Turcja: Özkan Hoşhanlı na wolności!


Obrońców praw człowieka na całym świecie jednoczy poświęcenie dla ochrony oraz podtrzymywania godności i praw ludzkich. Są oni grupami i poszczególnymi osobami, które wywierają nacisk na rządy, by realizowały one międzynarodowe zobowiązania w dziedzinie praw człowieka.

Turecka organizacja praw człowieka, Mazlum Der – której pełną nazwę tłumaczy się z tureckiego jako -Organizacja na rzecz Praw Człowieka i Solidarności z Osobami Represjonowanymi- – została założona 24 stycznia 1991 roku w Ankarze. Niezależna od państwa oraz partii i ugrupowań politycznych, ma ona na celu obronę i wspieranie praw człowieka dla wszystkich ludzi, zarówno w Turcji, jak poza nią, bez żadnej dyskryminacji czy podwójnych standardów. Pomimo tego organizacja ta stała się celem ataków i bezpodstawnych oskarżeń o związki ze zbrojnymi grupami islamskimi.

Özkan Hoşhanli jest byłym przewodniczącym lokalnego oddziału Mazlum Der w Malatya, mieście na Południowym Wschodzie Turcji. 1 maja 2003 roku turecki sąd potwierdził wobec niego wyrok 15 miesięcy więzienia za usiłowanie udziału w demonstracjach w kwietniu i maju 1999 roku, kiedy był wiceprzewodniczącym wspomnianego oddziału. 28 października 2003 Özkan Hoşhanli został osadzony w więzieniu Yeşilyurt, gdzie odbywa karę.

Özkan Hoşhanli próbował obserwować – zgodnie ze swą rolą obrońcy praw człowieka – demonstracje poparcia dla studentek, którym zakazano udziału w zajęciach na Uniwersytecie Inönü w Malatya, ponieważ z powodów religijnych zdecydowały się nosić chustki na głowach. Rektor Uniwersytetu Inönü wydał całkowity zakaz noszenia chustek 26 kwietnia 1999 grożąc wszystkim łamiącym ten zakaz usunięciem ze studiów. Zakaz wywołał demonstracje studentów oraz innych członków społeczeństwa w dniach 26 i 30 kwietnia oraz 7 maja. Ostatnia demonstracja zakończyła się brutalnymi starciami pomiędzy siłami bezpieczeństwa a protestującymi, podczas których nadużyto środków przymusu w celu rozproszenia tłumu, włącznie z biciem pałkami. Ponad 200 osób zostało aresztowanych podczas i po tej demonstracji – wśród nich Özkan Hoşhanli.

22 czerwca 1999 przed Sądem Bezpieczeństwa Stanu (DGM) w Malatya rozpoczął się proces przeciwko 75 z tych aresztowanych. Prokurator wniósł o karę śmierci dla 51 osób pod zarzutem -usiłowania wywołania niepokojów społecznych celem zmiany przemocą konstytucyjnego porządku Turcji-. Wyroków od 5 do 15 lat więzienia żądano dla Özkan Hoşhanli i 24 innych oskarżonych za domniemany udział w tych wydarzeniach. Akt oskarżenia twierdzi, że -… przekonania Özkan Hoşhanli są radykalnie islamskie, zgodnie z typem działań stowarzyszenia, którego jest wiceprzewodniczącym [Mazlum Der]-.

Te zarzuty wobec protestujących zostały w końcu oddalone przez sąd. Jednak Özkan Hoşhanli i 18 innych oskarżonych zostało później skazanych za złamanie Prawa Nr 2911 o Zgromadzeniach i Demonstracjach poprzez -udział w nielegalnej demonstracji i nie zastosowanie się do rozkazu rozejścia się oraz ostrzeżeń i zmuszenie sił rządowych do rozpędzenia demonstracji siłą-. 1maja 2003 turecki Wysoki Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok przeciwko Özkan Hoşhanli, skazujący go na 15 miesięcy więzienia oraz karę finansową. Amnesty International uznaje go za więźnia sumienia, osadzonego za działalność w obronie praw człowieka.

28 maja 1999 oddział Mazlum Der w Malatya został zamknięty decyzją sądu, który stwierdził, że było to konieczne w celu -zapobieżenia popełnieniu przestępstwa-. Niedawno ponownie otwarto oddział. Obecny przewodniczący oddziału Mazlum Der w Malatya, Hüseyin Sarigül, oświadczył: -Chcę powiedzieć raz jeszcze, że nie zrezygnujemy z praw i wolności naszego narodu i naszych kolegów – obrońców praw człowieka… nie zaprzestaniemy bronić praw człowieka w obliczu żadnych trudności i zastraszania.-

<!– -Wydrukuj, Wydrukuj, podpisz i wyślij list w tej sprawie list –>Wyślij list w tej sprawie!

Adresat Minister Sprawiedliwości
Mr Cemil Çiçek
Ministry of Justice
Adalet Bakanligi
06659 Ankara,
Turkey
E-mail: [email protected]
Zwrot:Dear Minister / Szanowny Panie Ministrze

Minister Stanu odpowiedzialny za Prawa Człowieka
Mr Abdullah Gül,
Office of the Prime Minister,
Başbakanlik,
06573 Ankara,
Turkey
E-mail: [email protected]
Zwrot:Dear Minister / Szanowny Panie Ministrze

Prosimy także wysyłać kopie swych listów na adres:
Ambasada Republiki Turcji
ul. Malczewskiego 32
Warszawa

Treść listu
Tłumaczenie