„Lis i różowy księżyc” triumfuje w konkursie Amnesty International na 23. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity 

Film Mehrdada Oskouei współreżyserowany z 16-letnią wówczas Sorayą Akhlagi zdobył laur najlepszego filmu dokumentalnego o prawach człowieka na 23. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. To historia 16-letniej artystki Sorayi, która przez pięć lat rejestrowała telefonem komórkowym kluczowe momenty swojego życia – wśród nich próby ucieczki z Iranu od brutalnego męża do matki mieszkającej w Austrii. Obraz porusza kwestie tożsamości, migracji i wolności i stanowi odpowiedź na najbardziej palące pytania naszej współczesności. 

„W ciągu ostatnich dni znakomici twórcy i twórczynie filmowe zabrali nas w niezapomnianą drogę – od wojny domowej w Kongo, przez Gruzję widzianą oczami osób LGBT, zrównaną z ziemią Gazę, aż po Stany Zjednoczone, które na naszych oczach odwracają się od jednego z największych osiągnięć ludzkości – praw człowieka gwarantowanych każdemu i każdej z nas bez względu na to kim jesteśmy i skąd pochodzimy” – relacjonowała konkursowe zmagania Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska i przewodnicząca jury. 

W konkursie wzięło udział 12 filmów. Oceniało je jury w składzie Anna Błaszczak-Banasiak – dyrektorka Amnesty International Polska, Margje de Koning – dyrektorka artystyczna festiwalu Movies that Matter oraz Anne Marie Borsboom – założycielka ShareDoc, platformy oferującej wsparcie bohaterom_bohaterkom filmów dokumentalnych. 

Jury zdecydowało o przyznaniu nagrody filmowi „List i różowy księżyc”, argumentując: „Nagrodę główną zdecydowałyśmy się przyznać filmowi, który stanowi odpowiedź na najbardziej napastliwe pytania naszej współczesności: Co oni tu robią? Czego od nas chcą? Czemu nie zostali u siebie? 

Jednak udzielona odpowiedź nie każdemu się spodoba, bo w miejsce sensacyjnych scenariuszy o żądzy niszczenia i podbijania Europy przez obcych, przedstawia znacznie prostszą potrzebę – potrzebę przetrwania.

Autentyczność tej motywacji autorka dokumentuje skrupulatnie, rok po roku, używając sztuki jako najbardziej kreatywnej i przekonującej formy przekazu”.

To film o doświadczeniu przemocy i poniżenia, które podzielają miliony kobiet pod każdą szerokością geograficzną. To obraz trudnej do zrozumienia determinacji, która każe ryzykować życie po to, by lepiej żyć.

– z uzasadnienia nagrody dla filmu „List i różowy księżyc”

Twórcy filmu otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 3000 euro oraz statuetkę.  

Filmy festiwalowe obejrzeć można jeszcze do 17 maja w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Łodzi, a następnie festiwal przeniesie się do sieci. Część online potrwa od 19 maja do 1 czerwca.

Dla mnie ten film nie był tylko projektem filmowym. Dla mnie był wszystkim. Realizacja tego filmu zajęła siedem lat, a w międzyczasie zmieniłam się i dorastałam dzięki niemu. Uczyłam się. Nauczyłam się nie uciekać od swoich lęków.Nauczyłam się nie ukrywać swojego głosu. Nauczyłam się, że można być jednocześnie wrażliwą i silną. Nauczyłam się pewności siebie. Nauczyłam się, że ból może stać się sztuką. Dzięki temu filmowi nauczyłam się, że moja historia to nie tylko moja historia. Dowiedziałam się, że są ludzie, którzy mnie rozumieją. I dowiedziałam się, że cichy głos też może dotrzeć do świata.

Soraya Akhlagi, współreżyserka i bohaterka filmu

Soraya, dziś chcę zamilknąć. Chcę zostawić Ci piękną scenę z Milliennium Docs Against Gravity. W imieniu każdego członka ekipy “Lis i różowy księżyc”, który widział Twoje cierpienie, Twoje trudności, piękno Twojej duszy i powstawanie Twoich wspaniałych dzieł przez siedem lat, chcę powiedzieć, że jesteśmy z Ciebie dumni.

Mehrdad Oskouei, współreżyser filmu

Nieposłuszeństwo obywatelskie tematem przewodnim wydarzeń Amnesty na festiwalu 

Motywem przewodnim obecności Amnesty International na tegorocznym festiwalu MDAG jest nieposłuszeństwo obywatelskie. 17 maja o godz. 12:00 zapraszamy na warsztaty Nieposłuszeństwo obywatelskie – praktyczny przewodnik. Co nam wolno, a czego nie podczas protestu? O protestowaniu w praktyce, naszych prawach i naszych obowiązkach, opowie Anna Matras – prawniczka z doświadczeniem zarówno sądowym, jak i aktywistycznym. Spotkanie otwarte, bez zapisów, odbędzie się w warszawskim barze Studio. 

W pierwszy festiwalowy weekend odbyła się także debata „Razem przeciwko niesprawiedliwości” po filmie „Wszyscy na Kenmure Street” była poświęcona sprawczości i sile jedności – Hanna Morskaya, Białorusinka i wolontariuszka Centrum Ochrony Praw Człowieka „Wiosna” opowiadała m.in. o doświadczeniach z Białorusi, a Anna Błaszczak-Banasiak mówiła, jak ważne jest wsparcie tych, którzy walczą o zmianę na świecie.