Rosja: Natalia Estemirowa zamordowana

-Morderstwo Natalii Estemirowej jest wynikiem bezkarności do jakiej dopuściły władze rosyjskie i czeczeńskie,- powiedziała Irena Khan, Sekretarz Generalna Amnesty International.
-Łamanie praw człowieka w Rosji, a szczególnie w Kaukazie Północnym nie może być dłużej ignorowane. Ludzie, którzy występują w obronie innych potrzebują ochrony.-
-Ta okropna tragedia, jaką jest morderstwo Natalii Estemirovej jest zbrodnią, która powinna zostać natychmiast wyjaśniona przez władze, a winni powinni zostać bezzwłocznie pociągnięci do odpowiedzialności. To kolejna próba zakneblowania społeczeństwa obywatelskiego w Rosji, która wskazuje również na brak stabilności w regionie.-
-Natalia Estemirowa była jedną z najbardziej odważnych i inspirujących kobiet, które walczyły o prawa człowieka. Była naprawdę wyjątkową osobą i przyjaciółką dla wielu z nas,- powiedziała Irena Khan.
-Jesteśmy głęboko poruszeni informacją o jej śmierci i chcielibyśmy wyrazić nasze wyrazy współczucia dla rodziny Natalii Estemirowej.-
Natalia Estemirowa, wiodąca działaczka na rzecz praw człowieka rosyjskiej organizacji pozarządowej Memoriał w Groźnym w Czeczenii, została porwana dziś nad ranem, około godziny 8.30 czasu lokalnego. Wciągnięto ją do białego samochodu (VAZ-2107) i odjechano w nieznanym kierunku. Według zeznań świadków, Natalii Empirowej udało się tylko krzyknąć, że została porwana.
Kilka godzin później, rosyjska agencja informacyjna Itar-TASS poinformowała, że jej ciało zostało odnalezione w sąsiedniej Inguszetii z ranami postrzałowymi.
Praca Natalii Estemirowej była kluczowa dla dokumentacji łamania praw człowieka w regionie. Badała przypadki takie jak torturowanie i maltretowanie, zabójstwa, przymusowe zaginięcia od początku wojny w Czeczenii w 2000 roku. Poświęciła się również udzielaniu pomocy osobom przesiedlonym i innym społecznie upośledzonym grupom. Nikt nie przyznał się do zabójstwa, jednak jej znajomi twierdzą, że została zamordowana właśnie za swoje działania na rzecz praw człowieka.
Jej praca została doceniona zarówno w kraju, jak i zagranicą. Otrzymała wiele nagród, między innymi medal Roberta Szumana przyznawany przez Parlament Europejski, nagrodę Parlamentu Szwedzkiego, była również pierwszą laureatką nagrody imienia Anny Politowskiej (2007).
Morderstwo Natalii Estemirowej rzuca światło na ryzykowne warunki, w jakich pracują obrońcy praw człowieka w Rosji. Jest również kolejnym morderstwem po zabójstwie na początku tego roku prawnika Stanisława Markelowa oraz dziennikarki Anastazji Baburowej, którzy byli bliskimi przyjaciółmi dziennikarki Anny Politowskiej, zamordowanej w 2006 roku.
Amnesty International wzywa do zakończenia bezkarności za morderstwa dokonane na obrońcach praw człowieka, prawnikach i dziennikarzach w Rosji.
Tło sprawy
W kwietniu tego roku władze rosyjskie ogłosiły zakończenie antyterrorystycznej operacji w Czeczenii. Jednakże, w ostatnich miesiącach odnotowano w Północnym Kaukazie liczne zabójstwa wskazujące na to, iż napięcie w regionie jest wciąż bardzo wysokie.
W raporcie opublikowanym na początku tego miesiąca: -Rządy bez prawa: Łamanie praw człowieka w Kaukazie Północnym-, Amnesty International wezwało do pełnej odpowiedzialności za przypadki łamania praw człowieka do jakich doszło w regionie, gdyż tylko w ten sposób możliwe będzie osiągnięcie pełnej stabilizacji i przywrócenie pokoju i spokoju w Czeczenii i Kaukazie Północnym.
Dodatkowe informacje:
Aleksandra Minkiewicz
Rzeczniczka Prasowa
Kom. 691 357 935
E-mail: [email protected]