Indonezja: Egzekucja Hindusa jest krokiem wstecz

“Ta egzekucja jest naruszeniem prawa do życia i poważnym uchybieniem wobec poszanowania praw człowieka w Indonezji” powiedziała Catherine Baber, dyrektor programowy dla regionu Azja-Pacyfik. “Wykonując tę egzekucję Indonezja postępuje wbrew globalnemu trendowi zmierzającemu ku zniesieniu tej prawdziwie okrutnej, nieludzkiej i poniżającej kary”.

 

Amnesty International jest zaniepokojona faktem, że proces Ayodhya Prasad Chaubey mógł nie odzwierciedlać międzynarodowych standardów dotyczących sprawiedliwego procesu. Zgodnie z doniesieniami, w czasie trwania wstępnego śledztwa policji, skazany nie miał dostępu do prawników i tłumaczy sądowych a więc odmówiono mu możliwości przygotowania obrony i pełnego zrozumienia postawionych mu zarzutów.

 

Możliwość wystąpienia błędu w każdym systemie prawnym oznacza, że egzekucje niosą ze sobą ryzyko zabijania niewinnych ludzi.

 

“Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni faktem, że kara śmierci może okazać się błędem, zwłaszcza w takim systemie prawnym, który wymaga reform”, stwierdziła Catherine Baber. “Takie ryzyko jest uwydatnione przez zarzuty o niedociągnięciach w procesie  Ayodhya Prasad Chaubey oraz uwagi o korupcji panującej w sądownictwie, które postawił Specjalny Sprawozdawca badający kwestię niezawisłości sędziów i prawników od czasu odbycia podróży do Indonezji w 2002 r.”.

 

Dwójka obywateli Tajlandii, skazanych za to samo przestępstwo  jest także zagrożona karą śmierci po tym, jak ich wnioski o prezydenckie ułaskawienie zostały odrzucone w czerwcu 2004 r. Saelow Prasert, 62-letni mężczyzna i Namsong Sirilak, 32-letnia kobieta są dwojgiem spośród 11 handlarzy narkotyków, których wnioski zostały w czerwcu i lipcu odrzucone.

 

Amnesty International widzi potrzebę podjęcia działań rządu w sprawie handlu i zażywania nielegalnych narkotyków ale organizacja jest równocześnie przekonana, że kara śmierci nie stanowi rozwiązania problemu. Nie istnieją przekonywujące dowody na to, że kara śmierci jest bardziej efektywnym środkiem odstraszającym od popełniania przestępstw od innych form kary.

Organizacja wzywa rząd Indonezji do wprowadzenia moratorium na egzekucje z uwzględnieniem zniesienia kary śmierci.

 

Tło

Uważa się, że co najmniej 67 ludzi przebywa obecnie w celach śmierci w Indonezji. Pomimo stanowiska rządu popierającego karę śmierci, egzekucje nie są częste. Ostatnia podana do wiadomości publicznej egzekucja odbyła się w maju 2001, kiedy to dwaj mężczyźni zostali skazani za morderstwo. W ciągu wcześniejszych 6 lat żadna egzekucja nie miała miejsca.

 

W ostatnich latach coraz częściej ogłaszano wyroki śmierci dla handlarzy narkotyków. Spośród ośmiu takich wyroków wydanych przez sądy pierwszej instancji w tym roku, siedem miało związek z przestępstwami narkotykowymi popełnianymi przez obcokrajowców. W czerwcu i lipcu 2004 r. prezydent Megawati Sukarnoputri odrzucił możliwość skorzystania z prawa łaski wobec 11 ludzi skazanych za przestępstwa narkotykowe.

Tematy