O co chodzi?
Zachęcamy was do pokazania waszego sprzeciwu wobec konfliktów zbrojnych oraz wrażenia solidarności z osobami z miejsc objętych wojną. Jak to zrobić w ciekawy i kreatywny sposób? Nasza odpowiedź to – baner! Zapraszamy was do zrobienia wielkiego banera z wymyślonym przez was hasłem, które zwróci uwagę ludzi na aktualne konflikty zbrojne i cierpienie, jakie powodują.
Kiedy mamy to zrobić?
Zróbcie swój baner i powieście go w widocznym miejscu na terenie swojej szkoły. Wystarczy, żeby baner został zaprezentowany w ciągu jednego dnia między 26 a 29 maja. Następnie zróbcie kilka wyraźnych zdjęć banera (pionowe i poziome) tak, aby było wdać, w jakim jest miejscu i wyślijcie je nam najpóźniej 30 maja.
Co zyskujemy?
W Dniu Dziecka, czyli 1 czerwca, opublikujemy zdjęcia waszych banerów w naszych mediach społecznościowych jako manifest młodych osób na rzecz pokoju!
Osoby, które zrobią baner i zaprezentują go w szkole, dostaną certyfikat od Amnesty International.
Jak to formalnie załatwić?
Do 30 maja wyślijcie nam zdjęcia swojego banera, skan zgody dyrekcji na akcję (jej wzór jest gotowy do pobrania na dole strony) oraz imiona i nazwiska osób, które przygotowały baner (na tej podstawie wystawimy wam certyfikaty). Gdzie wysłać? Na maila [email protected]
Co jest najważniejsze?
Aby hasło na banerze robiło wrażenie i skłaniało do refleksji. Baner musi zostać rozłożony w takim miejscu na terenie szkoły, aby zobaczyło go jak najwięcej osób. Wybór miejsca też może zrobić wrażenie – pamiętajcie o tym.
Po co podejmować taką akcję?
W tym momencie na świecie toczą się liczne konflikty zbrojne. O niektórych jest głośno w naszych mediach, np. o wojnie w Ukrainie czy w Strefie Gazy, a o innych słyszymy niewiele, np. o Sudanie czy Demokratycznej Republice Konga. Jednak wszystkie konflikty w jakimś stopniu dotyczą również nas! Globalizacja sprawia, że wydarzenia w odległych krajach szybko odbijają się na naszym codziennym życiu (dostępność produktów, rynek pracy, kursy walut). Co ważniejsze, podczas wojen notorycznie łamane są prawa człowieka, a to właśnie one chronią nas wszystkich. Jak powiedział Cyceron „W czasie wojny milczą prawa” i my nie możemy na to pozwolić. Nie ma zgody, aby ludność cywilna (czyli zwykłe osoby mieszkający w strefie wojennej) ginęła, nie miała dostępu do wody oraz pożywienia!
Musimy pokazać, że się na to nie zgadzamy i wyrazić solidarność z ludźmi, którzy cierpią przez sytuację, na którą nie mają wpływu.
Jak można zrobić baner?
Aby baner był duży, możecie zszyć ze sobą kilka prześcieradeł albo skleić kilka kartonów. Napisy możecie wykonać farbami albo sprejami. A może pociąć kolorowe materiały i przykleić/przyszyć je do banera? Pomysły pozostawiamy wam.
Wybierzecie dzień na przygotowanie banera oraz dzień na jego prezentację w szkole między 26 na 29 maja.
Jakie hasło na banerze?
Czy będzie to hasło odnoszące się do wszystkich konfliktów czy do jednego – zależy od was. Jeśli szukacie inspiracji do stworzenia dobrego hasła, być może pomogą wam materiały na temat konfliktów zbrojnych:
- Broszura “Prawa człowieka podczas konfliktów zbrojnych. Nawet wojny mają zasady”: POBIERZ
- Zachęcamy do szukania informacji w sprawdzonych źródłach (polecamy informacje na profilach Amnesty International (sekcje różnych krajów), Lekarze Bez Granic, Human Rights Watch.
Kto może wziąć udział w akcji?
Uczeń_uczennica w każdym wieku. Akcją może kierować nauczyciel_naczycielka albo uczeń_uczennica – nie ma to znaczenia. Ważne, aby baner wykonały minimum dwie osoby (nie zachęcamy, aby działać w pojedynkę) i maksymalnie 20 (aby każdy miał szansę na rzeczywisty udział w procesie tworzenia i prezentowania).
Pytania?
Napisz do Justyny na adres [email protected]
Placówka uczestnicząca wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie wytworów opracowanych w ramach akcji (filmów, zdjęć, tekstów, grafik, etc.) i zrzeka się jakiegokolwiek wynagrodzenia za korzystanie z wytworów akcji przez Organizatora, w tym w szczególności wynagrodzenia za rozpowszechnianie wytworów na stronie internetowej Organizatora oraz inne przypadki publicznego udostępniania.
Akcja odbywa się w ramach projektu „Masz tę moc. Działaj lokalnie, zmieniaj globalnie” jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz przez Unię Europejską.
