Aleś Bialacki: Dziękuję za wsparcie

Otrzymuję wiele listów i pocztówek – napisał Bialacki – Staram się odpowiadać zawsze,  gdy jest podany adres zwrotny. Tylko w ciągu trzech dni, od 25 do 27 września, dostałem około 200 listów. Od razu pogoda stała się cieplejsza, a mój nastrój natychmiast się poprawił.
Największą niespodzianką była wizyta w więzieniu nuncjusza apostolskiego 25 września. Nie mogłem sobie tego nawet wyobrazić! Przekazał nam więźniom słowa wsparcia od Papieża. Można porównać tego typu wizytę do wizyty Papieża Jana Pawła II na Kubie, kiedy ponad 100 więźniów zostało uwolnionych. Chociaż zostali oni później bez ich zgody wsadzeni do samolotu i wywiezieni do Kanady. Oczywiście mam nadzieję na znacznie lepszy scenariusz u nas. Koniec końców wizyta nuncjusza apostolskiego to dla nas bardzo optymistyczny znak. Zapytał nas co powinien przekazać Papieżowi. Powiedziałem mu, aby przekazał Papieżowi naszą wdzięczność za wsparcie.
Aleś Bialacki jest białoruskim działaczem społecznym i obrońcą praw człowieka. Pełni funkcję dyrektora Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiosna” oraz wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka. Był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Bialacki został aresztowany w sierpniu 2011 roku i skazany na cztery lata więzienia. Amnesty International uznało go za więźnia sumienia.
W tym roku Bialacki został  nominowany do nagrody “Za wolność myśli” Andrieja Sacharowa. Nagroda została ustanowiona w 1988 roku przez Parlament Europejski i jest przyznawana corocznie za osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka i podstawowych wolności, demokracji i przestrzegania zasad państwa prawa, poszanowanie prawa międzynarodowego i praw człowieka.
Źródło: http://spring96.org