Wang Yonghang – Chiny

UWAGA: TO JEST PILNA AKCJA. PROSIMY O WYSYŁKĘ APELI W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI
Wang Yonghang, prawnik działający na rzecz praw człowieka, został skazany na karę siedmiu lat pozbawienia wolności w związku z reprezentowaniem osób praktykujących Falun Gong. Złożył apelację. Jest więźniem sumienia.
Wang Yonghang został zatrzymany 4 lipca w swoim domu w mieście Dalian, położonym w północnej prowincji Liaoning. Policja nie pozwalała mu na żadne kontakty z prawnikami, tłumacząc to -tajemnicą państwową- związaną z jego sprawą. Jego proces odbył się za zamkniętymi drzwiami około 14-16 października w Sądzie Ludowym Okręgu Shahekou, w Dalian. Werdykt ogłoszono 27 listopada.
Podczas pobytu w areszcie gdzie czekał na proces Wang Yonghang był bity przez policjantów, którzy złamali mu kostkę. 27 lipca jego żona została poinformowana o tym, że Wang Yonghang ma złamaną kostkę, jednak nie skierowano go od razu do szpitala. Trafił tam dopiero 11 sierpnia, gdy złamanie było już poważnie zainfekowane. Kostka została zoperowana, jednak zakażenie nie ustało. Z informacji żony, która widziała go przez chwilę tuż przed ogłoszeniem wyroku – pierwszy raz od momentu zatrzymania – nie był w stanie normalnie chodzić.
Prawnicy mężczyzny dowiedzieli się o przeprowadzonym procesie dopiero po jego zakończeniu i zwrócili się do sądu o zgodę na widzenie. Sąd odmówił cytując obowiązujący w Dalian przepis, zgodnie z którym prawnicy zajmujący się sprawami związanymi z Falun Gong muszą przedstawić pisemne dowody na to, że zgłosili sprawę do All China Lawyers’ Association (ACLA), który zatwierdził spotkanie z ich klientami, oraz list z kancelarii dla której pracują potwierdzający przydzielenie ich do danej sprawy. Według prawników Wang-a Yonghang-a zapis ten jest sprzeczny z chińskim prawem, między innymi z Kodeksem Postępowania Karnego, który pozwala obrońcom na spotkanie z podejrzanymi w areszcie, od momentu gdy Prokuratura Ludowa zacznie badać sprawę w celu postawienia zarzutów.
Tło sprawy:
Jako prawnik Wang Yonghang reprezentował kilka osób praktykujących Falun Gong. W maju 2008 roku opublikował w internecie artykuł przedstawiający jego spojrzenie na prześladowanie przez władze osób praktykujących Falun Gong, które odbywa się zgodnie z art. 300 chińskiego Kodeksu Karnego. Jest to ten sam zapis w świetle którego teraz sam został skazany.
Licencja prawnicza Wang-a Yonghang-a wygasła w maju 2008 roku, a przedstawiciele władz sądowniczych miasta Dalian nie wznowili jej ważności. Mimo to udzielał on porad prawnych osobom praktykującym Falun Gong i reprezentował je w sądzie.
Prawnicy działający na rzecz praw człowieka w Chinach są prześladowani, atakowani, poddawani obserwacji i oskarżani o popełnianie przestępstw karnych, za to, że bronią praw innych. W Chinach istnieje ponad 140 000 kancelarii prawnych, jednak tylko kilka podejmuje ryzyko reprezentowania ofiar naruszeń praw człowieka.
Dziesiątki tysięcy osób praktykujących Falun Gong zostało arbitralnie zatrzymanych od lipca 1999 roku, gdy ruch został zdelegalizowany jako -zagrożenie dla społecznej i politycznej stabilności-. Osoby oskarżone o przewodzenie i organizowanie Falun Gong zamknięto w więzieniach. Inni zostali skierowani do szpitali psychiatrycznych, jednak większość trafiła do obozów reedukacji przez pracę, będących miejscami arbitralnego przetrzymywania bez konieczności wydawania wyroku sądowego.
Prosimy o niezwłoczne wysyłanie apeli w języku chińskim, angielskim lub polskim:

  • wzywając władze do niezwłocznego i bezwarunkowego wypuszczenia na wolność Wang-a Yonghang-a, będacego więźniem sumienia;
  • domagając się zapewnienia mu dostępu do samodzielnie wybranych prawników, rodziny oraz potrzebnej opieki medycznej;
  • apelując do władz o zagwarantowanie, że Wang Yonghang nie będzie torturowany ani poddawany innym formom złego traktowania;
  • wzywając władze do zaprzestania stawiania niejasno sformułowanych zarzutów odnoszących się do -tajemnicy państwowej-, wymierzonych przeciwko obrońcom praw człowieka.

Prosimy o wysyłanie apeli nie później niż 14 stycznia 2010 roku, do następujących adresatów:
Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego Prowincji Liaoning
Director of the Liaoning Provincial Department of Public Security
LI Wenxi Tingzhang
Liaoningsheng Gong’anting
2 Qishan Zhonglu
Huangguqu
Shenyangshi 110032
Liaoningsheng
People’s Republic of China
Zwrot grzecznościowy: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director
Dyrektor Departamentu Sprawiedliwości Prowincji Liaoning
Director of the Liaoning Provincial Department of Justice
Zhang Jiacheng Tingzhang
Liaoningsheng Sifating
28 Jia Chongshan Donglu
Shenyangshi 110032
Liaoningsheng
People’s Republic of China
Fax: +86 24 86906792
Zwrot grzecznościowy:: Szanowny Panie Dyrektorze / Dear Director
Możesz również przekazać swój apel za pośrednictwem Ambasady Chin w Polsce:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel. (0-22) 831 38 36
fax (0-22) 635 42 11
www.chinaembassy.org.pl ; www.pl.chineseembassy.org