaczną one rezonować w przestrzeni publicznej. Zaproś swoją rodzinę i przyjaciół do dołączenia do Amnesty International. Niech Drużyna Praw Człowieka stale się powiększa. Wspólnie stawimy czoła niesprawiedliwości na świecie!
Sprawdź gdzie jesteśmy:
Weź udział w Maratonie Pisania Listów
Maraton Pisania Listów to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń na rzecz praw człowieka. Co roku w ramach akcji setki tysięcy ludzi z całego świata pisze i wysyła listy do władz, apelując o uwolnienie lub poprawę warunków życia kilku konkretnych osób, których prawa zostały pogwałcone.
Maraton organizowany jest co roku w grudniu. Świętujemy w ten sposób Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka 10 grudnia. Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Pomysł zorganizowania Maratonu narodził się w Polsce, a jego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku z inicjatywy aktywistów i aktywistek warszawskiej grupy lokalnej Amnesty International. W późniejszych latach wydarzenie zyskało ogromną popularność w krajach na całym świecie, angażując tym samym setki tysięcy ludzi wielu narodowości w pisanie milionów listów na rzecz osób, które padły ofiarą łamania podstawowych praw.

To działa – niesłusznie skazani i skazane odzyskują wolność, prześladowani – poczucie bezpieczeństwa, a krzywdzące prawo jest zmieniane. Sprawdź, komu udało nam się pomóc w poprzednich latach.
Zaangażuj się w Maraton Pisania Listów i zmień czyjeś życie! W jaki sposób możesz to zrobić?
- Zorganizuj Maraton Pisania Listów. Dostaniesz od nas wskazówki organizacyjne i potrzebne materiały.
- Podpisz petycje online. Podpisy po zakończeniu Maratonu przekażemy decydentom oraz bliskim naszych bohaterów i bohaterek.
- Kup znaczek i pomóż nam wysłać wszystkie listy.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: maraton.amnesty.org.pl

Grupy Lokalne
Grupy Lokalne tworzą aktywistki i aktywiści działający na rzecz praw człowieka na poziomie lokalnym, tj. w swoich miastach lub miejscowościach. Organizują akcje uliczne, happeningi, konferencje i inne wydarzenia, spotykają się pogłębiają swoją wiedzę na temat praw człowieka i sposobów, jak je chronić. Podczas każdego wydarzenia aktywistki i aktywiści umożliwiają mieszkańcom swoich miejscowości zaangażowanie się w walkę o prawa człowieka, m.in. poprzez napisanie listu lub podpisanie petycji. Grupy Lokalne zwiększają tym samym świadomość polskiego społeczeństwa na temat praw człowieka, nagłaśniają przypadki ich łamania, a także przybliżają lokalnym społecznościom specyfikę działalności Amnesty International.
Działasz na rzecz praw człowieka w swojej lokalnej społeczności? A może dopiero chcesz zacząć? Skontaktuj się z liderem lub liderką już istniejących grup lub stwórz swoją własną! Potrzebne informacje znajdziesz tutaj.
Szkolne Grupy Praw Człowieka
Szkolna Grupa Praw Człowieka to grupa zmotywowanych do działania uczniów_uczennic, nad którymi opiekę sprawuje nauczyciel_nauczycielka, pedagog_pedagożka, bibliotekarz_bibliotekarka lub inna osoba pracująca w szkole.
W Szkolnych Grupach Praw Człowieka uczniowie i uczennice poznają szerzej temat praw człowieka i ich podstawową rolę. Grupy mają za zadanie kształtować u uczniów i uczennic postawy zrozumienia, empatii oraz troski o wspólne prawa, niezależnie od czyichś przekonań, narodowości, religii, płci, koloru skóry czy statusu ekonomicznego. Zajęcia i proponowane inicjatywy rozwijają też umiejętności podejmowania działań w obronie praw człowieka zarówno dla siebie, jak i innych.
Szkolne Grupy dążą do budowania szkolnej samorządności i kształtują postawy młodego społeczeństwa obywatelskiego. Wspólne podejmowane tematy mają zwrócić uwagę uczniów_uczennic i nauczycieli_nauczycielek na problemy nietolerancji i agresji w szkole, a także uczą aktywnego podejścia i metod rozwiązywania tych problemów.
Jeśli jesteś nauczycielką lub nauczycielem i chcesz uwrażliwić swoich uczniów na kwestie związane z prawami człowieka, załóż Szkolną Grupę Praw Człowieka! Wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.


Biegaj dobrze!
Akcja #BiegamDobrze to inicjatywa dla biegaczek i biegaczy, którzy chcą wykorzystać swoją pasję, aby choć trochę zmienić świat na lepsze.
Projekt promuje charytatywne bieganie, czyli zbieranie datków na określony cel lub organizację w ramach uczestnictwa w wybranym wydarzeniu biegowym. To idealna okazja do promocji ważnych dla Ciebie wartości.
Dzięki akcji #BiegamDobrze możesz wesprzeć działania Amnesty International poprzez wzięcie udziału w biegach organizowanych przez Fundację Maraton Warszawski, tj. w jesiennym Maratonie Warszawskim oraz wiosennym Półmaratonie Warszawskim, a od tego roku również w New Balance Bieg na Piątkę.
Jeśli biegasz i chcesz, żeby Twój udział w zawodach przyczynił się do realnej poprawy warunków życia ludzi dyskryminowanych i więzionych za swoje poglądy, dołącz do naszej Drużyny Bohaterów i Bohaterek i stań z nami ramię w ramię do walki o prawa człowieka!
Jeśli bieganie nie jest dla Ciebie, wesprzyj zbiórki naszych biegaczy i biegaczek! Dzięki Twojej pomocy będą mogli wystartować w tym wyjątkowym biegu.
Więcej informacji znajdziesz na stronie #BiegamDobrze.
Przekaż 1,5% podatku
Stowarzyszenie Amnesty International Polska ma status organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP), a więc może otrzymywać 1,5% podatku. Co roku, między styczniem a kwietniem, gdy podatnicy składają deklaracje podatkowe w urzędzie skarbowym, zachęcamy naszych sympatyków i sympatyczki do wsparcia naszych działań właśnie poprzez przekazanie 1,5% podatku. Aby to zrobić, w deklaracji podatkowej w odpowiednim miejscu wystarczy podać numer KRS Amnesty Internatonal: 000110695.


Prowadź zbiórki na Facebooku!
Facebook umożliwia zbieranie pieniędzy na ważny dla swoich użytkowników_czek cel w postaci np. zbiórek urodzinowych czy zbiórek wspierających działania organizacji pozarządowych. Możesz zbierać fundusze na działania Amnesty International, zakładając zbiórki na oficjalnym profilu FB Amnesty International Polska.
Tworząc zbiórkę podajemy jej nazwę, kwotę, którą chcemy uzbierać, opis zbiórki oraz czas jej trwania.