O projekcie
W Polsce jedna na dziesięć osób doświadczyła osobiście cyberprzemocy, a młode dziewczyny w wieku 18-24 lat doświadczają jej niemal dwukrotnie częściej. Cyberprzemoc to niestety powszechne i niszczące zjawisko. Uderza przede wszystkim w kobiety i dziewczyny. Dlatego Amnesty realizuje projekt edukacyjny “StandByMe – razem przeciw przemocy ze względu na płeć”, który ma umożliwić młodym osobom i dorosłym podejmowanie działań przeciw cyberprzemocy ze względu na płeć.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Projekt „StandByMe” jest realizowany w czterech krajach – w Polsce, Węgrzech, Włoszech i Słowenii. Zaangażowana w projekt młodzież weźmie udział w warsztatach, kursach online na platformie Akademia Praw Człowieka Amnesty oraz będzie korzystać z aplikacji umożliwiającej identyfikowanie i reagowanie na przejawy cyberprzemocy. Dzięki aplikacji młode osoby będą także mogły dzielić się swoimi historiami i doświadczeniami, tworząc materiały wideo, komiksy i publikując posty.
Poprzez edukację praw człowieka chcemy podnosić świadomość młodych osób odnośnie funkcjonujących stereotypów, uprzedzeń, dyskryminacji oraz wzmacniać w nich umiejętności reagowania na cyberprzemoc. Udział w projekcie umożliwi im podejmowanie działań przeciw przemocy ze względu na płeć oraz wyposaży w narzędzia ułatwiające jej rozpoznanie. Chcemy stworzyć młodym osobom bezpieczną i wspierającą przestrzeń do prezentacji swoich pomysłów i swojej perspektywy.
Projekt ma na celu:
- wyposażyć młode osoby i kadrę pedagogiczną w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im podejmować działania promujące prawa człowieka i przeciwdziałające przemocy ze względu na płeć, w szczególności cyberprzemocy wobec kobiet i dziewczyn;
- wyposażyć młodych ludzi w narzędzia, które umożliwią rozpoznawanie cyberprzemocy i reagowanie na nią;
- zmotywować młode osoby do działania na rzecz promowania równości płci i zapobiegania cyberprzemocy;
- wpłynąć na organizacje, firmy i inne instytucje, by wprowadziły w swoich regulaminach i politykach silniejsze mechanizmy oparte na prawach człowieka, aby skuteczniej zapobiegać cyberprzemocy ze względu na płeć, zgodnie z wytycznymi przygotowanymi przez młode osoby.
Edukacja i aktywizm przeciw cyberprzemocy
Ścieżka edukacyjna
Warsztaty i szkolenia
- SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI_NAUCZYCIELEK ORAZ OSÓB PRACUJĄCYCH Z MŁODZIEŻĄ
Celem szkoleń jest pogłębienie wiedzy na temat przyczyn powstawania przemocy ze względu na płeć (offline i online) oraz jej skutków w życiu codziennym, zdobycie umiejętności, które pozwolą przeciwstawić się wzorcom toksycznej męskości oraz stereotypom płci, które skutkują naruszeniem praw człowieka, w szczególności przemocą wobec kobiet i dziewczyn oraz poznanie sposobów na rozpoznawanie przemocy (offline i online), reagowanie na nią i podejmowanie aktywnych działań w szkole i najbliższym otoczeniu.
- WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY
Podczas warsztatów chcemy wyposażyć młode osoby w umiejętności, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać różnym formom przemocy ze względu na płeć, w szczególności cyberprzemocy wobec kobiet i dziewczyn, pokazać narzędzia, które umożliwią rozpoznawanie cyberprzemocy i reagowanie na nią oraz zmotywować do podejmowania działań na rzecz praw człowieka. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży 14-24 lata.
Kursy online
Na platformie Akademia Praw Człowieka Amnesty są dostępne dwa kursy o cyberprzemocy i sprzeciwianiu się i przeciwdziałaniu przemocy ze względu na płeć. Kursy są bezpłatne i dostępne dla wszystkich osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat źródeł, konsekwencji i reagowaniu na przemoc online i offline.
Ścieżka aktywistyczna
Akcje młodzieżowe
- Młode osoby, razem z lokalnymi i krajowymi partnerami, będą organizować wydarzenia offline i online na rzecz promowania równości płci i zapobiegania cyberprzemocy.
Platforma internetowa
- Młode osoby przy wykorzystaniu platformy edukacyjnej standbymeplatform.eubędą mogły rozwiązywać zadania i ćwiczenia, wykorzystując materiały wideo, komiksy i memy, zdobywając przy tym punkty i rankingi.
Kursy


Dołącz do projektu
Jeżeli jesteś nauczycielem_nauczycielką lub pracujesz z młodzieżą, a założenia projektu są Ci bliskie i chcesz się zaangażować, zapraszamy Cię do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej!
A może już działasz w grupie szkolnej, studenckiej lub masz grupę znajomych, która jest zainteresowana tematem? Zaproś nas do siebie, z chęcią poprowadzimy dla Was warsztaty i wesprzemy w realizacji działań aktywistycznych!
Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba osób zaangażowanych w prace poszczególnych grup młodzieżowych jest dowolna.

Kampania
Dołącz do kampanii
„Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę”
Chcemy, żeby internet był bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich. Jednak nie tak wygląda doświadczenie co piątej młodej kobiety w internecie. Działaj, by kobiety i dziewczynki w Polsce nie bały się włączać swoich komputerów czy smartfonów. Zaapeluj do rządu, by wprowadził odpowiednie zmiany w prawie.
Więcej informacji o projekcie na stronie: standbymeproject.eu
Projekt „StandByMe STop online violence against women and girls by chANging attituDes and Behaviour of Young people through huMan rights Education” jest realizowany w Polsce, Węgrzech i Włoszech. Celem projektu jest przeciwdziałanie cyberprzemocy wobec kobiet i dziewczyn poprzez zaangażowanie młodych osób w działania edukacyjne i aktywistyczne. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z programu „Prawa, równość i obywatelstwo 2014–2020”.


Projekt „StandByMe 2.0 STop gender-bAsed violeNce by aDdressing masculinities and changing Behaviour of Young people through huMan rights Education” jest realizowany w czterech krajach – w Polsce, Węgrzech, Włoszech i Słowenii. Skupia się na problemie przemocy ze względu na płeć, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV-2021-DAPHNE).

