Nagroda Amnesty International na festiwalu filmowym Millenium Docs Against Gravity przyznawana jest filmom dokumentalnym, które przyczyniają się do budowania świadomości na temat praw człowieka i do zmiany rzeczywistości, którą opisują.

Statuetka MDAG 2020

Filmy w konkursie Amnesty International łączy wspólny mianownik – prawa człowieka. To filmy, które pokazują mechanizmy psychologiczne, społeczne i polityczne, jakie wpływają na nasze życie, odbijają się na naszej wolności i prawach. To filmy o doświadczeniach opresji, skutkach wojny i przemocy, o manipulacji czy nadużywaniu władzy, ale też o sile charakteru, ludzkiej solidarności, aktywizmie i nadziei.

Co roku zwycięski film nagradzany jest statuetką oraz nagrodą pieniężną w wysokości 3000 euro. To podziękowanie dla tych, którzy swoją pracą filmową pokazują, czym są i co znaczą prawa człowieka.

19. Millennium Docs Against Gravity

Najlepszym filmem dokumentalnym o prawach człowieka na 19. Millennium Docs Against Gravity decyzją jury w składzie Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, Jakub Majmurek, publicysta i krytyk filmowy oraz Jacek Petrycki, reżyser i scenarzysta filmowy, został film Nie odbierzecie nam wspomnień” w reżyserii Ramiego Faraha i Signe Byrge Sørensen. Jury nagrodziło obraz za „wielowarstwową, unikalną w formie i poruszającą opowieść o pamięci”.

Więcej o zwycięskim filmie

W 19. edycji festiwalu w konkursie brało udział 11 tytułów. To filmy o doświadczeniu uchodźstwa i życiu w cieniu konfliktów zbrojnych czy okupacji, o trudnych wyborach w historycznych czasach i o walce o środowisko naturalne, swoje prawa, swoją przyszłość.

Wręczenie nagrody filmowej Amnesty podczas 19. Millennium Docs Against Gravity
Millennium Docs Against Gravity

Poprzednie edycje konkursu

W 2021 roku podczas 18. edycji Millennium Docs Against Gravity do konkursu zakwalifikowano trzynaście tytułów. Jury w składzie: Jakub Majmurek, Jacek Petrycki oraz Draginja Nadaždin nagrodziło film „Pieśni Opresji” w reżyserii Estephana Wagnera i Marianne Hougen-Moragi. → Czytaj więcej

W 2020 roku podczas 17. edycji Millennium Docs Against Gravity jury konkursu w składzie Draginja Nadaždin, Maciej Drygas i Jakub Majmurek nagrodziło film Witamy w Czeczenii” w reżyserii Davida France’a. → Czytaj więcej

W 2019 roku podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity jury konkursu w składzie Draginja Nadaždin, Paweł Łoziński i Jakub Majmurek nagrodziło film Serbka” w reżyserii Nebojsy Slijepcevicia. → Czytaj więcej

Zobacz wszystkie informacje o nagrodzie filmowej z ubiegłych lat