Spotkajmy się na wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów!

Wspólnie pisanie listów w obronie więźniów sumienia oraz dyskusje i spotkania – jak co roku Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka świętujemy działaniem, by upomnieć się o niesłusznie więzionych i prześladowanych za to, że stanęli w obronie praw! Spotykamy się w Muzeum POLIN 9 grudnia na wydarzeniu centralnym Maratonu Pisania Listów. Przyjdź, napisz list – i zmień życie.

W tym roku łączymy siły i ten szczególny dzień świętujemy wspólnie z innymi organizacjami prawnoczłowieczymi. To Zlot obrońców i obrończyń praw człowieka i praworządności.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka splata się także z inną wyjątkową datą. To 75. rocznica uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W grudniu przypada także inna ważna rocznica. 16 grudnia 1966 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło dwa dokumenty międzynarodowe, które do dzisiaj mają decydujący wpływ na postrzeganie praw człowieka na świecie. 

Zobacz, jakie wydarzenia czekają na Ciebie!  

WYDARZENIE CENTRALNE MARATONU PISANIA LISTÓW: PROGRAM 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6

9 grudnia (sobota) 

12:00-19:00 – wspólne pisanie listów w obronie tegorocznych bohaterek i bohaterów – niesłusznie więzionych, skazanych, prześladowanych za odwagę upominania się o wspólne prawa

Spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

15:00-16:15 – Droga do równości – nie tylko aborcja. O prawach seksualnych i reprodukcyjnych  

Dyskusje o prawach kobiet w ostatnim czasie koncentrują się na zapewnieniu dostępu do bezpiecznej aborcji. Rolę państwa przejęły przyjaciółki i bliscy, a gdy ich wsparcia brakuje – aktywistki, które – jak Justyna – za odwagę pomocy, „gdy nikt już pomóc nie chciał lub pomóc już nie mógł”, są na celowniku władz.  

Jednak dostęp do aborcji to tylko jedno ogniwo, a dyskusja o prawach seksualnych i reprodukcyjnych powinna być szersza i obejmować także dostęp do antykoncepcji czy rzetelnych informacji, w tym edukacji seksualnej. Dopiero kompleksowe podejście do praw kobiet zapewni odpowiednią opiekę zdrowotną i ochronę przed nadużyciami – szczególnie osób w trudnej sytuacji życiowej czy nastoletnich. 

Jak sprawić, by kobiety w Polsce miały zapewnioną pełnię praw? Co tak naprawdę oznaczają prawa seksualne i reprodukcyjne? Porozmawiamy o tym, jak solidarność i aktywizm ratują życie i zdrowie, o nowym raporcie Amnesty International „Unstoppable movement” oraz o tym, jak sprawić, by prawa o decydowaniu o swoim życiu, zdrowiu i przyszłości dotyczyły w Polsce wszystkich – na równi. 

Spotkanie z Justyną Wydrzyńską, aktywistką skazaną za przekazanie tabletek aborcyjnych kobiecie w przemocowym związku i Mikołajem Czerwińskim, kierownikiem zespołu kampanii Amnesty International poprowadzi Paulina Reiter.

16:30-18:00 – Gdy dziennikarstwo to przestępstwo. O sprawie Andrzeja Poczobuta i sytuacji na Białorusi 

Wolność słowa i prawo do informacji – te wartości dla Andrzeja Poczobuta nie podlegały żadnym negocjacjom. „Nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak żyjemy w tych czasach” – pisał z więzienia. Jego sprawa pokazuje, jak niezłomna postawa urasta do rangi symbolu i staje się dla reżimu wyjątkowo niewygodna. To dla tych wartości Białorusini i Białorusinki wyszli trzy lata temu na ulice. Za te postawy, wartości i pragnienie wolności byli masowo aresztowani, brutalnie pacyfikowani, represjonowani. 

Centrum Praw Człowieka „Viasna” informuje, że według stanu na 22 listopada 2023 w tym roku na Białorusi 1 454 osób uznano za więźniów politycznych, a od maja 2020 roku za więźniów politycznych uznano łącznie blisko 2 800 osób. Obrońcy praw człowieka, dziennikarze, oponenci polityczni, odbywają kary w koloniach karnych – tak reżim stara się złamać ducha oporu i walki o prawa człowieka. A jednak w Białorusi nadal jest nadzieja.

Kim jest i jak pracował człowiek, który w liście przemyconym z więzienia pisał „pójdę do łagru ze spokojną duszą”? Jak wygląda teraz sytuacja na Białorusi, kiedy uwaga świata skierowała się w inne strony? Jak aktywizm zmienia i jak możemy działać tu, w Polsce?

Z Bartoszem T. Wielińskim, szefem działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” oraz Anną Błaszczak-Banasiak, dyrektorką Amnesty International Polska, porozmawia Agnieszka Lichnerowicz.

Czym jest Maraton Pisania Listów?

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

Wydarzenia Maratonu Pisania Listów odbywają się w całej Polsce. Sprawdź, gdzie organizowany jest Maraton w Twojej miejscowości!

ZLOT OBROŃCÓW I OBROŃCZYŃ PRAW CZŁOWIEKA I PRAWORZĄDNOŚCI 2023 – ZOBACZ PROGRAM!

Podobnie jak w ubiegłym roku, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Inicjatywa „Nasz Rzecznik” oraz Amnesty International wspólnie organizują grudniowe obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Zlot obrończyń i obrońców praw człowieka i praworządności ’23 odbędzie się 8-9 grudnia (piątek-sobota) w Warszawie, w przededniu 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wydarzenie odbywa się wspólnie z 23. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie.

Organizatorzy: Amnesty International, Fundacja dla Polski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Inicjatywa „Nasz Rzecznik” i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (ul. Mordechaja Anielewicza 6) i Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5)

W programie zlotu znajdą się także wydarzenia – projekcje filmowe i warsztaty – do których możesz dołączyć!  

Piątek, 8 grudnia 

Muzeum POLIN, sala konferencyjna A 

15:30-17:00 – warsztat „Jak ugryźć się w język, żeby nie bolało” o równościowym, niestygmatyzującym języku: prawa kobiet (Joanna Gzyra-Iskandar, Fundacja Feminoteka), prawa osób LGBTQ+ (Justyna Nakielska, Anamaria Linczowska, Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii), prawa osób z niepełnosprawnościami (Mateusz Różański, INTEGRACJA) 

Kino Muranów 

18:00 – Projekcja filmu dokumentalnego „Plan C. Nie będziesz szła sama” w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie oraz dyskusja “Co dalej z tą aborcją?” 

Zwyciężczyni Sundance z 2014 roku przygląda się amerykańskim aktywistkom, które nie bacząc na prawne konsekwencje, zapewniają kobietom dostęp do bezpiecznej aborcji. Brzmi znajomo? 

Dyskusja „Co dalej z tą aborcją?” 

Kto może uzdrowić sytuację z dostępem do aborcji w Polsce? Politycy, polityczki, aktywistki… a może lekarze? Ponoszą przecież odpowiedzialność za swoje działania – tę prawną, ale też moralną. Społeczną i zawodową. Czyli jaką? Czy publiczna debata na temat zdrowia reprodukcyjnego w Polsce musi opierać się na kompromisie?  

Prowadzenie: Paulina Reiter 

Sobota, 9 grudnia 

Muzeum POLIN, Audytorium 

10.30-13.00 – Film dokumentalny wybrany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, połączony z dyskusją o tym czym jest praworządność i jak możemy ją wzmacniać, z udziałem praktyczek, praktyków oraz ekspertek i ekspertów  

20.30 – wspólne świętowanie Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w Kulturalnej (Pałac Kultury i Nauki, pl. Defilad 1) – impreza integrująca środowiska filmowe, artystyczne i społeczne

Pełny program Zlotu obrońców i obrończyń praw człowieka i praworządności 2023: 

https://naszrzecznik.pl/zlot-obronczyn-i-obroncow-praw-czlowieka-i-praworzadnosci23-warszawa-8-9-grudnia-2023-r/