Turcja: kolejny proces przeciwko Stowarzyszeniu Praw Człowieka (IHD) – AKCJA ZAKOŃCZONA

W sierpniu 2004 Amnesty International została powiadomiona, że Feray Salman, były Sekretarz Generalny Biura IHD w Ankarze, i Ridvan Kizgin, Przewodniczący Oddziału IHD w Bingöl, są oskarżeni przez prokuraturę w Bingöl z Artykułu 266 tureckiego kodeksu karnego (znieważanie urzędników pełniących obowiązki) w związku z pokojowym przemówieniem, jakie wygłosili w październiku 2003 podczas Kongresu Oddziału w Bingöl. Pierwsze posiedzenie sądu w ich procesie odbędzie się w Bingöl 9 września 2004. IHD zaapelowała o przysłanie obserwatorów.

 

IHD ciągle boryka się z sądowym zastraszaniem ze strony państwa pod najbłahszym pretekstem. W lipcu 2003 Feray Salman i Hüsnu Öndül, przewodniczący IHD, byli ścigani za uchylanie się od zapłacenia ciężkiej grzywny, jaką nałożył na nich prokurator zajmujący się wykroczeniami prasowymi za to, że rzekomo zbyt późno powiadomili oni władze o zmianach w wydawanym przez IHD “Biuletynie Praw Człowieka”.

 

Presja na Oddział IHD w Bingöl jest szczególnie znaczna. Przeciwko Ridvanowi Kizginowi otwarto co najmniej 47 procesów.

 

Tego rodzaju postępowania prawne, nawet jeżeli kończą się wreszcie uniewinnieniem, stanowią dodatkowe brzemię dla IHD i mogą zniechęcać nowe osoby do angażowania się w działalność na rzecz praw człowieka.

 

Tło

 

Stowarzyszenie Praw Człowieka (Insan Haklari Dernegi – IHD)., założone w 1986 przez grupę prawników i działaczy praw człowieka, jest największą turecką niezależną organizacją prawoczłowieczą. Daje publicznie wyraz swemu potępieniu dla pogwałceń praw człowieka, zarówno ze strony rząd, jak i zbrojnych grup opozycyjnych, w związku z czym wielokrotnie stawało się celem ataków. Jego działaczy zastraszano, aresztowano, ścigano sądownie, torturowano, porywano i zabijano. W latach 1991 – 1998 co najmniej 12 przedstawicieli IHD zostało zabitych. W większości przypadków sprawców nigdy nie odnaleziono, a w niektórych przypadkach wiele wskazuje, że odpowiedzialni za te zabójstwa byli członkowie tureckich sił bezpieczeństwa.

 

Tylko w ostatnich trzech latach wytoczono ponad 450 spraw sądowych przeciwko IHD.

 

Przeciwko Ridvanowi Kizginowi z Oddziału w Bingöl wytoczono co najmniej 47 procesów, ostatnio otrzymywał on telefony z pogróżkami od miejscowych sił bezpieczeństwa po opublikowaniu raportu o nadużyciach praw człowieka w Bingöl. Biura IHD w Ankarze zostały przeszukane przez policję w maju 2003 roku – skonfiskowano komputery, dokumenty i ręczne notatki. Eren Keskin, stambulska prawniczka zajmująca się w IHD pomocą dla kobiet – ofiar tortur boryka się z 86 procesami w związku ze swą działalnością obrończyni praw człowieka. Ciąży na niej także zawieszony wyrok 13 miesięcy więzienia za użycie słowa “Kurdystan” w wywiadzie prasowym w 1995 roku. Sevim Yetkiner i Baki Celebi z oddziału IHD w Muş od lipca 2003 przebywają w więzieniu typu E w Muş w oczekiwaniu na proces za udział w pogrzebie więźnia, który zmarł w tym samym więzieniu.

 

26 stycznia 2002 roku Ridvan Kizgin i Feyzi Akbulut, sekretarz Oddziału IHD w Bingöl, zostali uwięzieni za uczestnictwo w charakterze obserwatorów w konferencji prasowej upamiętniającej pierwszą rocznicę “zaginięcia” Serdara Tanişa i Ebubekira Deniza. Po tym, jak AI wydała Pilną Akcję w ich sprawie (UA 57/02, EUR 44/014/2002, 21 lutego 2002 i uaktualnienia), zostali oni uwolnieni 18 marca 2002. Ridvan Kizgin podziękował wtedy Amnesty International za zainteresowanie i wsparcie mówiąc: “Chcemy, żebyście wiedzieli, że ta solidarność i wsparcie daje siłę Oddziałowi IHD w Bingöl”. 2 kwietnia 2003 Ridvan Kizgin został ponownie zatrzymany przez policję, ale wypuszczono go tego samego dnia po złożeniu zeznań w prokuraturze.

 

Presja na oddział IHD w Bingöl i ogólna tendencja do pogwałceń praw człowieka, na jaką skarżą się mieszkańcy miasta, ponoć nasiliły się w pierwszych miesiącach 2003 roku. 1 maja 2003 miasto nawiedziło trzęsienie ziemi i ludność – w znacznej części zmuszona do zamieszkania w namiotach – poważnie ucierpiała.

 

Podejmijmy działanie!

 

Prosimy pisać do władz tureckich, używając poniższego listu jako wzoru.

  
-

Minister Stanu odpowiedzialny za Prawa Człowieka

State Minister with responsibility for Human Rights

Mr Abdullah Gül,

Office of the Prime Minister,

Başbakanlık,

06573 Ankara

Turcja

Fax: 00 90 312 287 8811

E-mail: [email protected]

Zwrot: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister

Minister Sprawiedliwości

Minister of Justice

Mr Cemil Çiçek,

Ministry of Justice ,

Adalet Bakanligi

06659 Ankara

Turcja

Fax: +90 312 287 3869

E-mail: [email protected]

Zwrot: Szanowny Panie Ministrze / Dear Minister

Kopie listów prosimy wysyłać do:

 

Ambasada Republiki Turcji

ul. Malczewskiego 32

Warszawa

 

Türkiye Insan Haklari Vakfi
Menekse 2 Sokak No 16/6-7
Kizilay 06440
Ankara
Turkey
e-mail: [email protected]