Rosja: sprawa morderstwa Borysa Niemcowa musi zostać skrupulatnie wyjaśniona

Niemcowa zastrzelono późnym wieczorem 27 lutego, w samym centrum Moskwy. Morderca uciekł z miejsca zdarzenia i nie został jak dotąd zidentyfikowany.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Vladimir Putin wydał oświadczenie, w którym zapowiedział objęcie śledztwa osobistym nadzorem.
– W atmosferze dławienia wolności słowa i ograniczania swobód obywatelskich, z zimną krwią zamordowano jeden z głosów wolności, które władze od dawna próbowały uciszyć – komentuje Denis Krivosheev, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Europy i Azji Środkowej.
– Mamy długą listę nierozwiązanych morderstw i napaści na tle politycznym w Rosji, pomimo że śledztwa te również były objęte “osobistym nadzorem” wysokich urzędników państwowych. Nie możemy dopuścić, by Niemcow został po prostu kolejnym nazwiskiem dopisanym do tej listy.
Borys Niemcow był jednym z najodważniejszych i najbardziej wpływowych aktywistów politycznych w Rosji. W przeszłości był więźniem sumienia, aresztowanym podczas pokojowej demonstracji ulicznej. Ostatnio był zaangażowany w organizację dużych protestów opozycji politycznej w Moskwie.
– Brak szybkiego i efektywnego śledztwa, które postawi morderców Borysa Niemcowa przed sprawiedliwym sądem, będzie symbolicznym aktem oskarżenia wobec rządu rosyjskiego, nierespektującego fundamentalnych praw człowieka – mówi Krivosheev.