Nagrodę główną w konkursie Amnesty International na najlepszy film dokumentalny 22. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity otrzymał film „Pieśni płonącej ziemi” w reżyserii Olhi Zurby. Jury przyznało także wyróżnienie dla filmu „Moja skradziona planeta” w reżyserii Farahnaz Sharifi.
Nagroda główna
Nagroda główna została przyznana „Pieśniom płonącej ziemi” (reż. Olha Zurba) za „głęboko ludzką perspektywę – bez uproszczeń i moralizatorstwa”.
„Nagrodzony film pozostaje w pamięci na długo. Boli, uwiera, daje do myślenia. Rygorystyczny, dopracowany montaż i piękny język wizualny tworzą opowieść o niezwykłej sile. Film nie opowiada się po żadnej ze stron, nie podejmuje rozważań geopolitycznych, nie usprawiedliwia. Zamiast tego ukazuje, jaką cenę za konflikt ponoszą ludzie i zadaje do bólu ważne pytanie – czy rozumiemy, o czym tak naprawdę mówimy, gdy rozmawiamy o wojnie?” – stwierdza jury w uzasadnieniu werdyktu.
Zwycięski film otrzymał statuetkę oraz 3000 euro.
Wyróżnienie
Jury zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia „za pełną wrażliwości i miłości opowieść o wielkiej sile” dla irańsko-niemieckiego filmu „Moja skradziona planeta” (reż. Farahnaz Sharifi).
Argumentując przyznanie wyróżnienia, jury wskazało: „Film rekonstruuje świat niszczony przez bezwzględny reżim panujący przez ostatnie 50 lat. To intymny portret sprzeciwu kobiet, zapis ulotnego piękna i wolności, manifestujących się w tańcu, potajemnych imprezach, poprzez odtwarzanie pamięci dzięki archiwalnym nagraniom czy wreszcie – poprzez sam akt tworzenia filmu”.
Jury obradowało w składzie:
- Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska.
- Guy Davidi – reżyser nominowany do Oscara za „5 rozbitych kamer” (Grand Prix – Nagroda Banku Millennium w 2012 roku).
- Joanna Szymańska – producentka filmowa, aktywistka, zastępczyni przewodniczącego Rady Europejskiej Akademii Filmowej.
Nagrodzone filmy, a także pozostałe tytuły z konkursu na najlepszy film dokumentalny o prawach człowieka, można obejrzeć w kinach do końca trwania festiwalu, do 18 maja, w siedmiu miastach Polski: Bydgoszczy, Gdyni, Łodzi, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Po zakończeniu części stacjonarnej festiwal przeniesie się do sieci – od 20 maja do 2 czerwca filmy festiwalowe obejrzeć będzie można online.