Nagroda główna i wyróżnienie w konkursie na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka na 20. festiwalu MDAG – znamy nagrodzone filmy!

Nagrodę główną w konkursie Amnesty International na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka na 20. festiwalu Millenium Docs Against Gravity otrzymał film “Siedem zim w Teheranie” w reżyserii Stefii Niederzoll. Jury przyznało także wyróżnienie – otrzymał je obraz “Inwigilacja. Dla dobra ogółu” w reżyserii Jialing Zhang.

Jury obradowało w składzie Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska, Kacper Gwardecki, członek Zarządu Stowarzyszenia oraz Michał Bielawski, reżyser.

Nagroda główna dla filmu “Siedem zim w Teheranie”

W uzasadnieniu przyznania nagrody głównej czytamy: “Ten głęboko poruszający film opowiada o niesprawiedliwości i okrucieństwie, które dotykają bezbronnej bohaterki, ale też o humanizmie, człowieczeństwie i głębi ludzkich emocji. Przypomina o wszystkim, o czym musimy pamiętać na temat kary śmierci, roli wymiaru sprawiedliwości i jego dysfunkcji, na temat łamania praw więźniów i przemocy wobec kobiet.

Film Stafii Niederzoll to opowieść uniwersalna i niejednoznaczna.Zanurzając się w niej doświadczamy niemocy bohaterów i ich woli walki, wraz z nimi dojrzewamy do chwili, gdy gotowi są przebaczyć swym oprawcom.

W tej bolesnej, znakomicie opowiedzianej historii, nie ma wygranych, są jedynie tragiczne w skutkach wybory”.

Więcej o zwycięskim filmie i najbliższych projekcjach>>>

Wyróżnienie dla filmu “Inwigilacja. Dla dobra ogółu”

Wyróżniony film to niezwykle aktualny a przez to jeszcze bardziej zatrważający obraz zniewolenia społeczeństwa przez totalitarne państwo za pomocą nowych technologii.

Reżyserka pokazuje świat, w którym kontroli poddany jest każdy aspekt życia obywateli. Co więcej dowiadujemy się, że tak jak w dystopijnych filmach fabularnych, status społeczny, możliwości rozwoju, aktywność zawodowa regulowane są przez system punktowy. Każdego, kto idzie inną drogą spotykają represje. System próbuje złamać prawników, prześladuje dysydentów, nęka obrońców praw człowieka. Orwellowskie metody prowadzą społeczeństwo do zobojętnienia i autocenzury. Twórcy wykazali się wielką odwagą w dokumentowaniu tej nierównej walki i postępującego poczucia bezsilności bohaterów.

To ponury obraz rzeczywistości, która niedawno wydawała się jedynie złowieszczą melodią przyszłości lub koszmarnym snem. Jialing Zhang pokazuje, że dziś z tego snu wielu wolnych obywateli Chin nie może się obudzić”.

Więcej o wyróżnionym filmie>>>

Zwycięski i wyróżniony obraz, a także inne filmy z konkursu Amnesty International, można obejrzeć w kinach festiwalowych w 8 miastach Polski jeszcze do 21 maja. Potem festiwal Millenium Docs Against Gravity przenosi się do przestrzeni wirtualnej.

Więcej o konkursie Amnesty International Polska na 20. festiwalu MDAG >>>

Tematy