Łódź: Czarne dziury, czyli tajne więzienia CIA w Polsce? – gra miejska

Już ponad 2 lata minęły od rozpoczęcia przez Prokuraturę Krajową śledztwa dotyczącego prawdopodobnego istnienia na terytorium Polski tzw. -tajnych więzień CIA-. Amnesty International domaga się ujawnienia wyników oraz zakresu prowadzonego śledztwa. W specjalnie przygotowanej grze miejskiej, która rozpocznie się w Łodzi 29 maja, każdy będzie mógł wcielić się w rolę niezależnych śledczych ONZ oraz rozwiązać zagadkę nielegalnych zatrzymań.
Uczestnicy gry wcielą się w rolę niezależnych śledczych mających za zadanie zbadać przypadki nielegalnych zatrzymań oraz odkryć miejsca nielegalnego przetrzymywania osób – czarne dziury. Dzięki grze miejskiej -Operacja czarna dziura- uczestnicy zdobędą informacje na temat łamania praw człowieka w -wojnie z terroryzmem-, o programie nadzwyczajnych przekazań CIA oraz o przetrzymywaniu i torturowaniu osób podejrzanych o terroryzm w miejscach zwanych -czarnymi dziurami-.
Akcja gry związana jest zarówno z Polską, jak i lądowaniem samolotów CIA w Szymanach, z przypadkami porwań na całym świecie, nielegalnymi miejscami zatrzymań w krajach Bliskiego Wschodu oraz współpracy wywiadów wielu krajów europejskich w programie prowadzonym przez CIA.
W sobotę, lokalizację czarnych dziur każdy uczestnik gry będzie musiał znaleźć sam, postępując zgodnie ze wskazówkami otrzymywanymi od wolontariuszy Amnesty International.
Grę można rozpocząć w godzinach 16.00 do 18.00 w sobotę 29 maja. Wszystkich chętnych zapraszamy na miejsce startu na Placu Dąbrowskiego. Na udział w grze należy zarezerwować sobie około półtorej godziny.
Amnesty International z niepokojem zauważa, że w ciągu dwóch lat prowadzenia śledztwa polskie władze nie ujawniły ani jego dokładnego zakresu, ani jego ustaleń – choć w wielu innych krajach dokonał się przez ten czas znaczący postęp na drodze do jawności. Amnesty International wzywa do sumienności i przejrzystości w śledztwie.
Uczestnicy gry miejskiej będą mieli możliwość poparcia tych postulatów poprzez wysłanie pocztówki do premiera Tuska. Program nadzwyczajnych przekazań, prowadzony przez CIA od 2001 r., stał się przykładem łamania praw człowieka na ogromną skalę, które muszą zostać wyjaśnione.
Kontakt ws. gry miejskiej: Anna Kameduła, 798-605-640, [email protected]